Film

A jelenés

  • Tóth Péter Pál
  • 2018. október 6.

Mikrofilm

A film tanúsága szerint nincs olyan hely a világon, ahol nagyobb gyanakvással tekintenének a csodákra, mint a Vatikán. Egész bizottságot küldenek a meggyötört tinédzser nyakába, aki az őt megszólító Szűz Mária békességre és szeretetre buzdító üzenetét akarja átadni – előbb gyóntatójának, majd a csoda hírére egyre nagyobb számban összesereglő, gyógyulást és vigaszt remélő hívőknek. Teológus és pszichiáter csakúgy van e bizottságban, mint ördögűző, ám a kérdezés és nyomozás joga egy agnosztikus tényfeltáró újságíróé, aki épp a szíriai háborúból érkezik, s ottveszett barátját gyászolja.

Míg súlyos, egzisztenciális, az emberi létezés mibenlétének kérdéseit komoly elszánással tárgyaló dráma látszik kibontakozni, három elem tartja fenn a krimihez illő feszültséget. Ezek közül a legfontosabb Vincent Lindon borostája. A borotválkozást feltűnően hanyagoló sztárriporter minden szemrebbenése csontig hatol, ő a megvesztegethetetlen, józan tisztesség. Nyilván az volt a rendezői instrukció, hogy az ő ismerősen férfias, hallgatag alakjában öltsön testet mindaz az empátia, könyörület, segítőkészség és szeretet, amely a filmbéli egyháziakból oly tüntető egyértelműséggel hiányzik. A másik fontos elem a rendező kvalitásait dicsérő hangulatteremtés. A félbehagyott jelenetek, elharapott beszélgetések, egyáltalán az információ visszatartásának-adagolásának ravasz koreográfiája már-már hipnotikus hatást kelt, bevonz, involvál, részvételre késztet, akarjuk tudni mi is, hogy történt-e csoda valóban. Azután ott van az elvek, állítások, kétségek és váratlan összefüggések hálója, amelyből tényleg nincs más kivezető út, mint azt a film érzelmileg leginkább telített jelenetében ki is mondják, csak a legapróbb részletek tisztázása – mindenáron. Akár emberek hitének, egzisztenciájának, sőt életé­nek lerombolása árán is.

Ám az igazság pillanata nem csak a filmben jön el, hanem a film számára is. Akkora rákészüléssel, amekkorával itt felvezetik a kibontakozást, az ember valami nagyon megrendítő, nagyon esszenciális zárlatot vár, katartikusan újszerű választ a felmerült kérdésekre – s nem csak arra, hogy ki valójában a szentként tisztelt látnok, aki titkos útjain farmeros-csuklyás kamasszá vedlik vissza. Ahhoz azonban egy Kieślowski kellene, meg valami meggyőződés, hogy az ember, amellett, hogy bármikor képes letaposni, kiszolgáltatni, elpusztítani a másik embert, mégis, ennek ellenére vagy ezzel együtt is: spirituális lény, akinek van viszonya, még ha negatív is, azzal a transzcendens tartalommal, amely benne akkor is jelen van, ha inkább letagadná. Xavier Giannoli azonban tényleg krimiben utazik, s amikor fény derül az ügyesen szőtt összefüggések mibenlétére, csak nézünk értetlenül, hogy most akkor tényleg az itt elővezetett ványadt tanulság kimondására lett felvonultatva ez az impozáns apparátus? A hatalmas füstöt ilyen aprócska láng kelti? A film első két órájának csinnadrattás bevezetése után részben (ami a jelenést illeti) arcpirítóan banális, részben pedig (ami a látomásban részesült lányt illeti) nevetségesen életszerűtlen megoldáson képedhet el végül a néző.

Forgalmazza a Vertigo Média

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?