Na, idén vajon összeomlik az iskolarendszer?

  • narancs.hu
  • 2016. szeptember 1.

Narancsblog

A kaotikus tanévkezdés nem azt jelzi, hogy a Fidesz egy totális ideológiát akar az iskolákra erőltetni. Hanem azt, hogy elképzelésük sincs az egészről.

A ma reggeli tanévnyitó is olyan volt, mint a többi. A diákok ünneplőben izzadtak, a diri előadta közepesen lendületes megnyitóbeszédét, aztán mindenki ráfordulhatott az osztályfőnöki órákra, a tanév eleji megbeszélnivalókra.

Így megy ez az összes tanítási napon. Amíg nem jön valamilyen természeti csapás, mindig lesz egy tanteremnyi gyerek, és mindig lesz valaki, aki 45 percre bemegy abba a tanterembe. A tanulók félévi és év végi bizonyítványt kapnak, felvételiznek és leérettségiznek. Pár iskolában talán lekapcsolják a fűtést a nem fizető Klik miatt, de ezeket könnyű helyi, rendkívüli esetekként beállítani.

Palkovics

Palkovics

Fotó: Németh Dániel

Nem tud akkorát hibázni az állami oktatásirányítás, hogy ezek a minimum feltételek is veszélybe kerüljenek. Ezért amíg maguk a pedagógusok nem lázadoznak, kívülről nem látszik, mennyire rothadó állapotban van oktatási rendszerünk. Az egyetlen jelentős közfigyelmet kiváltó, külső minőségi indikátor a PISA-felmérés, de ennek 2012-es eredményeit a Fidesz még hihetően tudta a szociálliberális kormányok nyakába varrni. De hogyan hárítanak majd legközelebb?

Az idei tanévnyitó azért új kihívásokat is tartogatott. Az ún. szakgimnáziumok tantervei még tervezet formájukban is alig egy hónapja jelentek meg, a Magyar Közlönyben napokkal ezelőtt. Az új „science” tantárgyhoz nem készültek tankönyvek, és az elvileg ezt tanító természettudományi szakos tanárok csak az ősz folyamán kapnak felkészítést. Az államtitkári ígéret szerint a tanárok elhagyhatják a tananyag 30 százalékát, de nem mondják meg, melyik 30-at, és nem változtattak az egész ismerethalmaz struktúráján, ahogy az érettségi követelményeken sem. Az iskolák az utolsó pillanatban tudtak tantárgyfelosztást készíteni – ha egyáltalán –, számos helyen most derült ki, hogy bizonyos tárgyak tanáraiból túl sok, másokból túl kevés van.

A minisztérium persze megtalálta a narratívát. Eddig az volt a baj, hogy túl kevés a szabadság, most meg a laza szabályok miatt sírtok? Oldjátok meg magatok, legyetek innovatívak!

Palkovics László államtitkár példát is mutat, bejelentette, hogy a „science” tantárgy két jelenségcsoportjához – a vulkánkitöréshez és a járművek mozgásához – saját kezűleg dolgozza ki a segédanyagokat. Nem viccelünk, nézzék csak az Inforádió felvételét 22:45-től!

Valójában a totális központosítás és a teljes káosz ugyanannak az éremnek a két oldala. A fejetlenség nem azt jelzi, hogy a Fidesz egy felülről vezérelt ideológiát akar az oktatásra erőltetni, csak éppen óhatatlanul hibázik néha. Azt mutatja, hogy az oktatási kormányzatnak semmilyen átfogó elképzelése sincs az oktatási rendszerről.

Kezdetben talán más volt a helyzet. Hoffmann Rózsának még volt víziója. Erkölcsi nevelés, hittan, nemzeti giccskultúra, kompetenciafejlesztés helyett ismeretátadás, a liberális nyavalygás helyett buktatás alsóban. Ez az újság a koncepció minden elemét mérhetetlenül károsnak, kivitelezhetetlennek és nevetségesnek tartotta, de kétségtelenül koherens elképzelés volt.

Ma a kormány kapkodó ötletelése az egyik pillanatban a tiltakozások miatti tűzoltásnak tűnik, a következőben gazdasági lobbicsoportok gátlástalan kiszolgálásának, néha pedig jogi kényszerpályák beteljesedésének (ha már uniós projektet találtunk ki valamire, nem csinálhatjuk vissza). Az iskolák és a pedagógusok állami felügyeletére nem valamiféle propagandisztikus mesterterv sulykolása miatt van szükség, hanem azért, hogy az éppen aktuális napi irányvonal keresztülvihető legyen a rendszeren. Meg persze azért, hogy a félelem légköre lefojtsa az ellenállást.

Tulajdonképpen mindegy is, hogy a tanteremben a pedagógus követi-e a folyton változó állami utasításokat, vagy szembemegy velük. A kisdiákok egyvalamit biztosan megtanulnak: az állammal szembeni abszolút bizalmatlanságot. Azt, hogy a tehetség kibontakoztatása nem a rendszerben, hanem kizárólag a rendszer ellenében lehetséges. A szerencsésebbek elhúznak külföldre, a többiek ezzel a tapasztalattal kezdhetik felnőtt életüket. És ez legalább akkora baj, mint a romló PISA-eredmények.

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.