mi a kotta? - A szép akasztott parkjában

  • .
  • 2010. augusztus 5.

Trafik

Az elmúlt hetek folyamán királyok, hercegek, grófok egész csapatát, a magyar arisztokrácia több nagy famíliáját is emlegette rovatunk, s e gyakorlaton annál is kevésbé változtathatunk, mivel a héten elérkezik a sorrendben immár tizenharmadik Tiszadobi Zongorafesztivál, melynek hagyomány szerint az Andrássy-kastély parkja szolgál a helyszínéül. A kósza híresztelés szerint az épp múlt alkalommal emlegetett Sissi tiszteletére és meghódítására felépített romantikus stílű kastély ura az a gróf Andrássy Gyula volt, aki a szabadságharc bukását követően ugyanazokban a párizsi szalonokban aratta férfiúi sikereit, mint alig pár évvel korábban a jóval törékenyebb alkatú Frédéric Chopin, az idei fesztivál középponti alakja.
A távollétében halálra ítélt "szép akasztott" utóbb igazán nagyszabású monarchikus, egyszersmind európai karriert futott be (ennek csúcspontját, az 1878-as berlini kongresszust, ahol Andrássy egyenrangú diplomataként odaállhatott Bismarck mellé, festményünk mutatja). Mint a pesti Zeneakadémia létesítését támogató államférfi az alábbi mondással tisztelte meg a zongora másik - Tiszadobon ezekben a napokban ugyancsak szerephez jutó - fejedelmét: "Semmit se értek a zenéhez, de értem Lisztet." A hétvégén most három koncert települ a liberális nagyúr parkjába: Szokolay Balázs (augusztus 6., fél nyolc), Hauser Adrienne (augusztus 7., fél nyolc), valamint Kocsis Zoltán és Kelemen Barnabás estje (augusztus 8., fél nyolc).

Egy megyével arrébb, s egy történeti korszakkal visszább, a sárospataki Rákóczi-vár udvarán a Zempléni Fesztivál nyitóestjét leljük szombaton - a Budafoki Dohnányi Zenekarral, Hollerung Gáborral, s sztárvendég gyanánt a kiváló izraeli hegedűs, Schlomo Mintz játékával Brahms Hegedűversenyének szólójában (augusztus 7., nyolc óra). Az észak felé egészen a füzérradványi Károlyi-kastélyig terjeszkedő rendezvénysorozat programjai augusztus 21-ig sorjáznak majd, így felemlítésük még két további ajánlónkban várható.

Az e héten is fölemlített boldogtalan királyné kedves magyarországi enyhelyén, a gödöllői kastélyban két megejtően bájos XVIII. századi vígoperácska kerül színpadra a hétvégén: a 12 éves Mozart daljátéka, a delejező mesmerizmust népszerűsítő Bastien és Bastienne, valamint az alig felserdült, s máris az élete végén járó Giovanni Battista Pergolesi intermezzója, Az úrhatnám szolgáló (augusztus 8., hét óra). A kastély élményszerűen felújított barokk színházában most a Savaria Barokk Zenekar korhű játékával, s Károly Edit, Szigetvári Dávid és Kuncz László egykorú játékával láthatjuk majd e két kisded remeket. Budapesten e héten egy líraian nehézsúlyú opera ígérkezik, méghozzá három ünnepi estét kitöltve: a Budafest Bohémélet-produkciója, az örökkön kihűlt kezű Mimi megformálójaként Rost Andreát tapsoltatva, a nemrég Miskolcon megkedvelt ifjú barcelonai tenor, Alex Vincens Rodolfójával, Kesselyák Gergely karmesteri ügyvezetése alatt (Operaház, augusztus 8., 10., 12., hét óra).

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.