mi a kotta? - Illuminációt!

  • .
  • 2010. május 20.

Trafik

A múlt héten Anton Bruckner "Romantikus" melléknévvel ellátott IV. szimfóniáját leltük fel a koncertprogramban, míg ezúttal a nem kevésbé nagyszabású VII.
szimfónia szólal meg a visszahúzódó természetű komponistától (festményünk a Ferenc József-renddel dekoráltan mutatja), akinek e művét viszont olykor a "Lírai" jelzővel társítva tűzik műsorukra az ambiciózus zenekarok. Most hétfőn a Nemzeti Filharmonikus Zenekar hangversenyének második felét alkotja majd a többszörösen Richard Wagner hatását és szellemét idéző alkotás, melyet az első részben Haydn C-dúr gordonkaversenyének szólistájaként is közreműködő jeles osztrák vendégünk, Heinrich Schiff fog elvezényelni (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, május 24., fél nyolc).

"Egy nap hazatérve nagyon szomorú voltam. Arra gondoltam, hogy a Mester nemsokára meghalhat, és akkor jutott eszembe az Adagio cisz-moll témája." Maga Bruckner emlékezett vissza ekképpen a Mester, azaz Wagner elvesztését előre elsirató - "sehr feierlich und sehr langsam" - második tétel születésére, s a szimfónia ősbemutatójára már valóban a nagy pályatárs halála után, 1884-ben került sor. Ez az elhíresült Adagio aztán utóbb is gyakran játszott gyászzene maradt, s még Hitler rajongása is ráakaszkodott e tételre, úgyanynyira, hogy a náci rádió éppenséggel eme zeneszám nyomában jelentette be a sztálingrádi vereséget 1943-ban, majd pedig Hitler halálát 1945. május elsején.

A hét másik nagy szimfóniáját a MÁV Szimfonikus Zenekar szerdai koncertjén hallhatjuk, ahol Jean Sibelius V. szimfóniájával zárul majd a program (Operettszínház, május 26., hét óra). A rendhagyó módon háromtételes mű a cári uralom alatt egzisztáló finn önkormányzat megrendelésére készült, méghozzá Sibelius ötvenedik születésnapjára, s így az általános ünneppé megtett napra, 1915. december 8-ára maga az ünnepelt gondoskodott a meglepetésről. A Rodrigo de Carvalho által vezényelt esten az ugyancsak északi Peer Gynt - 1. szvit nyomában, és Sibelius szimfóniája előtt a brazil Heitor Villa Lobos 1948-as Szaxofonversenye szólal majd meg - Csepregi Gyula szólójával. A kontraszt, amit a bővérűen délszaki muzsika, a szaxofon szokatlan főszerepe, valamint a kiváló dzseszszista megjelenése teremthet, tán még érdekesebbé válhat, ha utalunk rá: a Sibelius-szimfónia első tételének egy mozzanata felbukkan John Coltrane A Love Supreme című legendás albumán is. Igaz, az idézet vélhetőleg csak áttételes: Coltrane-t alighanem a Sibelius dallamát bejátszó Bernstein-musical, A városban ihlette meg egy futó pillanatra.

Vagy tán inkább egy villanásra, hogy a hét egy további rendezvényét, a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok pénteki műsorát is szövegünkbe rántsuk, ahol is Arthur Rimbaud versei és az azokra írt Britten-dalciklus, a Megyesi Zoltán által elénekelendő Villanások (Les Illuminations) számai alkotják a zenei-irodalmi programot (Petőfi Irodalmi Múzeum, május 21., hét óra). S végezetül egy valóságos illuminációt, azaz díszkivilágítást érdemlő zongoraest: hétfőn Ránki Dezső Robert Schumann Gyermekjeleneteit és C-dúr fantáziáját játssza majd nekünk a Rádió Márványtermében, egyszersmind a Rádió Márványterméből (május 24., hat óra).

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.