tévésmaci - Szőlőskertem rókája

  • .
  • 2011. szeptember 8.

Trafik

Amikor Sztupa és Troché lángost ettek a Balatonon, na, olyan soha a büdös életben nem történt. Nem történt még számos egyéb - hihetnénk, izgalmas - eset sem, melyet oly szeretettel emlegetnek irodalomközeli elemek, szerencsére mindig önmaguk kapcsán, mindgyakran az étkezés, az italozás és a nemi élet, illetve úgy nagy általánosságban a dühödt fogyasztás tárgykörében.
Nem voltak tehát soha az életben dinnyét kopogtatni és békacombot ropogtatni, nem voltak egyáltalán sehol, soha. De ezek közül a seholok, semmikorok és nemek közül most minket tényleg csak a balatoni lángosok esete érdekel. Mert persze több lángost nem ettek meg, szám szerint négyet, s az ötödik már beléjük sem fért volna, bár nem voltak túl nagy lángosok, amiket így kihagytak. Szűkítsük a kört! Nem a tó déli partján nem ettek lángost, s ebből a legtisztább logikai úton kiderül, hogy az északin sem: válasszuk akkor Tihanyt, és tisztázzuk gyorsan: Tihanyban nincs is lángossütő. Attól még ehettek volna házi lángost is, de az alkalmasint egy egész más műfaj, abból eggyel is jól lehet lakni, de róluk tudjuk, hogy négyet nem ettek meg, s az ötödikre már rá sem bírtak nézni. Tihanyt tehát zárjuk ki. Annál is inkább, mert esett az eső. Szép nagy cseppekben, amitől kis buborékok jelentek meg a tócsákban, s állítólag azt jelenti, hogy nem fog elállni egyhamar. Mármost kinek van kedve vigasztalan esőben lángost enni? Pláne Tihanyban! Sztupa és Troché esetében sajnos ezt a kérdést nem vizsgálhatjuk, hisz róluk tudjuk, hogy nem ettek lángost, szám szerint négyet, Tihanyban a legkevésbé, mert ott nincs is. Mér', mi van Tihanyban? Legelnek mindenfelé a camembert sajtok, és néha leruccannak hozzájuk a bakonyi betyárok párizsival, mert nekik azuk van. Nekünk meg ugyanazunk. És tévénk is. Hát, nézzük. Vagy ezen a héten kipróbálhatnánk, hogy nem nézzük, mármint a műsorát nem nézzük (mert annyira érdektelen), hanem csak kapcsolgatunk, pilinckázunk egész héten, mint Pilinszky János, aki novemberben lenne csak kilencvenéves.

Pénteken (9-én) mindjárt kezdhetnénk úgy, hogy nem nézünk semmit, de hát este tizenegy után lesz a Cinemax2-n a Szégyen. S hét aligha telhet el úgy, hogy ne nyomasszuk magunkat egy kis Bergmannal.

Szombaton sem jobb a helyzet sokkal, de ezt a napot sem ugorhatjuk át csak úgy, hogy zsupsz, mert meg kell említenünk a Duna Tévén 19.30-kor induló Napozz Holddal - A Kispálfilm című kispálfilmet, amiben fellép a méltán népszerű, ám már csak emlékeinkben élő tánczenekar, a Kispál és a borz. A film viszonylag kevés nóvummal szolgál azoknak, akik szeretik nevezettek muzsikáját, de hát, ahogy mondani szokták felénk, faluhelyen: a borz is szépen csillog.

Vasárnap már jobb a helyzet egy fokkal, bár este szinte mindenhol 9/11-es filmeket adnak, s mi tudjuk, hogy a film tipikusan az a médium, ami nem tud mit kezdeni a nagy történelmi kataklizmákkal. 13.15-kor lesz a Dunán a Foto Háber, ez a kémes-krimis retróbullshit a hatvanas évekből, de mind közül (sok ilyen van) ennek a legjobb a címe. Negyed háromkor lehet váltani az MGM-re, akkor kezd ugyanis a Hegedűs a háztetőn. Most pedig megénekeltetem a kedves közönséget, mint Vass Lajos a Röpülj pávában. Kettő, három, és: Matchmaker, Matchmaker, / Make me a match, / Find me a find, / catch me a catch / Matchmaker, Matchmaker / Look through your book, / And make me a perfect match... Este a film+-ra szorulunk, így simán kilenc után kezdődik a Rambo, a kettesen meg fél óra múlva a Rocky... ez milyen? Na, jó csak vicceltem, valójában a Rocky Horror Picture Show.

Hétfőn jön el az én napom, a Cinemaxon nyolc után Satyricon, majd rögtön utána a Róma; alighanem keresek is ide egy csinos Fellini-képet.

Kedden nem, nem. A mai Barca-Milan csampionsz ligameccset a pro4 csatorna adja, ami száz háztartásból tizenhatban fogható. A szerdai meccsek a Digi Sporton mennek. Önök szerint Albániában lehet nézni a Bajnokok Ligáját?

Szerdán sem, sem.

Csütörtökön ne hagyják ki Az Ezeregyéjszaka virágát este tizenegykor a Filmmúzeumon. Le a tévével!

Figyelmébe ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

„Mi nem tartozunk bele a nemzetbe?”

A Nemzeti Összetartozás Hídja egyelőre nem annyira a nemzet összetartozását, sokkal inkább azokat az emberi és eljárásjogi anomáliákat testesíti meg, amelyekkel ma Magyarországon egyre könnyebb bármilyen, NER-nek kedves beruházást végigvinni.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?