Gerinchálózat nélkül

Publicisztika

A Nagy-Tubes tetejére tervezett lokátorállomás sorsáról döntő múlt vasárnapi pécsi népszavazás eredménytelen lett, mivel a választásra jogosultak kevesebb mint fele szavazott. (A megjelent 32,51 százaléknyi polgár 94,3 százaléka ellenezte a telepítést. Egy országos népszavazáson - ahol az érvényességhez és eredményességhez az összes szavazásra jogosult polgár egynegyedének + 1 választónak kell azonosan szavaznia - az ilyen arányú véleménynyilvánítás már kötelező erejű lenne. A helyi népszavazás szabályai mások, ott feltétel a minimum 50 százalékos részvétel.)

A Nagy-Tubes tetejére tervezett lokátorállomás sorsáról döntő múlt vasárnapi pécsi népszavazás eredménytelen lett, mivel a választásra jogosultak kevesebb mint fele szavazott. (A megjelent 32,51 százaléknyi polgár 94,3 százaléka ellenezte a telepítést. Egy országos népszavazáson - ahol az érvényességhez és eredményességhez az összes szavazásra jogosult polgár egynegyedének + 1 választónak kell azonosan szavaznia - az ilyen arányú véleménynyilvánítás már kötelező erejű lenne. A helyi népszavazás szabályai mások, ott feltétel a minimum 50 százalékos részvétel.) A Honvédelmi Minisztérium nyomban tudatta is, hogy a lakosság többségének nincs kifogása az ország légterét és légi közlekedését biztosító 3D típusú radar megépítése ellen. A tárca helyében ebben nem lennénk annyira biztosak. A helyi erők szocialistástul, fideszestül már korábban kijelentették, hogy érvényességtől függetlenül figyelembe veszik a vasárnapi végeredményt. (A kérdés egyébként az volt, hogy a városi képviselő-testület módosítsa-e úgy a szabályozási tervet, hogy az megtiltsa a közigazgatási határon belüli radartelepítést.)

A NATO egységes védelmi hálózatába tervezett magyarországi radar története a hazai politikai osztály csődjének a jelképe. Feledkezzünk most meg a zengői "csatákról", a zöld szervezetek tiltakozásairól, az olykor összevissza beszélő, ám nagy tekintélyű jogászprofesszorról, a legendás bazsarózsáról, és összpontosítsunk a radarügy nagypolitikai kezelésére.

Az immár köztársasági szinten kidolgozott légtérvédelmi koncepció valamennyi parlamenti erő jóváhagyását bírta. A létesítendő lokátorállomásokhoz - nem kis diplomáciai erőfeszítések árán - sikerült dús NATO-forrásokat is szerezni. Ám a civil akciók indulásakor (ezek oka nem kis részben az elégtelen tájékoztatás volt) egyetlen politikai erőt sem érdekelt többé a korábbi konszenzus meg a nemzetbiztonsági prioritás, amire oly szívesen hivatkoztak évekkel azelőtt. Az ellenzék (speciel a jobboldal) kussolt, mintha soha nem hallottak volna a zengői telepítésről, s mintha a civilek leghevesebb ellenkezését kiváltó rendelkezéseket nem ők hozták volna akkor, amikor kormányoztak. A baloldali-liberális kormány is csöndben volt, hárított minden elképzelhető módon, bizottságokat nevezett ki abban reménykedve, hogy az idő mindent megold. Mindkét tábort egy dolog érdekelte: miképpen fordíthatja a radarkonfliktust a maga javára az esedékes választás előtt. Ezért lett 2005 végén a zengői helyszínből is tubesi, nem másért.

A jogállam intézményei - a Legfelsőbb Bíróságtól az Alkotmánybíróságig - a civilek kontra állam radarügyi vitában mindig az utóbbi álláspontját igazolták. Egy jogállam politikai garnitúrájának fontos ügyekben csak ez számít, s nem a pillanatnyi népszerűségi mutatók. Feltesszük, ha szűk évtizeden át a politika egyetlen szereplője sem kérdőjelezte meg a hazai gerinchálózat szükségességét, akkor az fontos ügy lehetett.

A zengői-tubesi radar a mindennapi életünk alakításában jóval kisebb horderejű probléma az egészségügy vagy az államháztartás reformjánál. Ha nem lesz, hát nem lesz, legföljebb a NATO-ban megfontolják Liam Fox brit konzervatív politikus ötletét a vállalásaikat nem teljesítő tagok fölfüggesztéséről. De a másik engesztelhetetlen gyűlöletén és öncélú szívatásán alapuló, és ezért konszenzusképtelen, sunyi politizálás ugyanígy lehetetlenít el minden mást is. Ez a lokátorhistória legfőbb tanulsága.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.