Temexpo 2007: Szakmán belül

Lokál

A 16 milliárdos hazai piac régen megérett egy szakmai seregszemlére. Egy igazi expóra.

"Teljes egészében magyar fejlesztésű az elektromos autó. A 48 voltos, 2,8 illetve 3,9 kW-os teljesítményű motorral felszerelt modellekből exportáltak Boszniába, Romániába és Szerbiába, a hazai ügyfelekkel még tárgyalnak. Alapára 4 millió 480 ezer forint, van benne 12 voltos világítás, álló fűtés, külön kérésre kihangosítószett. Maximális sebessége 28 km/h, egy feltöltéssel akár 60 kilométert is bírna, de ezt még egyik gyászmenet sem tesztelte" - mondja Horváth Attila, az ElectroAuto Kft. értékesítője, miközben a leginkább golfkocsira hasonlító, apró kerekű jármű felé mutogat. Kettő is van belőle az első fővárosi Temexpón (hivatalosan ez már a hatodik, de a korábbi kiállítások sem méretükben, sem "szakmaiságukban" nem mérhetők az ideihez), az egyik halottaskocsi, a másikat temetőkertészethez profilírozták. Horváthék szerény standját az olasz Pilato céltuningon átesett, tízmillió forint feletti Mercijei szorongatják, de őket nem zavarja: "Más szegmens."

A Nemzetközi Temetkezési Szakkiállításon úgy negyven cég képviselteti magát. A szakértők egybehangzó véleménye szerint "feljövőben van az urna", de a hazai szokásokat figyelembe véve érthető módon koporsóból a legnagyobb a kínálat. A produktumok között elsőre alig észlelhetők a különbségek; színben tarol a cseresznye és mélygesztenye, fogantyúban az aranyozott a menő. Közelebbről nézve tűnik fel, hogy az egyik oldalába Az utolsó vacsora képét faragták, máshol meg intarziás a fedél. Megint máshol azzal hitegetnek, hogy igenis kelendő a rózsafagyökérből készült porhüvely.

A Bubiv ügyvezetője, Pataki Józsefné viszont azzal indít, hogy szándékosan a "divatos", magas fényű koporsókkal jöttek. "Megrendelésre mindent legyártunk, de a kiállításokon tartjuk magunkat ahhoz, hogy ne legyünk se túlságosan kihívóak, se túlzottan szolidak, szegényesek." A filozófia eddig bevált, a bútorok mellett felerészben koporsót is gyártó Bubiv termékeinek felét exportálni tudja. "Főként Németországba, de ott több cégnek is. 170-240 eurós árainkkal olcsónak számítunk, ráadásul a tölgynek eladott koporsó valóban tölgyből készül, a nyár pedig nyárfából - mondja a cégvezető. Persze gyártanak laminált és furnérozott lapokból is koporsót, de a technika ugyanaz.

Patakinén kívül árakról nem beszél senki. Inkább arról, hogy "itt egy lengyel, aki papírkoporsókkal házal". A Varsó mellett működő Memento képviselője erre csak a vállát vonogatja. Hullámpapír koporsóit illetően biztos benne, hogy a halottnak semmiféle joga nem csorbul. Azt mondja, odahaza az állami és önkormányzati kényszertemetések költségeit már sikerült ezzel a technikával jelentős mértékben csökkenteni. Természetesen Magyarországon is elsősorban ebből az irányból remél együttműködési hajlandóságot.

Szakkiállításról lévén szó, csak a kibic érzi morbidnak, hogy nyitott tetejű koporsóerdőben jóízűen falatoznak, beszélgetnek és fotóznak emberek. "Szokni kell a gondolatot: divatja van a temetkezésnek" - mondja Papp Lajos szentendrei kőszobrász, aki évente legfeljebb négyszer-ötször megy ki a temetőbe. Itt presztízsből van, meg azért, mert a piacra betört "kínai szemét" ellen védeni akarja 32 fős kőfaragó műhelyének a jövőjét. Csak terméskővel, gránittal, márvánnyal és egyedi egzotikus kövekkel dolgozik - a sarokban egy svéd gleccserkő, állítja, hogy úgy 360 millió éves. Abban nincs vita köztünk, hogy az árai már az alapanyag miatt sem tekinthetők hétköznapinak, de replikázik: nála minden az, aminek látszik. "A 2-3 centis vakolattal készült műköves, műgyantás utánzatok mindent, amiről az emlékezés szól, tönkretesznek. Meg kell mutatni a temetkezési ipar egészének, hogy másképp is lehet." Egyedi síremlékeket készít, sok pénzért, de a temetés -ahogy fogalmaz -teljesen mindegy, mennyibe kerül, luxuskiadás. "Ezért inkább arra kell válaszolni, hogy a megrendelő valóban azt kapja-e, amiért fizet, vagy annak csak a látszatát."

"Az élet egyik alapvető törvénye, hogy meg fogunk halni" - az aranyigazságot Vanczák Józseftől hallom. A miskolci egyéni vállalkozónál az üvegbe zárt, preparált virágdíszek mellett olyan munkaruházat és védőfelszerelés (napfényvédő krémtől a speciális szűrővel ellátott védőmaszkig, fémbetétes bakancsokig) található, ami a temetéshez (exhumáláshoz) szükséges lehet. Az idei Temexpón egyedüli képviselője a szegmensnek, mert van ugyan még egy, szegről-végről munkaruházatosnak nevezhető stand, de ott kizárólag díszes menték és gyászhuszár-egyenruhák sorakoznak. Vanczák szerint mindegy, hogy hány milliárdos üzlet a temetkezés idehaza, őt csak a "permanens, minőségi haladás" foglalkoztatja. Minden termékét maga próbálja ki árusítás előtt, így biztos benne, hogy sokszorta jobb a többiekénél. "Mert tudom, hogy jobbak a cseh és francia lábbelik, mint a kínaiak, hogy a németek készítik a legjobb krémeket, az amerikaiak meg a védőmaszkokat, és ezek nálam mind megtalálhatók." A preparált virágdíszítéseire pedig alapból vállal három év garanciát. "Praktikum és a közép-felsőkategóriás minőség" - erre esküszik.

A svéd TABO cég krematóriumokat gyárt és forgalmaz. Képviseletükben egy büszke fiatalember meséli, hogy a cég 1932-ben, Malmö közelében építette a legelső kemencéjét, a hetvenes évek közepére kinőtték Skandináviát, az ezredfordulóra pedig több mint félezer eladott TABO-gépet jegyeztek a világ harminc országában. Magyarország új piaci lehetőségnek tűnik. A kérdésre, hogy krematóriumot árulni egy ismeretlen országban nem tűnik-e morbid dolognak számára, kapásból válaszolt. "Tavaly voltam Párizsban, egy ötször ekkora kiállításon. Ott láttam testfestést halottakon és pár hasonló dolgot. Hidd el, ez a kiállítás szerény és visszafogott."

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.