Türelmetlenség

Publicisztika

"Igen nagy valószínűséggel én már nem leszek miniszterelnök ebben az országban" - mondta Gyurcsány Ferenc két hete az ATV-n, amit úgy is értelmezhetünk, hogy egy kicsi esélyt azért még lát erre, hiszen platformszervezési munkálatai mára a célegyenesbe fordultak. Faktum: a volt kormányfő újra mozgolódik - a rá jellemző remek ütemérzékkel.

"Igen nagy valószínűséggel én már nem leszek miniszterelnök ebben az országban" - mondta Gyurcsány Ferenc két hete az ATV-n, amit úgy is értelmezhetünk, hogy egy kicsi esélyt azért még lát erre, hiszen platformszervezési munkálatai mára a célegyenesbe fordultak. Faktum: a volt kormányfő újra mozgolódik - a rá jellemző remek ütemérzékkel.

A tavaszi zakó után a szocialisták ambíciói kimerültek abban, hogy szervezetként ne essenek szét - ez tán össze is jött, ám ha váltópártként próbálják újraépíteni magukat, valamivel többre lesz szükség. Ráadásul az orbáni offenzíva lehetőséget is teremt a markáns politikai állásfoglalásra - lásd fent -, amihez persze az kellene, hogy legalább valaki elgondolkodjon arról, mely társadalmi csoportokat akarja és mivel megszólítani a párt.

De ha van valaki, akinek pont nem kéne megszólítania senkit még egy jó ideig, az épp Gyurcsány Ferenc. Mert mondhatja ő akár a legokosabbat is (amire azért csak mérsékelten állnak rendelkezésünkre garanciák), akkor sem lesznek rá túl sokan vevők - sem a pártban, sem kívüle. Ugyan másfél éve nem miniszterelnök már, de addigi ténykedése és a politikusi mivoltát övező mély és tömeges ellenszenv jócskán belejátszott az MSZP tavaszi összeomlásába. A veresége után jóval kisebb hendikeppel induló Orbánnak is el kellett néhány hónapot tölteni a purgatóriumban ahhoz, hogy újra pártja teljhatalmú ura lehessen, s két ciklust kellett várnia, hogy ismét miniszterelnök lehessen. Ráadásul Orbánnak könnyebb volt a helyzete, hiszen a Fideszt már annak előtte is rá szabták - 2003 után pedig még jobban. Gyurcsány ellenben soha nem uralta a pártját - ez volt bukásának egyik döntő oka. 2002 után fokozatosan és különösebb felhajtás nélkül kezdte építeni hátországát, ám 2004-ben azelőtt jelentkezett be miniszterelnöknek, hogy e munkát befejezte volna. Mostani platformszervezése sem véletlenül okozott riadalmat sok szocialista politikusnak: ki hiszi el, hogy Gyurcsány ne akarna ismét a fejükre nőni - bármennyire is nyugtatja őket, hogy nem első, hanem csak egy akar lenni az egyenlők között.

Ha Gyurcsány úgy kalkulált, hogy addig kell jó pozíciókat szerezni, amíg a pártban mindenki gyönge, ismét elvétette az időzítést. Az MSZP számos válságot átélt már, de szakadni még sose szakadt; jelenlegi leharcolt állapotában viszont aligha viselne el komoly belső konfliktust.

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?