Lemez - Világos beszéd - Les Triaboliques: Rivermudtwilight

  • - kyt -
  • 2009. november 19.

Zene

Hogy miért franciásan nevezték el magukat, miközben mindhárman az amerikai zene gigantikus kavalkádjában vélik fölfedezni a zenei gyökereiket, miközben ők maguk britek, azt nyilván tőlük kellene megkérdezni. A névadó szójátékból a hármas szám - az ő hármasuk - valamiféle ördögi bűvölete sejlik föl, amit legfeljebb élettapasztalatoktól edzett arcvonásaik igazolhatnának, viszont amit hallunk tőlük, ahhoz egészen másféle szavakkal kellene közeledni. Nyers és lágy, halk és kesernyés, áttetsző és cizelláltan kifinomult - efféle fogalompárosokat bagzat össze az ember emelkedett zavarában.

Hogy miért franciásan nevezték el magukat, miközben mindhárman az amerikai zene gigantikus kavalkádjában vélik fölfedezni a zenei gyökereiket, miközben ők maguk britek, azt nyilván tőlük kellene megkérdezni. A névadó szójátékból a hármas szám - az ő hármasuk - valamiféle ördögi bűvölete sejlik föl, amit legfeljebb élettapasztalatoktól edzett arcvonásaik igazolhatnának, viszont amit hallunk tőlük, ahhoz egészen másféle szavakkal kellene közeledni. Nyers és lágy, halk és kesernyés, áttetsző és cizelláltan kifinomult - efféle fogalompárosokat bagzat össze az ember emelkedett zavarában.

Amit hallunk, az a totális, három életúton keresztül edződött és ülepedett totális világzene - folyómélyi nemes iszap az alkonyati félhomályban úszó cím szellemében. Nem kísérletezgetés a hagyományokkal, inkább életút, egymásra rakódott élményekkel, emlékfoszlányokkal, magánnyal, csenddel, találkozásokkal. Mindhárom zenész a punk-new wave világából indult, lelki és fizikai utazások vitték el őket idegen kultúrák felé, ahová derekasan bedolgozták-beélték magukat, és az utóbbi években a világzenei színtér számos híressége mögött állnak ott rendíthetetlen lelkesedéssel zenei rendezőként, kiadóként, közreműködőként. Zenéjük gerince vállalt hagyományaikkal egybecsengve és elsőre kissé avíttasnak tűnő, lustán öreges klasszicizálással valahol a Mississippi, a francia gyökerű louisianai cajun kultúra ábrándos világában sejthető. Könnyű mozdulatok, felerősítve a hangzás nyers árnyalataival. De ez nem kényelmesség, hanem mélyen beléjük épült szenvedély. Nem szomorodunk bele a bluesba, mert rögtön lendületes építkezés indul meg: a legnagyobb természetességgel foglalja el a helyét a zenei alapok egyenrangú felelőseként a Lu Edmonds és Ben Mandelson által használt tucatnyi balkáni, ázsiai, észak-afrikai pengetős hangszer a török szaztól és csümbüstől a buzukin át a mandolinig - miközben mindezt lelkesítő, közben meg épp annyira biztonságos magasságokba lendíti Justin Adams nagyszerű, tisztán zengő gitárjátéka.

Aligha csak világzene-szervezői tevékenységük hasonlósága után hasonlítják Adamset Ry Cooderhez, eredeti zenei világuk is rokon, viszont nekem ugyanitt és ugyanebben a hangulati körben J. J. Cale is eszembe jut, nála is ugyanez a borongós, el-ellágyuló "úgy van az élet, ahogy van" érzés adja meg az alaphangot.

Hallunk különös orosz-karibi egyveleget Gulaguajira címmel - úgy tűnik, valamennyi közül ez a legnépszerűbb darab a szeptember végén megjelent lemezen. Némileg elterelő hangulatú előjáték után felhangzik a Nina Simone után Eric Burdon által sikerre vitt Don't Let Me Be Misunderstood - nagyszerű hangszerelésben, kár, hogy nem eléggé átütő énekhangon, érzelmileg pedig mintha szándékosan takarékra húzva. 11, alapvetően csendes, befelé forduló darab, kellő helyet hagyva a hangszerek megszólaltatása közben felvillantható árnyalatoknak, dinamikának. Világos, tiszta, tisztességes zenei beszéd.

World Village, 2009. Az együttes november 24-én, 19.30-kor a Művészetek Palotájában lép fel. Előzenekar: Ektar

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.