Empire és biedermeier – kiállítás a Várban

  • 2011. december 9.

Snoblesse

Antik enteriőrök: kifinomult mesterek kifinomult lakberendezési tárgyai.


Így laktak tehetős eleink: empire szalonokban húzták meg magukat, majd hallgatva az idők és a bútorkészítők szavára, biedermeier bútorokkal bástyázták körül magukat szerény hajlékaikban. Nagy idők nagy bútorai: a tizenkilencedik század első felének hazai bútorművészete mutatkozik be a Budapesti Történeti Múzeum Vármúzeumának ma nyíló kiállításán. Egymás mellett az empire és a biedermeier gyöngyszemei, a bécsi Danhauser gyár bútorai vagy az első dunai gőzhajók és a régi Vigadó berendezéséért is felelős Steindl Ferenc műhelyének remekei. És egy bútortörténeti breaking news: a kiállítás fénypontja a a Papnövelde utcai Arany Oroszlán patika (1939-ben átalakított, majd 1951-ben államosított) berendezésének visszaállítása biedermeier kori állapotába.

 

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.