Visszhang: könyv

Jung Chang

Nagytestvér, Kistestvér, Vöröstestvér

Visszhang

A milliárdos, a first lady, a kommunista 

Működhet jól egy köztársaság, amelyet szélhámosok, szentimentális gengszterek és jó szándékú emberek vállvetve hoztak össze? A könyvben százmilliók remélik, hogy igen, és mintha tényleg lehetne bízni abban, hogy a történet jó véget ér. Hiába olvassuk a szerző hivatkozásait visszaemlékezésekre, levelekre, látjuk a fotókat, térképeket a gyönyörűen kivitelezett könyvben, azért inkább regényként olvassuk. A valóság Kínában jobb regényíró, mint mifelénk. Egyáltalán nem tart a giccses helyzetektől, és kiderül, a legismertebb kínai „tündérmese” is valóság: létezett a három nővér, az első kínai metodisták közül való apa lányai, akik egymást segítve – néha olyan férfiak oldalán, akik milliós seregeknek parancsolva egymás életére törtek – meghatározták Kína 20. századát. Ez a Szung Aj-ling, Szung Csing-ling, Szung Mej-ling és a fiúk csodálatos, léha vagy aljas dolgait, és legfőképp érzelmeit dokumentáló történelemkönyv sokat nem időz el egy-egy eseménynél, de nagyon szépek a lassításai – és finom, keserű tárgyilagossága is megfog, például ahogy egy-egy villanásra érzékelteti a nép tengernyi, hiábavaló fájdalmát. A lányok egy ideig jóban vannak, olykor távolodnak egymástól, nem mindig annak megfelelően, ahogy fordul a politika. A világhelyzeten túl a kultúrá­jukból kilépett, tévelygő, tanult, mégis faragatlan embereken múlt, hogy Kína története így alakult.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)