Hansen úr kifőzdéje - Beck: The Information (lemez)

  • - szami -
  • 2006. október 26.

Zene

Mivel eddig még soha nem fordult elő, hogy soron következő lemeze könnyen egy kalap alá vehető lett volna az előzővel, volt mit várni Beck új anyagától. A Los Angeles-i zenész öntörvényű alak, nem tűri maga előtt a tiltótáblákat, és nem alkalmazkodik a zeneipar törvényeihez sem.

Mivel eddig még soha nem fordult elő, hogy soron következő lemeze könnyen egy kalap alá vehető lett volna az előzővel, volt mit várni Beck új anyagától. A Los Angeles-i zenész öntörvényű alak, nem tűri maga előtt a tiltótáblákat, és nem alkalmazkodik a zeneipar törvényeihez sem. Olyannyira nem tűri a skatulyát, hogy amikor az önmagában is vicces "folk-rap-noise-rocker" címkét próbálták a kritikusok ráragasztani, ő elektronikus funkpopra váltott. A 70-es születésű Hansen úr furcsa, de élvezetes zenét főz ki minden alkalommal; rutinos szakács, aki tizenhat éves kora óta szűri kiszámíthatatlan dalait. Alig múlt huszonhárom, amikor a folk-hiphopos Loser sláger, ő pedig idol lett - hat évvel és négy nagylemezzel később pedig már Prince-t is felülmúlva, a funky-pop vágányán zakatolva sütötte ki pályája valószínűleg legjobb albumát, a Midnite Vulturest. Ezért aztán, hiába váltott "a 90-es évek alternatív zenei forradalmára" és "az X generáció leghíresebb abszurdja" médiamatricákkal teleragasztott zenész az utóbbi időben tisztes kaliforniai polgári létre, a borító nélkül (!) megjelenő The Information mindenképpen izgalmasnak ígérkezett.

Hansen úr most is mindent - folktól a legkülönbözőbb popokon át az underground indie-ig - nyersanyagként kezel, és előszeretettel önti nyakon őket zajokkal és elektronikus gerjedésekkel. A Strange Apparition Pearl Jam-es unplugged-jára klasszikus zongoraszószt folyat, az Everlastot idéző amerikai gitárfolkra pedig vadabb elektronikát, majd kolompot, hogy aztán A Soldier Jane minimalista orgonáját megszórja némi bluesos basszusgitárral. A legjobban sikerült darab kétségkívül a pittyegő elektronikával és sokféle ütőssel felfújt Nausea, hogy a Cellphone's Dead hippis-ultrapopos stílusátkötéseit már ne is ragozzuk. Mindez azonban inkább a korábban már bevált főzetek újramelegítése és átfűszerezése, de szerencsére a karakteresebb innovációnak is jutott hely: a New Round vagy a Motorcade oly bátran kísérletezők, hogy akár Thom Yorke Radiohead-mentes magánzásai is lehetnének.

Apropó, Radiohead: a The Informationnek az a Nigel Godrich a producere, akihez néhány korábbi Beck mellett az OK Computer, a Kid A és az Amnesiac is köthetők. Így kerek a menü - lehet, hogy a Midnite Vulturest nem múlja felül, ám ettől még az ősz egyik legtartalmasabb ajánlata.

Universal, 2006

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.