Őszművészet – rés a présen

„Propagandáról és köztérről”

Kórus: Böröcz Judit, Pálinkás Bence György és Szigeti Máté

  • rés a présen
  • 2021. augusztus 18.

Színház

Az Éneklő fiatalok című előadás alkotóival beszélgettünk.

rés a présen: Az Éneklő fiatalok és a NIKÉ, szabadságunk szobra című előadások közös esten láthatók a Trafóban augusztus 23-án. Miről szólnak ezek az előadások?

Kórus: Az előadásunk kiindulópontja egy Makrisz Agamemnon-szobor, az Éneklő fiatalok, amelyet a Rákosi-korszak reprezentatív épülete, a Népstadion mellett állítottak fel. A stadion ment, a szobor maradt, így most a Puskás Arénának, a NER stadionjának a nagyszerűségéről énekelnek a fiatalok. A propagandáról szól a darabunk és a köztérről, nemcsak ezek fizikai, hanem a mindenkori fiatalokat körülvevő, tágan értelmezett kulturális közegének értelmében is. Az est keretében látható Kelemen Kristóf NIKÉ-je, amely egy élőben közvetített szubjektív idegenvezetés. A NIKÉ cím a pécsi felszabadulási emlékműként született szoborra utal.

rap: Mindez a Görög befogadás című, többnapos projekt része. Mi hívta életre?

Kórus: A Liberty fesztivál nemzetközi együttműködés keretében, az Európai Unió támogatásával valósul meg. Bár a központi téma az 1940-es évek végi görög menekülthullám, a projekt a migráció kérdését tágabb kontextusban vizsgálja, így a munkák a jelenünkre, a jelen társadalmi feszültségeire is reflektálnak. A fesztiválra készült munkák a közösségi színháztól a morálon át az érintettek részvételével megvalósuló performatív doku sétáig változatos formában és módon foglalkoznak a megjelölt kérdésekkel.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)