Mi a baj ezzel az esküvővel?

  • narancsblog
  • 2013. szeptember 7.

Narancsblog

Csak a bulvárlapokat érdekelné, ha ez egy rendes, finom kis lagzi volna. De nem az, mert bűzlik a korrupciótól. És ezzel már nem a magánszférát ostromoljuk: a korrupció közügy.

Mindenkinek jár egy rendes esküvő, naná, hogy Orbán Ráhelnek is járna egy. Rendes templom, normális anyakönyvvezető, finom vacsora, jó zenekar, nagy buli, vad tánc hajnalig. Persze nem mindenki engedhet meg ma Magyarországon egy (több)milliós költségvetésű lagzit, de azzal természetesen semmi baj nincs, ha a magyar kormányfő lánya magánvagyonból ünnepel – akkorát, amekkorát akar, és úgy, ahogy tud.

Vak hangot sem szólt volna senki, ha így történt volna. De Orbán Viktor előbb szépen keresztbe tett a lányának, és az esküvőt elkezdte PR-célokra fordítani – pontosan úgy, ahogy korábban a családjával tette ezt a Facebookon. Jé, és most pont a Blikkben! De tulajdonképpen még ezzel sem lett volna semmi gond. Ízlés dolga, és ettől még nem tartanánk ott, hogy Deutsch Tamás klaviatúrának esik, mert úgy felment benne a pumpa: „Mi lenne, ha a magukat demokratának és/vagy liberálisnak gondoló sajtómunkások nem basztatnák a politikusok családtagjait és/vagy magukat a politikusokat esküvő, születésnap, temetés, keresztelő miatt? El a gusztustalan kezeket Orbán Ráhel esküvőjéről!” – írta a jelentős kortárs tweetszerző.

Az igazság viszont az, hogy csak a bulvárlapokat érdekelné a sztori, ha ez egy rendes, finom kis lagzi volna. De nem az, mert bűzlik a korrupciótól. És ezzel már nem a magánszférát ostromoljuk, hiszen a korrupció közügy. Minket éppúgy érint, mint az olvasókat, és mindenki mást, aki érintkezik az országgal – politikai hovatartozástól függetlenül (igaz, vagyoni helyzettől erősen függően).

Egyrészt Tiborczék már az elejétől bűzlöttek: szépen kaszáltak a botrányos földbérleti pályázaton, aztán nagyon úgy tűnik, hogy más területén, engedély nélkül, lazán kivágtak egy kisebb erdőt úgy, hogy a máskor annyira aktív rendőrség fél évig a füle botját sem mozdította (és aztán is csak akkor lépett valamit, amikor már nem tehette meg, hogy ne lépjen). Orbán Ráhel leendő férje pedig a Nemzetileg Irányított és Túlárazott Közbeszerzések királyának, Simicska Lajos Közgépének a csecsét szopja évek óta.

És mindez semmi ahhoz képest, ami ezen a héten történt.

A lagzi helyszínéül szolgáló tanya kátyús útját egy állami cég váratlanul javítani kezdte, de pofozgatták a Margit körúti aszfaltot, sőt állítólag kifestették a templomi esküvő helyszínéül szolgáló épület koszos, összefirkált falait is, hogy Orbán–Tiborczéknak ne kelljen szégyenkezniük a vendégek előtt.

Miközben az egész ország szégyene az, ami itt történt. Az esküvő előtti események ugyanis pontosan azt mutatják meg, hogy mitől is olyan hely ez az ország, ahol élünk. Már legalábbis azoknak, akik nem tudnak ilyen-olyan helyekre letelefonálni, vagy nincs pozícióban egy ismerősük sem; és akiktől nem félnek, akik nem sumákolnak nagy tételben, vagy akinek nincsen tisztességesen szerzett komolyabb vagyona: azaz a lakosság minimum 90 százalékának. Akik közül sokaknak kell kátyús utakon nap mint nap zötykölődni, noha elvileg már tíz éve felújították azt a pályázati milliókból (csak hát kevés betont használtak hozzá, hiszen akkor mit tudtak volna ellopni a beruházók-kivitelezők, hogy visszacsorgassanak!?), meg akik hiába várják a gyorsvonatot, mert az mindig késik; akikkel a közegészségügyi ellátás során úgy beszélnek, mint az állatokkal; és mindazok, akiknek még ennyi se jut, mert – az egyebek mellett épp a korrupciótól felhízott – magas adók miatt csak feketén löknek oda valamit; akiknek még ez a nyomorult SZTK se jár. A látszat ellenére valójában róluk is szól Orbán Ráhel esküvője, azokról, akik vele ellentétben nem tartoznak a kiválasztottak közé. Akiknek nem jár a kátyúzás. Azokról az átlagemberekről, akik egy szétlopott, alig-alig működő országban igyekszenek fennmaradni, és nem akarnak (vagy nem tudnak) bejutni az orbáni, szebb és komfortosabb valóságba.

Meg persze arról is szól a sztori, hogy ha a papa ma bármihez is hozzáér, ott elkezd ömleni a szar, és csak folyik, folyik le hömpölyögve az utcán, s betemet mindent. Arról, hogy Orbán Viktor ma már a kukát sem tudja úgy kivinni, hogy útközben le ne kelljen fizetnie valakit a hallgatásért, vagy a mosolyáért, róla szól, aki már annyira elrugaszkodott a valóságtól, hogy észre se veszi, hogyan mocskolja be legnagyobb lányát – épp az esküvője napján.

Épp csak ennyi a baj ezzel a lagzival, nem több és nem kevesebb. Ezért van belőle ügy, ezért van felháborodás, és ezért nem felejti el az, aki legalább egyszer már hallott róla.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.