mi a kotta? - Főzik és keverik

  • .
  • 2009. július 23.

Trafik

A legutóbbi alkalommal az Aida hervadatlan népszerűségét méltatta ajánlónk, s mivel a Margitszigeti Szabadtéri Színpadon e hét péntekén is (július 24., fél kilenc) Verdi Nílus-parti operája szerepel a műsoron, így hát most tovább taglalható és ecsetelhető akkor megkezdett témánk. A komponistákat Eötvös Pétertől Elton Johnig alkotásra sarkalló, a címszerepben Sophia Lorentől Oláh Ibolyáig oly sokakat felléptető Aida kedveltségére jellemző lehet, hogy nemcsak valóságos operabarátokat, de még regényalakokat is hatása alá von.
Filipp Filippovics Preobrazsenszkij, Bulgakov Kutyaszívének barátságosan démoni főszereplője, a pácienseibe állati mirigyeket és majompetefészket operáló professzor például egyenesen imádja az Aidát, s még nagy kísérletének alanya, az emberszabású kutyából elállatiasult emberré, majd újfent kutyává operált Gömböc is jól, sőt unásig ismeri Radames szerelmes románcát.

"A Nílus szent partjaihoz..." - dudorássza előszeretettel Filipp Filippovics az egyiptomi papok zordon szólamát, ám a pesti koncertműsor inkább a Városligeti tó - meglehet, kevésbé szent - partjaihoz szólít minket. A Vajdahunyad várában ugyanis előbb a Liszt Ferenc Kamarazenekar egynemű Vivaldi-hangversenye (július 23., fél kilenc), majd pedig a Drahos Béla társaságában fellépő Mendelssohn Kamarazenekar Händel-Bach-Mendelssohn-programja (július 27., fél kilenc) vár meghallgatásra. S mert a múlt héten megígértük, hát sietve jelezzük, hogy álló- és folyóvizektől kissé távolabb ugyan, de a kiscelli romtemplomban megrendezik a héten a Liszt Ferenc Kamarazenekar második sorozati hangversenyét: Haydn C-dúr gordonkaversenyével és Csajkovszkij szemlesütve kedvelt Vonósszerenádjával kecsegtetve (július 26., nyolc óra).

A regényalakok operai műélvezetének klasszikus példája alighanem a Bovary házaspár esete a Lammermoori Luciával, mely dalműből a derék Charles bizony egy árva kukkot se ért, ellentétben a megértésre amúgy szintén hiábavalóan áhító Emmával, aki hála romantikus lelkületének, élvezetet talál Donizetti operájában. A bergamói születésű mesternek ezzel az operájával nem találkozhatunk az elkövetkező pár nap során, ellenben két másik művével igen: a Szerelmi bájital szabadtéri előadását az "budai Társaskörben (július 23., nyolc óra), míg a másfajta italokkal, mérgekkel és ellenmérgekkel feltöltött Lucrezia Borgiát a 3SAT műsorán élvezhetjük (július 25., negyed kilenc). A Szerelmi bájital librettójában sok szó esik a görebben kotyvasztott szerelem méltán leghíresebb párosáról, Trisztánról és Izoldáról. Kettejük történetével indul idén a Bayreuthi Ünnepi Játékok programja, a címszerepekben Robert Dean Smitht és Iréne Theorint felléptetve, s ennek a Bartók rádió segedelmével mi is fültanúi lehetünk (július 25., négy óra). Már ha elmarad a színpadi dolgozók és a Bayreuthban szezonmunkát vállalók munkabeszüntetése, akik sztrájkfenyegetésükkel épp a nyitó előadást veszélyeztetik (képünkön egy hasonló krízishelyzet Munkácsy Mihály feldolgozásában). Bár az egyeztető tárgyalások még e sorok írásakor is nagyban zajlanak, azért a nyitó előadás zavartalan lebonyolítása a valószínűbb szcenárió, s a Mesterdalnokok vasárnap esedékes előadását (július 26., négy óra) már éppenséggel semmiféle munkabeszüntetés nem fenyegeti. Erre akár mérget is vehetnek. De azért ha lehet, mégis inkább valami bájitalt válasszanak!

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?