tévésmaci - A sül vürdül (vürtül?)

  • .
  • 2009. október 8.

Trafik

Sztupa ismét a raktárost adta, bár nem viselt jelmezeket: a précektoros, néha már magát a kukacosságig is ragadtató, minduntalan szemüvegét törölgető szakit. Troché meg vidéki színészt, kisvárosi amorózót, neki persze jelmez sem kellett, hisz alapjáraton is úgy öltözött, mint a kiskajdacsi Rómeó.
Sztupa valami erősen lefojtott belső izzással adta szerepét, Troché úgyszólván a takarásból röhögött. Bútorraktár ugyanis csak Sztupát engedte Jake színe elé, Troché Lenolajjal és a lányokkal elment a Ligetbe "üdítőzni, fagyizni". Jake az Amerikai úton fogadta Sztupát, egy ilyen kerületi jellegű kiskocsma udvarában. Öcsém, American Way of Life - jegyezte meg később Troché. S Sztupa vette a lapot: nem, majd El Camino Mexicano. El tudják képzelni, mikor egy középkorú raktáros azt mondja, hogy mehikáááno? Sztupa hamar el is vágta a tréfálkozás fonalát, s a lényegre tért: nem buta gyerek ez a Jake. Sőt, egyáltalán nem szabad kerületi suttyóknak nézni a törökőrieket. Ott az a két világot járt csibész, szerintem Bútorraktár egy kamiont is megemelne, megrakva csurig bangladesi menekültekkel. Troché arca ellágyult, emlékszel, amikor megnéztük matinén George Harrisonnal a főszerepben a Hangverseny Bangla-Deshért c. filmet? Szünet, szünet, szünet: Sztupa hallgatott. Végül, mintha nehezére esne, csak annyit morgott: áj du. Mehetünk tévézni.

Pénteken (9-én) engem speciel piszkosul nem érdekel az m1-en 22.20-kor nyomandó Rekviem egy álomért c. híres Darren Aronofsky-mű, de állítólag volt, aki bírta. Különben a napra oly jellemző svéd szociális éleslátást (A pingpong királya: m2, 21.55; Nyina utazása: Duna, 19.00) csak valami japán izé, vérfürdő töri meg az m2-n, 23.45-kor Takesi Kitano sokszor közölt Szonatinájában.

Szombaton az MGM a vicces Hosszútávú lovasok címmel nyomja 22.35-kor a Magyarországon Jesse James balladája címmel forgalmazott 1980-as Walter Hill-nekiveselkedést, melyben az truváj (behalok), hogy 4 db testvérpár játszik benne (hovatovább a Carradine-ok nem is páran, hárman voltak, na, ja, akkor még). A Filmmúzeum, mint a neve is mutatja, békebeli dolgokkal traktál, este kilenckor A kristálytükör meghasad, 22.50-kor meg old school autósüldözés az Élni és meghalni Los Angelesben "kockáin".

Vasárnap kiderül, hogy születésnapja van-e Takesi Kitanónak vagy meghalt (esetleg szemen döfték egy pár evőpálcával), mindenesetre az m1 biztosra megy, s 23.25-kor előhozza 1989-ből az Erőszakos zsarut. S a tv2 pedig folytatja a múlt hétről A Keresztapát, 22.20-kor.

Hétfőn nöm, nöm - ich bin jó elvtárs.

Kedden ellenben Durr, durr és csók - a több ilyen című rossz film közül ez az, amiben asszem a fiatal Robert Downey vitézkedik (RTL Klub, 21.20). Mészáros Mártának csütörtökön moziprömiéje lesz, így nettó promó a tv2-n 0.40-kor odalökött Kisvilma - Az utolsó napló (feltehetően tömegeket szólítanak meg vele). A Duna tévé este fél kilenckor vetíti az Azonosítás c. Lugossy László-rendezést, aminek legfőbb erénye, hogy régen készült (1975-ben).

Szerdán a múlt heti feliratos kínai film extra nézettségi adatain felbuzdulva, 21.30-kor a Duna tévé Zsúptetős emlékek címmel lead egy másikat, ezúttal 1999-ből. A Filmmúzeumon viszont 23.35-kor a Kutyaélet lesz. Szerintem ne hagyják ki, mert ebben talál a Chaplin egy kiskutyát, s eldugja a nadrágjában, meg minden, sokat lehet nevetni, és felbukkan Edna Purviance művésznő is mint dizőz.

Csütörtökre maradunk a Filmmúzeumon, hiszen Zolnay Pál 1972-es nagy korfestő erejű filmjét, a Fotográfiát adják este nyolckor. Nos, a mű nem attól korfestő, hogy valamit is megtudnánk 1972-ről, dehogy. Sokkal inkább az a világkép jelenik meg itt pőrén, ami egy-két évvel később az alföldi papucsban és a szimatszatyorban tárgyiasul - az pedig nem sámli. Nem is csak lustaságból, de a következő film príma címe miatt sem kapcsolok innen tovább, hiszen A negyedik záradék (angol, 1987) csupán egy szokott Michael Caine-es kémes film.

De az már nem számít, együnk inkább szalámit! És semmiképpen se tévézzünk, sohase.

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.