Olvasói levél

„Magának még van ideje” – Farkasházy Tivadar válasza

  • 2013. június 28.

Publicisztika

Farkasházy Tivadar válasza Dósa Mariann Mi a baj a szárszói találkozóval? című írására.

Tisztelt Dósa Mariann!

false

 

Fotó: Kallos Bea / MTI

Nem tudom, ki adta a számba, hogy én a baloldali elitet akarom összehozni, az elit szót kifejezetten utálom, sosem használom, felettébb valószínűtlen, hogy mondtam. Azért árulja el, hol nyilatkoztam. Ám sajnos, Szárszó nem egy háromnapos konferencia, hanem egy sátor, ahol 35 fokos melegben maximum két órát lehet figyelni, s az egymás közötti kis beszélgetések legalább olyan fontosak. Nem lehet az ország dolgait megoldani. Én egyetlen témát vetettem fel, a szomszédos Kötcsén megfogalmazott „centrális erőtér” gondolatát, magyarul az egypártrendszert, illetve ennek az eltüntetését, akárkik által. Nekem mindegy, csak ne legyen.

Ehelyett ezer mást kérnek számon tőlem. Nekem csak arra futja az erőmből, hogy 300-400 vendégem jól érezze magát, legyen vidám és büszke. Elhívhatok nagyon sok derék embert, akik kevésbé ismertek. Netán alakítsanak egy 13. ellenzéki pártot? Vagy oldjuk meg az összes szociális, egészségügyi, önkormányzati, gazdasági, alkotmányjogi kérdést ebédig? Majd Schiffer, Hont és Tóta W. urak finom publicisztikáikkal megoldják, hogy ne egy emberé legyen az ország. Csak nekem már nincs annyi időm rá, ennyit tehetek. Gondolja, hogy engem nem bánt a szegénység, a nyomor, a munkahelyi alávetettség? (Már akinek még van munkahelye) A Milla rendezvényein megpróbáltak ilyen szónokokat, ott voltam többször, nem volt valami nagy siker, bármilyen jó szándékú emberek voltak. A sátor egy színpad, azokat pedig nem nagyon akartam hallgatni, akik ki akarják dobni az előző húsz évet. Már kidobták az előző 40-et is az életemből, nekem nincs másik. S mi lesz helyette? Vagy lát valamilyen értelmes szerveződést, amelynek van esélye ez ellen a diktatúra ellen? Akkor mégis maradnak a pártok. Amúgy Szárszón ki volt írva, hogy háromnál több ember csak akkor beszélhet egymással, ha nem alapít egy újabb pártot!

Igen, én Orbán-fóbiában szenvedek, ugyanis ő határozza meg életem minden percét, fogyó óráimat, s félek, a fiaimét és az unokáimét is. Most meg megy a vita egy vécéről, meg arról, hogy három szegény milliárdos gyűlöletbrigád kívül rekedt, s csak 60 lapot hívtam meg. Gratulálok. Ez persze nem Önnek szól, hanem akik ezzel csesztetnek. OV meg egy jót röhög.

Ennyit tehettem, elitista pedig sosem voltam, ezért félek, hogy kártyavárra építette a cikkét. Amiket Ön ajánl, az egy panasznap lett volna 9 hónappal a választások előtt. Ennyi idő alatt maximum egy csecsemőt lehet szülni, Messiást nehéz, vannak, akik évezredek óta várnak rá. Akkor miért baj az, ha egy kis békét akartam teremteni azok között, akik nem tudnak megállapodni szinte semmiben? Vagy tud valakit, aki most rögtön új útra tudja vinni az országot? A maga által ajánlott témák nagyon fontosak, de 2011-ben kellett volna tisztázni őket. Vagy menjen ez tovább 2018-ig, 2022-ig, 2026-ig? Mert ennél szinte minden jobb.

1998-ban az szerepelt a Hócipő címlapján, hogy válaszd a legkisebb rosszat. Most sem tudok mást ajánlani. Magának még van ideje, váltsa valóra generációjával az elképzeléseit, bár én a kedves, ismeretlen fiatalokban sem bízok annyira 1989 óta. Akkor miért kell ennyire fikázni az idősebbeket? Mérayval, Konráddal, Hellerrel, Paul Lendvaival kezdődött a beszélgetés, akik '56 és a hetvenes évek óta harcolnak az egypártrendszer ellen. Utána egy '68-as, '77-es prágai úr, Petr Pithart – Csehszlovákia első szabad miniszterelnöke 1990-ben – levele következett, aki kereszténydemokrata és Orbán zsarnoksága ellen buzdított. Csak ehelyett Mimi vécéjét láthatta az Indexen. Állítólag ez a lendületes, fiatal újságírás.

Üdvözli Farkasházy Tivadar

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.