Portásország címerállatai

  • narancs.hu
  • 2014. március 2.

Villámnarancs

Egy névtelen hős vesztett csatát tegnap Fóton, a Fáy András Általános Iskola portásfülkéjében. Amikor ugyanis megjelentek mindenféle alakok, köztük Bajnai Gordon azzal, hogy fociznának egyet a tornateremben, a portásnő testi épségét kockáztatva próbálta megakadályozni, hogy meggyalázzák a pályát, ahol rendes hétköznapokon a kiskorúak testi nevelése zajlik.

false

Megpróbálta megakadályozni, de nem sikerült szegénynek. A tudósítás szerint a túlerő egyszerűen „félrenyomta”, mondván, érvényes szerződésük van, hogy használhatják a tornatermet. Az asszony mégsem hagyta annyiban: rendőrt hívott, s közben főnökére, az iskola igazgatójára hivatkozott, aki betiltotta a focit. Az MTI tudósítása szerint „a rövid időn belül kiérkező járőrök ellenőrizték a terembérleti szerződést, amelyet rendben találtak, majd meghallgatták a portásnőt, illetve néhány jelenlévőt, azután távoztak”.

A meccset lejátszották, a szerencsétlen beosztott meg szégyellhette magát, hiszen országos hír lett belőle, rajta röhög mindenki – a határozott fellépés ellenére is ő vált Portásország címerállatává, és nem az, aki a parancsot kiadta. Az iskola igazgatójának ugyanis nem volt hozzáfűznivalója az esethez. Ám, ha valóban ő utasította a portást – ki más utasította volna –, hogy ne engedje be Bajnait és a többieket, akkor illene meg is szólalnia, hogy az érvényes szerződés ellenére miért tiltotta meg a focit. Vagy ha képtelen erre, mert mit is mondhatna, akkor legalább illene mindenkitől elnézést kérnie. Legelőször a saját alkalmazottjától.

Figyelmébe ajánljuk

Madarak és angyalok

  • - turcsányi -

Nehéz megmondani, hogy mikor mondtak fel az angyalok. Már akkor, amikor Wim Wenders folytatni merészelte a Berlin felett az eget (Távol és mégis közel, 1993)? Vagy csak 1998-ban lett elegük, amikor meglátták magukat az Angyalok városa című filmben – a Berlin felett az ég e remake-jét Nicolas Cage-dzsel? Az biztos, hogy Los Angelesből eztán szedték a sátorfájukat. De senki nem pótolhatatlan, L. A. pedig különösen nem maradhatott efféle égi szárnyasok nélkül.

„A legszívesebben hallgatok”

Kurtág György a magyar kultúra állócsillaga, kincse, élő klasszikusa, a magyar művészeti hagyomány nagy tradíciójának megszemélyesítője egy olyan korszakban, amelyben ez a hagyomány igencsak ingatag lábakon áll. Ha nyilvánosan megszólal a 98 éves mester, az maga az esemény.