rés a présen

„Még vannak szigetei”

Rónai Róbert jógaoktató, DJ NaiRobi

  • rés a présen
  • 2021. augusztus 11.

Zene

Jógaoktató és DJ – több a közös vonás, mint a különbség ebben a két tevékenységben. Mindkettő az embereknek, a közönségnek szól.

rés a présen: Melyik jött neked előbb, a zene vagy a mozgás?

Rónai Róbert: Mivel gyerekkoromban többször költöztünk, ezért több általános iskolába jártam. Az egyik zenei, a másik testnevelés tagozatos volt. Akkor kezdődött. 14 éves korom óta a lemezgyűjtés a hobbim, amiből csak később, a kétezres évek elején jött a DJ-zés. Jógázni 18 éves koromban könyvből kezdtem, aztán lettek mestereim, és sok év múlva lettem jógaoktató. A zene korábban kezdte befolyásolni a gondolkodásomat, de a rendszeres jógagyakorlásnak is nagyon sokat köszönhetek.

rap: Milyen a zenei és milyen a jógastílusod?

RR: A zene hallgatása, gyűjtése a legrégibb hobbim, ezért nagyon sok zenei korszakot, stílust megismertem. Elég mély és széles a merítés, időben is, térben is. Az ötvenes évektől napjainkig hallgatok zenét, és játszom a szettjeimben a funkytól a dubig, afro, latin, balkanbeaten és még sok stílust érintve a drum’n’bassig, mindazt, ami átmegy a szűrőmön. De leginkább a hetvenes évek zenei felszabadultsága áll közel hozzám. Zenei stílusomat eklektikusnak szoktam jellemezni, de persze minden szettnek az aktuális állapotok – a közönség összetétele, pillanatnyi hangulatok, érzések – adják meg az ívét. Jógában a klasszikus vagy tradicionális hatha jógát gyakorlom és oktatom, Selva Rajan Yesudian metódusát követem leginkább. Egy jógafoglalkozást is hasonló dramaturgia szerint építek fel, mint egy DJ-szettet, hogy érzékelhető legyen itt is, ahogy egy motívum elindul, és elérkezik valahová.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.