Hipernóva, szupernóva - Beleáll a Földbe?

Tudomány

Az égbolt látszólagos változatlanságát rendre megbontják egyes újonnan feltűnő objektumok. A szupernóvák és a hipotetikus hipernóvák azonban nemcsak szépek, de veszélyesek is lehetnek ránk.
Az égbolt látszólagos változatlanságát rendre megbontják egyes újonnan feltűnő objektumok. A szupernóvák és a hipotetikus hipernóvák azonban nemcsak szépek, de veszélyesek is lehetnek ránk.

Az égbolt amúgy az arisztotelészi természetfilozófia által is tételezett, változatlan rendjét időről időre felborították oly események, melyekre a csillagászat sokáig nem talált magyarázatot. Egy-egy sötét foltja váratlanul kifényesedhetett, s az új, fénylő égitestek az addig ismert állócsillagok, sőt durvább esetben a bolygók látszólagos fényét is elhomályosítva ragyogták be meghökkent eleink éjszakáját.

Teljes gázzal

Bár a kínai krónikák rögzítik az 1054-es, a Bika égi konstellációban feltűnt "vendégcsillagot" (ennek a maradványa illusztrációnk, a Rák-köd), ám az európai asztronómia csak Tycho Brahe 1572-es észlelése és az általa Nova Stellának nevezett új csillag felfedezése nyomán vett tudomást arról, hogy időről időre változhat a csillagtérkép - igaz, nem túl hosszú időre. Kepler (általa ugyanúgy Nova Stellának elnevezett) új objektumának 1604-es felfedezése nyomán két dologra is fény derült: egyrészt az évszázadokig nóvának nevezett felfénylések nem is oly ritkák az univerzumban (amelynek szerkezetéről természetesen vajmi keveset tudtak a XVII. századi csillagászok), másrészt ezek a jelenségek viszonylag rövid életűek, s a hirtelen felfénylést fokozatos halványodás követi. Ma már tudjuk, hogy az egykori felvillanás helyén rendre visszamarad valami kozmikus maradvány - általában néhány tízezer évig látható izzó gázfelhőként, ráadásul ennek középpontjában sokszor ott található az egykor felrobbant csillag maradványa is fekete lyuk, neutroncsillag vagy pulzár formájában. A nóvák kutatása során az is kiderült, hogy a látványos kifényesedéseknél jóval gyakoribbak a csak távcsővel észlelhető hirtelen intenzitásváltozások, a XIX. században pedig már felfedezték a periodikus felragyogást és halványulást produkáló, mai elnevezéssel törpenóvákat. Egy angol csillagász (W. Huggins) egy 1866-os nóvát vizsgálva rájött arra is, hogy a színképe feltűnően emlékeztet a csillagközi gázködökére, amiből helyesen arra következtetett, hogy a nóva robbanás kíséretében anyagot dobott ki magából. A szupernóvák igazi mibenlétére azonban csak a XX. században derült fény. Ehhez az is kellett, hogy Hubble, a neves csillagász 1930-ban kimutassa: az Androméda-köd nem szimpla, világító gázfelhő, hanem több milliárd csillagból álló önálló, távoli galaxis, s az ebben korábban tapasztalt, általunk is detektálható nóvák pedig (éppen a nagyságrendekkel nagyobb távolság miatt) arra utaltak, hogy a világegyetemben vannak köztük megdöbbentően nagy fényességűek is, melyeket ettől kezdve szupernóvának neveztek a csillagászok. A nóva elnevezést ettől kezdve már csak a kisebb energiakibocsátás mellett is látványos felfénylést produkáló, s szintén kataklizmikus változócsillagokra használják.

A szupernóvák fényét spektroszkópiailag megvizsgálva kiderült, hogy alapvetően kétféle forrásuk lehet: az egyik esetben egy óriáscsillag, a másikban egy hidrogénben szegény fehér törpe fénylik fel - de az eseményt mindkét esetben óriási anyag- és energiakidobódás kíséri, a kataklizmát pedig nagy energiájú, sokszor már a gamma-tartományba eső sugárzás. A legfényesebb szupernóvák általában úgy jönnek létre, hogy egy viszonylag kis tömegű fehér törpe anyagot szív el egy nagyobb méretű, de ritkább vörös óriástól, majd miután tömege elér egy bizonyos limitet (az úgynevezett Chandrasekhar-határt), olyan, irányíthatatlan termonukleáris fúzió indul be, amelynek eredményeképpen a fehér törpe óriási bombaként felrobban, s nehéz elemekkel szórja tele a környező kozmikus teret. A jelenleg uralkodó hipotézis szerint éppen egy (vagy több) ilyen közeli, a Naprendszer keletkezésének idején zajlott kataklizma miatt fordulnak elő egyáltalán a 3-as rendszámú lítiumnál nehezebb elemek a Napban, a Földön és más bolygókon.

Halál, sugár

Még érdekesebbek, s alkalmanként veszélyesebbek lehetnek azok a szupernóvák, amelyeket úgynevezett Wolf-Rayet-féle (állandóan gigantikus mennyiségű anyagot kibocsátó) csillagok összeomlása hoz létre. Az ilyen égitest gyakorta egy kettős rendszer része: a két, egyaránt óriási tömegű objektum egymás körül pörög egyre gyorsuló mozgással. Miután a kölcsönös szenvedély már elemésztette a kettőst (pontosabban egyikük, a rejtélyes kísérő elszippantotta látványosabb párja anyagának jelentős részét), instabillá válnak, ami szupernóvarobbanást, hosszabb élettartamú gamma-felvillanást eredményezhet. Jelenleg is vizsgálnak egy olyan, gyanús kettőst (a 8000 fényévre, a Nyilas csillagkép irányában található WR-104-es párost), ahol az egymás körüli gyors pörgés eredményeképpen létrejövő szupernóva irányított gamma-nyalábot bocsátana ki, ami akár telibe is találhatja a Földet. Nagyobb eséllyel persze inkább elkerülné, de ha van némi sansz a félelemre, akkor a világért se hagynánk ki. Ebben az se zavarjon minket, hogy az asztronómiai tapasztalat szerint (tudjuk, ez csillagászati léptékben csupán egy villanásnyi idő) bizonyíthatóan még egyetlen WR-objektum sem alakult át szupernóvává (bár egyesek szerint éppen ilyet detektáltak tavaly, év elején egy távoli galaxisban), s azt se tudjuk, hogy valóban ilyen kataklizmák okozzák-e a tényleg érzékelhető gamma-villanásokat. Mindenesetre azóta modellezték azt is, hogy mi történne Földünkkel, ha akár csak egy pár másodperces gamma-villanás éppen telibe kapná bolygónkat. A nagy energiájú fotonok először az ózonpajzsot vernék szét, így megsokszorozódna a bolygónkat érő UV sugárzás. Ráadásul a gamma-villanás, majd az erős ultraibolya sugárzás miatt reakcióba lépne a nitrogén és az oxigén, a keletkező nitrózus gázok a maradék ózonpajzsot is eltüntetnék, elképesztő savas esőket okoznának (ami az óceán pH-ját is eltolhatná), plusz tartós sötétséget és intenzív lehűlést válthatnának ki.

A földi élet történetében előforduló kihalási periódusok kapcsán is gyanúba keveredtek a kozmikus katasztrófák: a fentihez hasonló koncentrált gamma-nyalábok, melyeket esetleg extrém nagy energiájú vagy/és kellemetlenül közeli (alig pár ezer fényévnyire lévő) szupernóvák okoztak. Különösen gyanús a 440-450 millió évvel ezelőtt lezajlott Ordovícium-Szilur kihalási hullám, amikor az akkor még csupán az óceánra korlátozódott létformák túlnyomó része ment a "levesbe" - ráadásul két egymást követő menetben!

Az egyik ilyen katasztrófahipotézis feltételezi, hogy létezhettek a "szokásos" szupernóváknál akár százszor nagyobb energiájú, robbanásszerű felvillanások is - ezek egyetlen pillanat alatt produkálnák a Napunk több milliárd évnyi teljes élete alatt kibocsátott sugárzás százszorosát (!). Eme, immár hipernóváknak nevezett delikvenseknek egyelőre még a nyomait sem találjuk - bár akad néhány olyan gyanús csillagászati maradvány a távoli kozmoszban, amelyre akár ráfoghatjuk azt is: ennyi maradt belőle. A hipotézis szerint bizonyos nagy tömegű csillagok (például Wolf-Rayet-objektumok) összeomlásuk közben gigantikus fekete lyukká alakulnak, amely elképesztő sebességgel szippantja be a környező csillagközi anyagot. A fekete lyuk forgástengelye mentén két nagy energiájú plazmaáram indulna be: ez indukálná azon hosszú gamma-felvillanásokat, amelyekbe, ha lehetséges, inkább ne "nézzen bele" a mi jó öreg Földünk.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.