Film: Taccs (Amerika kommandó - Világrendõrség)

  • Balázs Áron
  • 2005. március 3.

Zene

Mielõtt elhinnénk, hogy már mindent tudunk a fegyverkezõ amerikaiakról, az egész Távol-Kelettel lepaktáló texasi elitrõl vagy a kalóriaburgerrel gyilkoló tengerentúli gyorsétteremrõl, s már a Nyócker címû film trágárságai sem mondanak újat, álljunk meg egy jóízû öklendezés erejéig: a South Park alkotói nem éppen emberszeretetükrõl vagy szépirodalmi értékterjesztõ nézeteikrõl híresek...

Mielõtt elhinnénk, hogy már mindent tudunk a fegyverkezõ amerikaiakról, az egész Távol-Kelettel lepaktáló texasi elitrõl vagy a kalóriaburgerrel gyilkoló tengerentúli gyorsétteremrõl, s már a Nyócker címû film trágárságai sem mondanak újat, álljunk meg egy jóízû öklendezés erejéig: a South Park alkotói nem éppen emberszeretetükrõl vagy szépirodalmi értékterjesztõ nézeteikrõl híresek...

Célkeresztjükben ezúttal nem Kanada és a megrontott ifjúság, hanem az egész szerencsétlen világ áll, összes gonosztevõjével (értsd: terroristájával) egyetemben. Nem valószínû, hogy az aprólékos munkával -napokon át - építgetett világörökség-makettek arányait ne szándékosan túlozták volna el az alkotók. A Diadalívre aknavetõzött Eiffel-toronyra is van magyarázat. Hazaszeretõ amcsik volnánk, bunkók és tudatlanok, szeretjük Sam bácsit, meg is védjük bármi áron - gondolják a bábfigurák, sorra romba döntve bolygónk ezeréves kultúráinak remekmûveit.

A szellemirtók és sötét zsaruk korának vége, most az Amerika kommandó hárítja a veszélyt: bársonyos hangú musicalénekes hazafit beépít, csecsen gazembereket irt a közös világbéke érdekében. Párizs és Egyiptom rommá lõve, célpont kiiktatva, a járulékos veszteség persze szomorú, de a cél szentesíti az eszközt. Ám az amerikai is csak ember, kommandós is tévedhet, hisz a TömPuszFegy.-elosztó Kim Dzsong II ezalatt Észak-Koreában nyugodtan spanol a jenki F.A.SZ.-okkal (Filmszínészek Amerikai Szövetsége); két magányária között nem is jelent neki problémát Hans Blix célzott likvidálása sem, ami mellesleg nem tûnik fel senkinek. Miért is tûnne?!

Apokalipszisközelbe sodródik hát a világ. Ide Superman is kevés lenne, s a bajt csak tetézi Alec Baldwin és Tim Robbins. A buta hírességcsorda megérett a baráti tûz golyózáporára - vélik a rendezõk; Sarandonék és világrendõr honfitársaik gyorsan szitává is lövik egymást: a marionettfricska nem kímél senkit és semmit, a "nemzet élõ lelkiismerete" (Moore) öngyilkos hazafiként robbantja magát cafatokra (mintha a bábszatíra ötletgazdája szerepelt volna a Kóla, puska, sült krumpliban), különösebb szívfájdalom nélkül.

A kezdeti lendület néha hányásba ragad, majd cenzúrázatlan báb-pornóba vadul (a tengerentúlon megvágatták a túl hardore-nak bélyegzett jelenetet), de szerencsére az önkritikus hangvétel az utolsó leheletéig kitart. Alkotói maradnak tisztelettel politikailag teljesen inkorrektek - a siker garantált.

Balázs Áron

Forgalmazza a UIP-Duna Film

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.