Orbán Gáspár magasba emelte a kezét, és úgy szólt Istenhez – A Felház vallási szeánszán jártunk

Lélek

Csütörtök este több mint 2500 embert érdekelt a többek között Orbán Gáspár által szervezett Felház névre hallgató, Istent dicsérő eseménysorozat körcsarnokbeli állomása.

Orbán Gáspárnak és két barátjának, Ember Illésnek és Prekopa Donátnak Isten fél évvel ezelőtt szólt, hogy szervezzék meg a Felház nevű szeánszot, ahol együtt dicsérik Istent, együtt imádkoznak és együtt tapasztalják meg a csodálatos dolgait, amelyek a Bibliában is szerepelnek. Egy videóban arról beszélnek, hogy Isten olyan konkrét javaslatokkal állt elő nekik, hogy az április 21-i eseményt a 2500 fős Körcsarnokba szervezzék. Orbán Gáspár arról is beszél, hogy Isten azt akarja, hogy ez az ország az övé (mármint Istené) legyen, majd arra buzdítják „Magyarország fiataljait” videóüzenetükben, hogy szerveződjenek csoportokba, és jöjjenek el az eseményre.

Gyertek csak, gyertek

Az egyórás csúszást leszámítva példásan jól szervezett este volt a tegnapi, a rengeteg önkéntes – akiknek „Imádkozom érted” feliratú kártya lógott a nyakukban – gondoskodtak arról, hogy az érdeklődők már a metróból kilépve lássák a helyes utat, hiszen nyilakat ragasztottak ki több helyre, a felszínen pedig sárga mellényes fiatalok igazították útba az érkezőket. Mindenki rettentően kedves, segítőkész és mosolygós volt, kivéve a büfés néniket, akik roppant mogorván árulták a 300 forintos szendvicseket.
Hatvan perc elteltével

a csarnok szépen megtelelt, zömmel fiatalokkal,

de voltak idősek is, és családosok kisgyerekekkel. Látszólag sokan ismerték egymást, ölelkeztek, beszélgettek, a zenekar hangolt a bulira. Orbán Gáspárnak mindenkihez volt egy-két jó szava, sok embert üdvözölt, megölelt, vállon veregetett, majd kezet rázott a biztonsági szolgálat jól megtermett embereivel. Amikor már kezdtük unni a nézelődést, megjelent egy visszaszámláló a kivetítőn, és kihunytak a fények. A három szervező köszöntötte a megjelenteket határon innenről és túlról, majd arról beszéltek, hogy ez a vallásos kezdeményezés nem akar majd a jövőben egyházzá alakulni, ők csak egyszerű egyetemista srácok, akik szintén egyetemistáknak szeretnének egy helyet biztosítani a közös istendicsőítésre. Hangsúlyozták azt is, hogy aki teheti, azért válasszon magának felekezetet, és alapvetően oda járjon.

„Tegye fel a kezét, aki Budapestről jött!”

„Tegye fel a kezét, aki már volt Felházon! Jó, most tapsoljuk meg egymást!” – nagyjából így indult a rendezvény. Az egyórás csúszással együtt azonban nagyon fárasztó volt a bevezető szakasz, mert a spirituális rész előtt rengeteg technikai információt mondtak el, például azt, hogy Isten intézte el nekik a estéhez szükséges anyagi forrást, majd kijelentették, hogy nem áll mögöttük támogató, pusztán az egyetemista csoporttársaik adományaiból jött létre az este (többórás csarnokbérlés, biztonsági szolgálat stb.). Ezt követően Orbán Gáspár magasba emelte mindkét kezét, és úgy szólt Istenhez. A három fiatalember hálát adott Istennek, majd arra kértek mindenkit, hogy úgy fejezzék ki imádatukat, hogy azzal ne zavarjanak senkit; legyen mindenki szabad, sírjon, nevessen, vagy akár essen térde szeretett Istene előtt.

Jött a zenekar,

és a dallamos istendicsőítő nóták sora, sokan a közönségből énekeltek, táncoltak vagy tenyerükbe temetett arccal ringatóztak.

Bulihangulat?

Bulihangulat?

Fotó: Facebook/Felház

Egy idősebb hölgy szalagokkal a kezében állt a közönség elé és úgy táncolt, egyeseknek színes zászló volt a kezükben és azt lengették. A harmadik szám után az egyik szervező nagy izgatottan berohant a színpadhoz és „tudom, hogy nem illik a dicsőítést félbeszakítani, de…” – s közölte, hogy megtelt a csarnok, 2500 ember van itt, és ismét mindenki megtapsolta egymást. Ezt követően arra kérték a bent tombolókat, hogy aki teheti, menjen ki a kapu elé, mert ott vár nagyjából ötven ember, akik kiszorultak, és énekeljenek velük együtt.
Még néhány számot meghallgattunk, de este kilenc felé elértük saját tűréshatárunkat, és elhagytuk a helyszínt.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.