K. történetei - Somogyi és az igazság

  • .
  • 2009. július 23.

Publicisztika

Magyar Narancs, 2009. július 16. K.
Kőszegnek nem tudom mit jelent a barátság, egy 20 éves barátság. Még akkor is, ha véget ért. Akkor már meg lehet hamisítani a történteket, visszamenőlegesen?

Abban még bizonyára most is egyetértünk K. Kőszeggel, hogy "a vélemény szabad, a hír szent". Vagyis K. Kőszeg véleménye változhat az évek múltával az eseményekről, emberekről, barátokról. Ez meg van engedve.

Megértem, hogy az általa vezetett Magyar Helsinki Bizottság munkatársainak politikai pártszimpátiája nem lehet eltérő az elnökétől (noha, nem titok, hogy gyakran egyetértettünk az SZDSZ működésének bírálatában is, mi több, egymás közt a cigányokat is cigányoknak neveztük, miután jómagam egy cigánytelep szomszédságában nőttem fel, és számomra a "cigány" kifejezés nem egy pejoratív jelző, hanem egy népcsoport magyar nyelvű megnevezése.)

Megértem, hogy nem vette jó néven, hogy írói álnéven ún. jobboldali lapokban publikáltam számomra fontos közéleti kérdésekben, nemegyszer olyan társadalmi visszás jelenségeket kipellengérezve, aminek tényalapját a munkám révén ismertem meg. De egy 24 éves fiatalember (Magyar Zoltán) justizmord 1958-as kivégzésének az utóéletében, az özvegyének és a gyermekének napjainkbani igazságszolgáltatási megalázásában nem az a lényeg, hogy az esetet nyilvánosságra hozó szerző hol dolgozik, vagy az ügy hogyan került hozzá. És ezt K. Kőszeg, úgy tűnik, még ma sem érti.

Megértem, hogy amikor olyanokat nyilatkozom vagy publikálok, amivel K. Kőszeg egyetért, akkor ezt az ő helyes irányú nevelői hatásárnak tudja be, és ha olyasmit olvas vagy hall tőlem, ami nem tetszik neki, akkor a "nemzeti oldal" hatását vizionálja.

Egyvalamit azonban nem tudok elfogadni, tolerálni, ha a szakmai becsületembe gázolva rágalmaz K. Kőszeg (vagy bárki más).

Nyeste Ferenc gyalázatos ügye kapcsán azt írja K. Kőszeg: "Magyarán Somogyi cserben hagyta az ügyfelét. Ekkor már nem volt a Helsinki Bizottságnál. Pedig ezért K. csak kirúgta volna."

A Helsinki Bizottságtól idestova öt éve eljöttem, de Nyeste Ferenc sérelmével még ma is foglalkozom. Nyeste Ferenc igazságáról cikket írtam a Magyar Nemzet 2006. október 2-ai számába ("Az igazságszolgáltatás áldozatai, avagy a vesztesek igazsága" címmel) és a legfőbb ügyésznél is kezdeményeztem a jogerős büntető ítélet felülvizsgálatát. Ma is folyamatban van az a bírósági eljárás, amit a két verekedő (de a bántalmazás hivatalos eljárásban vádja alól jogerősen felmentett) rendőr indított személyiségi joguk megsértése miatt nemcsak a cikket közlő napilap - ahogyan K. Kőszeg írja -, hanem a cikk szerzője, vagyis ellenem is. A rendőrök kereseti kérelmét egyébként a bíróság elutasította, de az ítélet még nem jogerős.

A vádlott rendőrök elleni büntető perben egyébként a sértett jogait a vádat emelő és a tárgyaláson jelen lévő ügyész volt hivatott és jogilag felhatalmazott képviselni, védeni.

Ennyit K. Kőszegről és az igazságról.

Somogyi János

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?