rés a présen - "Lesz, ami lesz" - Réti Anna táncos

  • .
  • 2009. augusztus 27.

Trafik

rés a présen: Szeptember 8-án a Trafó és a Műhely Alapítvány egy hármas bemutatóval kezdi az évadot, amiben te is benne vagy Miről van szó? Réti Anna: Az együttműködés a Jardin d' Europe program keretében jött létre A pályázati felhívás úgy szólt, hogy három EU-s országból három alkotó koprodukcióját támogatják Az olasz Claudio Stellatóval és az izraeli/ holland Amos Ben Tallal együtt hoztuk létre a Fregoli szindróma című mozgásszínházi előadást A színpadon velem szereplőÚjvári Milán is alkotótársként vett részt a darab összeállításában A darab zenéjét Amos BenTal szerezte Rendkívül izgalmas és inspiráló próbafolyamat volt rap: Honnan jutottál el a kortárs táncig? RA: A Pécsi Művészeti Szakközépiskola tánctagozatára, majd a hollandiai Rotterdami Táncakadémiára jártam rap: Két éve Lábán-díjat nyertél a Lélek pulóver nélkül című szólóddal, azóta a "fősodorban" vagy Kikkel dolgozol? RA: Azt követte még két saját alkotás, a Kártyavár és az Éjszakai műszak A saját munkáimon kívül jelenleg Goda Gábor Artus Társulatával dolgozom rap: Mit szeretsz a szóló műfajban? RA: A szóló mint műfaj rendkívüli szabadságot, ugyanakkor rengeteg kötöttséget is jelent, mint ahogy az egyedüllét is rap: Milyen előadásokban vagy még benne? RA: A Fregoli szindrómát követően az Artus Kakaskakaskakas című új darabjában szerepelek Mint szabadúszó alkotónak a biztos jövő elég rövid távú projekt Így nem látok túl messze Az Artussal való együttműködésen kívül természetesen a meglévő darabokat szeretném tovább játszani Aztán majd lesz, ami lesz rap: Vannak-e kedvenceid, mestereid? RA: Minden időszakban volt valaki, aki meghatározó szerepet töltött be, és irányt mutatottOlyanok, mintUhrik Dóra, Itzik Galili, Hudi László és persze sokan másokClaudio Stellato és Amos Ben Tal is olyan alkotók, akik nagy hatással vannak arra, hogyan gondolkodom a színházról, a mozgásról rap: Szerinted hol a helye ma Magyarországon a kortárs táncnak? RA: Nekem a mozgás és a színház a kommunikáció formája, melyben kifejezhetem azt, amit máshogyan nem tudok Éppen ezért rendkívül fontos szerepet tölt be az életemben De sajnos azt kell tapasztalnom, hogy elég kis réteghez jut el itthon a kortárs színház Nincsenek hiú ábrándjaim, hogy a közeljövőben ez változni fog,de remélem, hogy akikhez eljut, azok számára sokat jelent . .

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)