tévésmaci - Rozsomák pizsamák

  • .
  • 2007. szeptember 13.

Trafik

A ládagyárról tényleg mindenkinek az Egészséges erotika jut az eszébe? E heti találós kérdésünk Goethéhez kapcsolódik, kedves nézőink. Ki volt ő és honnan jutott eszembe? 1.
Eckermann. 2. Neckermann. x. Kaufhof. y. Nem jutott eszembe. Termelési kissregény? Netán a Meteóból Kistamás László? Vagy az ülök egy rózsaszínű kádban (ő ül, ti. Kistamás, s asszem, nem is rózsaszínű)? Persze, a szocializmus vége felé már csak kulisszák voltak a gyárak e hazában, de ne gondolják, hogy sokkal jobb a helyzet Amerikában. A Charlie és a csokigyár megvan? Speciel Willy Wonka egy pszichopata őrült, mindenesetre a gyerek jobb, ha kihagyja: cukrozott zsíros kenyeret kap vacsorára, merő dolce vitából. Vagy a Táncos a sötétben? Három Björk CD-t nyer, aki beküldi a választ: mi a fészkes fenét gyártanak vajon abban a lepukkant gyárban, ahol Selma életveszélyes táncmutatványokra ragadtatja magát félig vakon, mert nem akar belenyugodni, hogy az élet nem egy musical? Maguk persze fogadni mernének, hogy ennél agyamentebb gyárjeleneteket már nem lehet kitalálni. Hát ne velem. Ugyanis én már tudom, hogy:

pénteken (14-én) bizony fellázadnak a dolgozók a pizsamagyárban, és magasabb órabért követelnek. Filmmúzeum 16.30: Pizsama-játék, amerikai zenés film 1957-ből. Na, ugye.

Szombaton lazításul választhatnak három thriller közül: 22.45-kor A tábornokok éjszakája 1967-ből az m1-en, Peter O'Toole-lal és Omar Shariffel; 22.20-kor a Psycho, a szörnyű Gus van Sant rendezésében 1998-ból a Viasat3-on; éjjel egykor pedig Bújj, bújj, gonosz! az RTL-en. Én mindenesetre már délután lemegyek a brudersaftba, és megnézem 15.00-kor a Bayern München-Schalke 04 találkozót a Sport klubon, aztán este Marlene életét a Duna Tv-n 21.50-kor, hátha elénekli, hogy "Ich bin von Kopf bis Fu§ auf Liebe eingestellt...". És dortmundi sört iszom hozzá, hogy csípje meg a kakas a Csontzenészt.

Vasárnap unalmamban grafikonokat rajzolok, melyek megvilágítják, milyen összefüggés van a műalkotások művészi értéke és hossza között. 19.30-kor angol-orosz film 1999-ből a Duna Tv-n: Anyegin, ahogy a Fiennes testvérek képzelik, 102 perc. 22.15-kor A hetedik pecsét Bergmantól, szintén a Dunán, potom 92 perc. Tudná valaki svédül? Det Sjunde inseglet. Éjfélkor pedig a Legénylakás Billy Wildertől, mert minden héten szoktunk ajánlani tőle valamit, és ez különben is a kedvencünk, 120 perc.

Hétfőre keresünk két hülye című filmet: éjfélkor a Novokain a Film+-on, 01.35-kor pedig Paranoid a Tv2-n. Ennél már csak A vörös Paralellepipedont bírnám jobban.

Kedden 20.40-kor a Dunán végre megtudjuk, hogy milyen a Nyár vége. 01.35-kor pedig a Tv2-n El Ni–o - A Kisded, Gryllus Dorka itt is prosti, mint az Irina Palmban.

A szerdai hülye címünk: A neonbiblia - Részigazságok, 22.35-kor a Dunán. Éjfél után pedig jön maga a tudathasadás: 00.35-kor a Tv2-n Visszatérés a paradicsomba, 00.40-kor pedig az RTL-en Gyilkosság a paradicsomban.

Csütörtökön előkerülnek a hegyes hucul balták, és előbújnak az Elfelejtett ősök árnyai a Duna Tv-n 22.20-kor. Mélázzunk például azon, hogy ez most szovjet filmdráma 1964-ből, vagy csak egy grúz film? És ha fázunk, vodkát igyunk hozzá, vagy grúz teát? Kérdezzek még valamit? Vagy belátják végre, hogy a tévézés nagyon árt az egészségnek?

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?