tévésmaci - A sül dorombül

  • .
  • 2009. február 12.

Trafik

Sztupa és Troché igyekezett minél gondosabban kiválasztani a követet, akit a Törökőrre menesztenek, hiszen létfontosságú volt, hogy vissza is jöjjön. Arról nem is beszélve, hogy ők meg bejussanak.
A ligeti kaland után logikusnak tűnt az Öreg Halhoz fordulni, de Sztupa olyat akart, aki személyében is hordozza, mintegy felmutatja azt az igen kecsegtető ajánlatot, amit a törökőrieknek, pontosabban a vezérüknek, Jakénak tenni akarnak. Erre pedig teljesen alkalmatlannak látszott a szomszéd telep főnöke, s lássuk be, az istvánmezeieknek (ahonnan az előző részben Halat megismertük) semmiféle renoméjuk nem volt Törökőrön. Kutyába se vették őket, Öreg Halat persze korrekt üzlet- és ellenfélnek tartották, mikor hogy, de egyszersmind a senkik vezérének is. Az meg ide kevés. Troché többször felvetette, hogy a legjobb mégis az lenne, ha ő maga menne, mert nála biztatóbb úgysem bír senki sem lenni, s ha ő megbiztat valakit, hát annak több sem kell. Sztupa azonban ellenállt, nem is azért, mert különösebben féltette Trochét, hanem mert az volt az előírás. Az állt a szabályzatban, hogy ne. Végül egy feltörekvő színésznő ment, egy sporttáskányi vadonatúj bankóval, tiszta pénzzel, és valami albán dalt fütyült útközben.

Albán dalok néha vannak a tévében is, próbáljuk meg, hátha épp ezen a héten is.

Pénteken este hétkor a Dunán egy 1951-es feket-fehér western kezdődik, A bosszú völgye Burt Lancasterrel. A dolgozat a fiú és a jöttment, a betolakodó családias problematikumán agyal, kevés sikerrel. Egy óra múlva ott vagyok a Filmmúzeumon, mert adják az Egészséges erotikát, s nagyon bírom, amikor Rajhona rázza a kefirt. Vagy a joghurtot.

Szombatra is ezen a csatornán hagyom a tévét, mert már délben (13.05) elkezdik az V. Henriket régi angol filmen (a hülye I. Henrik nyilván hajnalban volt). Éjjel az m1-en (23.35-kor) egy dél-afrikai próbálkozás érdemel figyelmet (tudniillik: az önökét), a Szomjas föld mondhatni vadiúj, 2008-as darab, bár 1913-ban játszódik, s egy fekete orvos a hőse - aki visszatér, brrr!

Vasárnap aztán adunk az ekrán testinek, lévén ugyanakkor ugyanott most régi (1948-as) angol Hamlet lesz (a Filmmúzeumon, 13.05-kor, na, kivel?). Este nyolckor a Joker óta kedvencem (basta, jókor szerettem meg), Heath Ledger játszik a tv2-n egy 2003-as Ned Kellyben (A törvényenkívüli), gondolom, okkal teszem fel, hogy csak jobb lesz, mint Mick Jagger volt ugyanebben a szerepben. A Dunán 22.45-kor egy derekas önismétlés Aki Kaurismäkitól a Külvárosi fények (2006). 23.35-kor egy legenda jő el az m2-re, ám én már alszok az 1962-es Harakiri alatt. A foglalkoztatási gondok e drámai röpirata, fogadok, hogy mára elvesztette minden érdekességét. Viszont az MGM-en 0,20-kor kezdődik a Vád tanúja, amit azért kéne megnéznem, mert Marlene Dietrich szerelmes volt a nagyanyámba (a Lujzi nénibe). 0.35-kor az első komcsiban lenyomott katasztrófafilm, a Pokoli torony az RTL Klubon 1974-ből? Ne má'.

Hétfőn este kilenckor megnézem az Arcokat kilencedszer a Filmmúzeumon, aztán rosszul leszek.

Kedden látjuk John Huston szánalmas kísérletét arra, hogy ellopja Fábri Zoltán Két félidő a pokolban c. filmjét, de sajna a Menekülés a győzelembe (RTL Klub; 11.25) akkor is tré, ha játszik benne Pelé (ez egy vers). 0.50-kor a tv2-n Sopsits Árpád hideg fényű önvallomása, a Torzók 2001-ből.

Szerdán a legjobb szándékkal, a legnyitottabb lélekkel sem hiszem el, hogy az m1-en 23.30-kor nyomott 2003-as Szamuráj a hét végi Harakiri folytatása lenne, inkább szerintem Ambrus Kyri folytatása. Vagy Pirié. Déli kettőkor a Filmmúzeumon lesz egy igazi Fábri-film is, pedig az lett volna az igazán nagy hecc, ha John Huston vagy valamelyik másik hollywoodi veterán a Fábián Bálint találkozása Istennel című, viszonylag kései munkáját akarja ellopni. Nincs az az isten, szerintem.

Csütörtökön nemcsak a sütőtököm kerül sorra, de a vombatom is, mert a tévében úgysem lesz semmi. A tévében sosincs semmi, minél több csatornája van az embernek, annál több a semmi. Hát ne tévézzenek a jelenlétemben!

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz.

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?