rés a présen - Budapest Prenzlauer Bergje - Schönberger Ádám szervező, rapper, színész

  • .
  • 2009. december 10.

Trafik

rés a présen: Mit kell tudnunk a hanukáról, miért fontos ez az ünnep? Schönberger Ádám: A hanuka a karácsonyhoz időben közel eső nyolcnapos ünnep, amely a Makabeus-lázadás és egyben szabadságharc sikerére, valamint annak legfontosabb eseményére, a Jeruzsálemi Szentély újraszentelésére emlékezik. Érdekes, az utóbbi pár száz évben nem is annyira jelentős zsidó ünnep, napjainkra egyfajta zsidó karácsonypótlékká vált, ajándékozással egybekötve.
Az Egyesült Államokban például már ciki csak a télapót nyomatni, mindenképp ki kell rakni egy Happy Chanukkah feliratot is valahova, és erre is ráépült egy gagyiipar, mint a karácsonyra. Itthon a legtöbb zsidó család karácsonyozik, és csak szépen lassan kezdenek megjelenni a hanukai motívumok a karácsonyfa körül.

rap: A december 11-től 19-ig tartó, Negyed6Negyed7 elnevezésű hanukafesztiválnak mi a koncepciója?

SÁ: Annyira kézenfekvő, hogy ha van egy régi pesti zsidó negyed a VI. és VII. kerületben, zsinagógákkal, Zsidó Múzeummal, ami ráadásul Budapest Prenzlauer Bergje lett, akkor ezt "fel kell dolgozni". A fesztivál ennek a negyednek a közös ünnepe hanuka alkalmából. Ha az ember körbejár, és leül beszélgetni a megannyi kávézó, étterem, szórakozóhely, galéria, alternatív közösségi ház és könyvesbolt vezetőivel, arra is rájön, hogy szinte kivétel nélkül gondolnak is valami közöset erről a helyről. A programokat az egyes helyek önmaguk rakták össze - a Marom Budapest pedig koordinálta a helyek közötti együttműködést. Azt tartottuk szem előtt, hogy a negyedre és a hagyományra kreatívan és innovatívan reflektáljunk. Lesznek koncertek, dj-k, színházi estek, performanszok, kiállítások, gyerekprogramok, író-olvasó találkozók, gasztronómia, előadások és persze beszélgetések - a nyolc nap alatt közel 130 rendezvény 28 helyszínen. A részletes program a negyed6negyed7.com oldalon olvasható.

rap: Ismersz máshol hasonló rendezvényeket?

SÁ: Ez a városrészt megmozgató összefogás, ami ezúttal a leghangsúlyosabb része a programnak, valamilyen szinten megvalósul Krakkóban a zsidó fesztiválon, a Kazimierzben, de ott ez inkább egy kirakatrendezvény, és kevésbé reflektál a valóságos, lokális tartalmakra, mint az N6N7.

rap: Mivel foglalkozol még?

SÁ: Mindenféle underground dolgot csinálok. Talán a legtöbbet a TÁP Színházzal foglalkozom, itt mindig próbálunk egy darabot, ha nem kettőt, és körülbelül minden hétre esik előadás is. Aztán van egy rapformációnk Máthé Zsolttal: a ZuSammen. Rappelek héberül is a Hagesherben, amiben lassan már egytucatnyi hihetetlenül jó zenész játszik. De írtam már pár színházi előadásba dalszöveget, utoljára a Zsidó Színház Arturo Uijába. Emellett dolgozom a Sirályban és a Marom Budapestben, akikkel nemcsak a Negyed6Negyed7-et szervezzük, hanem a Bánki-tó Fesztivált és még nagyon sok rendezvényt év közben is.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.