Ara-Kovács Attila

Rémhírünk a nagyvilágban

A médiatörvény külföldi reakcióiról

  • Ara-Kovács Attila
  • 2011. január 20.

Publicisztika

A múlt évi nagyköveti értekezleten Martonyi János külügyminiszter még magabiztosan beszélt arról, hogy a külföldön szolgáló magyar diplomaták teljesítményét azon mérik majd, miként reagálnak az állomáshelyük sajtójában megjelenő, "Magyarországot becsmérlő" hírekre.

Nem lehet ma könnyű dolga a külügyminiszternek, miként diplomatáinknak sem. Van néhány megátalkodottan hithű Fidesz-közeli nagykövetünk, de sem róluk, sem pedig a kormányzó párthoz nem köthető többségről nem mondható el, hogy buzgón küzdenének az árral, amit Orbán Viktor Magyarországra szabadított. Merthogy realisták. Kivárnak, viszszahúzódnak. Inkább némely kevéssé tájékozott, de annál indulatosabb emigránst próbálnak előtérbe tolni maguk helyett, akikről amúgy is köztudott, hogy túlteng bennük az oktalan fontoskodás: írjanak csak ők leveleket a Washington Postnak és máshová arról, milyen tökéletes is a médiatörvény, s hogy a kormány amúgy is csak jót akar. Eközben a diplomaták csöndben követik Orbán minisztereinek immáron bevett szokását: négyszemközti beszélgetéseken elmondják partnereiknek, hogy "a médiatörvény úgy, ahogy van, rémes", és mindjárt hozzáteszik a semmire sem kötelező ígéretet: a kormány, amint lehet, megváltoztatja. De hát már rég nem csak a médiatörvényről van szó.

 

Orbán tehet bármit, azt a jövőben olyan kételyekkel fogja szemlélni a világ, amilyet csak a rosszindulat vagy az aljas szándékok megtapasztalása szülhet az emberben. Ennek eloszlatásában nem lehet sikeres semmilyen diplomácia, még az sem, mely végső menedéket az őszinteségben keres. Ám Orbán és intencióinak buzgó hívei ezt a menedéket sohasem keresték, és most már elestek a lehetőségtől, hogy valaha is rátaláljanak. Martonyi mondhatja bárkinek, hogy szívesebben venné a kalapját, s ráhagyná az egész romhalmazt utódjára, hívják azt Győri Enikőnek vagy bárki másnak, maradni fog még pár hónapig, mert tudja: idő előtti távozása pompás lehetőséget adna Orbánnak, hogy egyedül őrá hárítson minden felelősséget az elkerülhetetlen uniós elnökségi kudarcért.

 

Valóban páratlan helyzet; igazuk van azoknak, akik felhívják a figyelmet rá: a rendszerváltás óta "ember" és "párt" ilyen politikai és morális karakter-öngyilkosságot még nem követett el. Kérdés, hogy ezt csak az Orbánban működő hübrisz, a sorsot kihívó megátalkodottság okozta-e, vagy inkább az a kényszerpálya, amit a Fideszben már rég eluralkodott antidemokratikus szokásrend jelölt ki.

 

Alighanem mind a kettő, de az események formálásában ez utóbbinak lehet nagyobb szerepe. Nem Orbán személyes tulajdonságai juttatták mai páriahelyzetébe a kormányt, hanem az a tény, hogy e tulajdonságokat a korrekció lehetőségét teljesen mellőzve át tudta örökíteni politikai alattvalóira, az egész pártra. A Fidesz 1993 után szégyenérzet nélküli antidemokratikus mozgalommá vált, mely cserébe azért, hogy szűk elitje politikai esélyhez jusson, mind a mai napig készséggel kiszolgálja mindazok vágyait, akiket a Kádár-korszak oly könnyen a mocsokba rántott, és akiket emiatt a Kádár utáni korszak sem tudott európaivá tenni.

 

Ki jön a házamba?

De ha a kelet-európai térség rendszerváltásain túli időkre is kitekintünk, a mai magyar politikai produkció már közel sem mondható páratlannak. Néhányunkban furcsa emlékeket ébreszthet az a mód, ahogyan a kormány az országra lassan ráerőltet egy, a Fidesztől eddig sem idegen vezéreszmét, és ahogy Orbán személyi kultuszának elemei egyre határozottabb formákat öltenek a mindennapokban. A jelek szerint miután az egykori hírhedt román titkosszolgálat, a Securitate egy kisstílű besúgója bevált náluk a médiatörvény koncepciójának kialakításakor, meglehet, az ötletgazdát Orbán kultuszához is ugyanabból a műhelyből igazolták. Ám tudjuk, annak a kornak és annak a rendszernek a próbálkozásai is hiábavalónak bizonyultak, hogy a benyomást önmagáról a civilizált világban némileg feljavítsa.

 

Orbán ráadásul semmit sem tesz azért, hogy céljai elővezetéséhez kellő formát találjon, azok pedig, akiknek feladata lenne figyelmeztetni őt mozgásterének korlátaira, gyáván asszisztálnak, és ezzel tovább tüzelik gátlástalanságait. Eleni Tsakopoulos Kounalakis amerikai nagykövetet igazán nem lehetett Orbán-ellenes fóbiákkal vádolni, mi több, ha hinni lehet a diplomáciai karon belül terjengő szóbeszédnek, rögtön ideérkezése után majdhogynem ölre ment Orbán becsületének védelmében. Aztán találkozott vele, Martonyi János társaságában, és amint arról a kiszivárogtatott diplomáciai iratok tanúskodnak, egyetlen beszélgetés is elég volt ahhoz, hogy Washington számára már úgy írja le Orbánt, mint kültelki akarnokot, akinek csupasz öklében rejlenek az érvei. Ha pedig azóta hozzájutott elődje Budapestről továbbított távirataihoz is, akkor már arról is értesülhetett, hogy a 2004-2010-es időszakban a Fidesz akadályozta meg az akkori kormánykoalíciót, hogy megkezdhesse a nagy elosztórendszerek és az államháztartás reformját. És hogy a Fidesz bizony együttműködött azokkal a szélsőséges csoportokkal, amelyek öszszecsapásokat provokáltak a magyar főváros utcáin, felgyújtva a Magyar Televízió épületét is, elkerülhetetlenné téve a rendőrség kíméletlen, de indokolt fellépését.

 

A napokban egy vezető diplomata mondta nekem: ha százszázalékosan is teljesítjük feladatainkat az uniós elnökségben, a világ akkor is sikertelennek ítéli majd az egészet, és később ekként fog emlékezni rá. Magam is így gondolom, főként azért, mert az elnökségek levezénylésének az elmúlt években kialakult egyfajta koreográfiája, amit gyakrabban jellemez a felek közötti versengés, mint az önzetlen együttműködés és szolidaritás. Amikor 2008 első hónapjaiban felismerték, hogy az akkori soros elnök, Szlovénia képtelen lesz elvégezni feladatait, a trojka másik tagja, Párizs gyorsan átvette a dolgok intézését, és rutinosan megoldott minden problémát - mintegy a szlovén kormány feje fölött. Nem lesz ez másként a magyar elnökséggel sem, különösen, mert a térségbeli államoknak elemi érdekük, hogy határozottan megkülönböztessék magukat attól a Magyarországtól, amelyet most általános megvetés övez. Az elnökség tulajdonképpeni legfontosabb rendezvényének szánt, az amerikai külügyminiszter, Hillary Clinton jelenlétében sorra kerülő május 27-i EU Keleti Partnerség csúcsot Lengyelország, mely Magyarországtól nyáron megörökli az elnökséget, máris igyekszik saját rendezvényével eljelentékteleníteni, de legalábbis ellensúlyozni. Varsó ugyanis ugyanerre a napra meghirdette a közép-európai elnökök varsói konferenciáját, amelyre maga Barack Obama elnök kapott meghívót. Ha ehhez hozzávesszük, hogy Clinton budapesti útját is igencsak lebegtetik Washingtonban, a kép még idegesítőbbnek tűnhet a magyar diplomácia számára.

 

A vad

Ám ha valaki mindebből Varsó álnokságára következtet, téved. A lengyelek kezdeményezése fölött a meghatározó uniós tagállamok áldása lebeg, azon államoké, amelyek minden olyan rendezvényt ki szeretnének menekíteni az elnökségből, amelyet a megbízhatatlan és arrogáns magyar kormány jelenléte kompromittálhat. Nem véletlen az a német kezdeményezés, hogy Orbánnak tiltsák meg a médiaügyekkel kapcsolatos összeurópai kommunikációt a beloruszokkal, ukránokkal és moldávokkal folyó majdani kétoldalú tárgyalásokon. És azon sem lehet nagyon meglepődni, hogy mind Washington, mind Brüsszel szeretné elkerülni, hogy a transzatlanti reláció tárgyalásain az uniót Orbán képviselje, vagyis nem vezetheti a Washingtonba utazó uniós delegációt az elnöklő Magyarország diplomatája, még kevésbé miniszterelnöke. És akkor még nem is beszéltünk az Európai Liberálisok és Demokraták Szövetségének európai parlamenti képviselőiről, akik kezdeményezték: az EU és az afrikai, karibi és csendes-óceáni térség (ACP) május közepére tervezett közös parlamenti közgyűlésére ne Budapesten kerüljön sor.

 

A Der Standard című bécsi lapban nemrég megjelent egy karikatúra, melyen a behemót vadember az uniós elnökség holléte felől érdeklődik, miközben magával vonszol egy tetemet, a magyar médiatörvényt. A félreértések elkerülése végett a vademberre nagybetűkkel ráírták: Ungarn, bár ezt számosan méltánytalannak gondolják, s szeretnék inkább egy Orbán feliratra kicserélni. Nincs igazuk - üzeni ma vissza a világ fővárosaiból az a magyar diplomata, akiben még maradt annyi civil kurázsi, hogy szembenézzen a valósággal. Azt a kétharmadot ugyanis, mely politikai felhatalmazást adott a Fidesznek, nem Orbánnak, hanem Magyarországnak hívják. Mindenki tehát, aki a Fideszre szavazott, és most kelletlenül bámulja a fejleményeket, nézzen mélyen a tükörbe, és tegye meg azt, amit nyolc hónapnyi Orbán-kormányzás után nem nagyon halasztgathat már tovább.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.