mi a kotta? - Modernsky és az elefántok

  • .
  • 2009. április 16.

Trafik

"Ki dibeg-dobog itt? Ó, hiszen ez a kis Modernsky! Bubifrizurát vágatott magának; No lám milyen jól áll neki! Milyen valódi ál-haj! Mint egy paróka! Olyan éppen (ahogy a kis Modernsky képzeli), éppen, Akár a Bach-papa!" Arnold Schönberg Három szatírájából való a fenti gunyoros versezet (Fodor András fordítása), mely azonban egyetlen e heti koncert programján sem szerepel majd. Nem úgy, mint Az új klasszicizmus című dal parodizáltja, a stílusváltásaival sokakat vérig bosszantó Igor Stravinsky, akinek teljes koncertet szentel Kocsis Zoltán és a Nemzeti Filharmonikus Zenekar (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, április 17., fél nyolc).
A pianista Olli Mustonen vendégszereplésével dúsított hangverseny Modernsky neoklasszicista korszakából csakúgy szemelget majd, akár a mester szeriális kompozícióiból. A műsoron a Barnum Cirkusz elefántjai számára komponált Cirkusz-polka is felhangzik majd (képünkön középütt a bemutató szólistája, Modoc), s az élővilág e szeretetre méltó behemótjai már át is segítenek minket a zenei ajánló nyaktörő hágóin. Mert bizony Mahler III. szimfóniája, amit a hét neves vendégzenekara, az Ingo Metzmacher vezénylete alatt muzsikáló Gustav Mahler Ifjúsági Zenekar hömpölyögtet majd elénk (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, április 18., fél nyolc), növesztett előadói apparátusával, hat tételével és vagy százpercnyi időtartamával a koncertrepertoár valódi monstrumának tekinthető. A Budafoki Dohnányi Zenekar Vox Fortissima-bérletén sorra kerülő Requiem, Berlioz gigantikus halotti miséje pedig jószerével már maga a zenei elefantiázis, amit jól érzékeltet, hogy a vasárnapi koncerten (Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, április 19., fél nyolc) mindösszesen hét kompánia együttmunkálkodása szükségeltetik majd a mű megszólaltatásához. E legkevésbé sem vidám elefántkór (tévésmacin kívül ki emlékszik még a hasoncímű tévéjátékra?) ellentéteként említhetjük a Magyar Virtuózok Jandó Jenőt is vendégelő keddi koncertjét (Zeneakadémia, április 21., fél nyolc). Ennek meghirdetett műsorát ugyanis egy gyermekkori dallamemlékekből összerótt "egyszerű szimfónia", Britten Simple Symphony című derűs remeke fogja lezárni.

A hét korántsem szokványos, sablonosnak rút ráfogással sem nevezhető koncertprogramját - dicséretes törekvéseik szellemében - csak tovább színesítik a Weiner-Szász Kamaraszimfonikusok, akik Rohmann Imre vezényletével és Perényi Miklós társaságában Klasszika vonós romantikával alcímű estjükkel követelnek helyet e hasábokon (MTA Díszterme, április 18., hét óra). Haydn 47., "Palindrom" szimfóniáját a pár hete emlegetett vallon komponista, Lekeu Fakult emlékvirágok című szerzeménye, valamint a svájci Schoeck Gordonkaversenye előzi majd meg. A Fesztiválzenekar is rendhagyó összeállítással örvendezteti bérleteseit, hiszen a Francois Leleux dirigensi közreműködésével, illetve oboa, oboa d'amore és angolkürt szólójával kecsegtető hangversenyeken Mozart és Dvorák művei mellett még Doráti Antal egy különleges szerzeménye, a mindhárom említett hangszert megszólaltató Trittico is szerepel majd (Zeneakadémia, április 19., ill. 20., háromnegyed nyolc). S zárásképp jelezzük, hogy az elkövetkező napok Bogányi Gergely nagyheteként is értékelendők, hisz két komoly koncerten is elmerülhetünk majd játékában: a MÁV Szimfonikusok társaságában Chopin f-moll zongoraversenyét játssza (Zeneakadémia, április 17., fél nyolc), míg szólóban (Zeneakadémia, április 22., fél nyolc) Bach két- és háromszólamú invencióival fogja jól tartani közönségét.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza

Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja. Nemcsak előttünk: az egykori szovjet tömb valamennyi, 1990-ben szabaddá vált országa előtt.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.