Télapó itt van

Publicisztika

Emlékeznek arra az esetre a romantikus 90-es évekből, amikor valahol a Bácskában, a szerb-magyar zöldhatáron a fináncok találtak két gumicsövet a föld alatt? Az egyiken konyak jött onnét ide, a másikon gázolaj ment innét oda, és bár egyik sem volt valódi, az üzlet virágzott.
Emlékeznek arra az esetre a romantikus 90-es évekből, amikor valahol a Bácskában, a szerb-magyar zöldhatáron a fináncok találtak két gumicsövet a föld alatt? Az egyiken konyak jött onnét ide, a másikon gázolaj ment innét oda, és bár egyik sem volt valódi, az üzlet virágzott. A legenda szerint a két cső volt a szimmetriatengelye annak az univerzumnak, amelyben megvadult kisbolygókként háromhavonta leváltott pénzügyőrök, nagy értékű, ám lopott autók, csempészett cigarettaszállítmányok, illegális föld alatti üzemanyagtartályok, titkos zsebfinomítók köröztek szédült pályájukon.

Ritkán van alkalmunk belegondolni, hogy a nemzetközi politikában, annak is a legközepén pont ilyen csövek szaladnak - csak nagyobb az átmérőjük -, és ilyen szokások uralkodnak!

Az ördögi Vlagyimir (Putyin, orosz elnök, e számunk antihőse) mindenesetre jól kiagyalta a dolgot. Vagy inkább azt hitte, hogy jól kiagyalta. Adok én nektek, ukránok, NATO-t meg uniót, és adok én nektek, uniók meg nátók, ukránokat, csak győzzétek a kezeteket lehelni a hidegben! Meg tűzifával a sparhertot rakni!

Mert hát ki tudja azt megmondani, hogy ha a Gazprom nem küld gázt, akkor azt hova nem küldi? Ha Magyarországon (Németországban, Ausztriában stb.) nincs elég gáz, azt Putyin nem küld-te-e, vagy elküldte, csak az ukránok tették el?

Sok függ e kérdés megválaszolásától; talán még annál is több, mint hogy mivel fűtünk majd otthon, ha a Kreml tovább feszíti a húrt. Mind a NATO, mind az EU, ha ki nem is tárta kapuját Ukrajna előtt, azt megengedte, hogy Kijev az ajtórésbe tegye a lábát. (Az Európai Parlament például barátja az unió és Ukrajna közeledésének, miként néhány lelkes, ám kevésbé fontos tagország is, a baltiak, Lengyelország, Magyarország.) Most viszont a következőkön kell az uniónak törnie a fejét.

Tegyük fel, Putyin nem küld gázt, és az ukránokra akarja kenni, hogy ellopták. Ezt annál is könnyebb feltenni, mivel feltehetően épp ez történt.

Mi, az unió mármint, úgy teszünk, mintha ezt elhinnénk, és megfeddjük az ukránokat, sőt arra hivatkozva, hogy az ukránok lopós banda, kirugdaljuk a lábukat az ajtórésből. Inkább legyünk jóba Putyinnal, és felejtsük el Ukrajnát, úgyis csak a gond van vele.

Tegyük fel, Putyin küld gázt, de az ukránok tényleg, khm, elfelejtik továbbküldeni. 'k sem akar-nak megfagyni, elvégre. Ekkor mi, az unió, még könnyebb helyzetben vagyunk, nem is kell színészkedni, ha az ukránokat meg akarjuk feddni, és ha azt szeretnénk, hogy Putyinnak legyen igaza. Miért, talán nincs igaza, legalább egy kicsit? Miért kéne olcsón adnia a gázt az ukránoknak? Adja olcsón a Télapó.

Nem lepődnénk meg, ha az unióban ez az álláspont súlyos, nagy támogatottságra tenne szert (lapzártánkkor Brüsszel még nem foglalt állást). Hiszen miért is tenné kockára a német, a francia, az olasz, a magyar kormány saját országa energiaellátását az ukrán büdzsé, de akár a homályos jövőbe vesző ukrán EU-csatlakozás kedvéért is? Felelős kormány lenne az ilyen?

Valószínűbbnek mégis ennek az ellenkezője tűnik. Ha lopják az ukránok a gázt, ha nem, Moszkva eljárása, az áremelés módja elfogadhatatlan. És irracionális Moszkva szempontjából is. Úgy büntetni másokat, hogy közben saját magunknak is ártunk, és lehet, hogy többet, mint annak, akit büntetni akartunk - ilyet csak végső eszköztelenségében csinál az ember. Hisz Putyin leginkább saját magát kompromittálta most. Ha vannak is őszinte hívei az unióban, ha az európai politikában sokan talán úgy is gondolták, hogy lehet Oroszországra számítani, akár a bel-európai kisded játékokban, akár Amerikával szembeni lehetséges szövetségesként, ők most elég hülyén érezhetik magukat. Az orosz elnök e gengszertempóval nem fogja tudni megosztani az uniót; már így is épp elég tagországban keltett rossz emlékeket például az orosz-német különbarátság. A végén egyedül fog maradni, a semmiben, és amíg ő ott lesz, ugyanott marad Oroszország is. És ez lesz a legrosszabb az egészben.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.