esemény - Francia utcabál

  • - kyt -
  • 2009. július 16.

Zene

Esetlenül múltba révedő, halálosan unalmas fontolkodások, aggályosan méricskélt közhelyek, borongós magaszt, percpolitikai baszakodás - nálunk ezt jelentik a nemzeti ünnepek. Meg a törést-zúzást, rendőrök tömegét, útelzárásokat, semmi jót.
Esetlenül múltba révedõ, halálosan unalmas fontolkodások, aggályosan méricskélt közhelyek, borongós magaszt, percpolitikai baszakodás - nálunk ezt jelentik a nemzeti ünnepek. Meg a törést-zúzást, rendõrök tömegét, útelzárásokat, semmi jót. Talán ezért is szeretjük olyan sokan a Francia Intézet körüli sokadalmat: itt az irigységen túl át is élhetjük, hogy a szerencsés franciáknak a nemzeti ünnep egyszerûen csak vigalmat jelent.

Nem állíthatjuk, hogy különösebben gazdag lett volna a francia régiók étel- és italajánlata, amelyet magyar kínálat is kiegészített - már csak ezért is dacosan kóstoltuk a méregdrága borokat. A tûzijáték is volt már nagyobbszerû, és a végén nem bömbölt fel a hangszórókból a Marseillaise, így aztán nem harsoghattuk, hogy "ozááárm, szitoá-jeeen", viszont megkönnyebbülésünkre Jean-Michel Jarre akkordjai sem kísérték a szétszikrázó fényeket.

De aztán DJ Palotai lenyomott egy erõsen táncra kényszerítõ, lendületes szettet, majd pedig a Valiumvalse együttes következett, és így megismerhettünk egy újabb, igencsak rokonszenves francia csoportozatot, amely, mint megtudtuk, az elzászi Mulhouse városának szerezte a jó pontokat. A zenekar elsõ ránézésre akár utcazenészek alkalmi csapatának is tûnhetett, különösen a harmonikás és az ütõhangszeres arcát strukturálták rokonszenvesen kidolgozott, toxikomán életutat sejtetõ vonások. A megszólalásuk persze nem mutatott semmiféle esetlegességet, hiszen 1991 óta játszanak együtt, mégpedig azt az immár nálunk is elég jól ismert, jellegzetesen francia keverék mûfajt, aminek a hátterében ott bujkál egyfajta ábrándosan sanzonos-kocsmazenés alapérzés. Erre épülnek aztán a bekeményedõ ritmusok, a rock mellett egy kis reggae, a kisemberesen lázadó szövegek és a szívmelengetõ, enyhén szomorkás derû, az improvizációkkal színezett táncos lendület. Könnyed és vidám volt a hangulat, minden évben lehetne még egy-két július tizennegyedike.

Bem rakpart, július 11.

*****

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)