Visszhang: film

A stand up királynője

  • 2022. december 7.

Visszhang

Van a svéd gyerekkönyvekben, -filmekben valami irritáló nyájasság. A „mindenre van megoldás” és a „nahát, te is pont olyan vagy, mint én, csak másképp” lapos optimizmusa.

Az én csontsovány nővérem című, 2016-os tabutörő dolgozatával a kibontakozni látszó pályafutás tekintetében nagy reményeket ébresztő Sanne Lenken új filmjében is kamasz lány néz szembe életet meghatározó traumával (súlyosan depressziós édesanyja öngyilkosságával), de pont olyan jól nevelten küzd meg vele, hogy az kielégítse jól nevelt tinédzserek aranyosságigényét. Giccshatáron át-átmerészkedő monológokban társalog a melankolikusan mosolygó vagy a meghalást már fájlalván szomorúan révedező elhunyt mamával, szemrehányásokkal illeti a révedezést fő tevékenységként gyakorló, olykor sírni sem restellő papát. Az inkább sértődött, mint gyászoló kislány viszont elhatározta, hogy többet nem sír. Egyebet is elhatározott: valóságos tét nélküli fogadalmai (haját levágja, könyvet nem olvas, háziállatot nem tart, és stand up sztárként hódítja meg a világot) mind arról szólnak, hogy nem és nem lesz olyan, mint a szülei. Az utóbbi törekvéshez, mármint a komikusi hivatáshoz viszont nem ártana némi humor. Bár osztálytársai nem vevők rá, a kislány erőltetett poénjai végül meghódítják a családból, barátokból és azok barátaiból, továbbá a kisvárosi bár nyájas vendégeiből álló közönséget, akik nem győzik bátorítani „olyan mint én, csak másképp” földijüket. A papa végre nevet, a kislány végre sír. Lám, lám! Mindenre van megoldás.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.