mi a kotta?

Szokványos bűneset

  • mi a kotta
  • 2022. február 2.

Zene

Klasszikus zenei programajánló a 2022/5. hétre

„Mit látok? Jaj, mi ez! Hogyan? A bájos ajkak, / a szem, honnét sokatmondó tüzek nyilaztak – / a rettentő halált mutatják ólmosan! / Múzsák és gráciák, akiktől nyerte áldott / vonásait, miért pusztulhat alkotástok? / Csak nézem, ölelem – s ő meghal, vége van! / Meghal – a szörnyü hírt immár mindenki tudja, / s mindenki szíve fáj, bánattól elszorulva, / zokogni hallom én a szép művészetek / karát: Melpomené örökre elveszett! / Mit szólnak fiaink, ha hallják, / hogy mit művelhetett a szépséggel a gazság / s mit árthattak neki kegyetlen emberek? / A temetést is megtagadják / attól, akit görög oltár illetne meg! // Amíg körünkben élt, mind érte epekedtek, / láttam, hogyan tolong a hódolók hada – / és mára, lám, csupán szokványos bűneset lett, / csak jót tett, semmi mást – s meg kell lakolnia!” Baranyi Ferenc fordításában így indul az a gyászvers, amelyet 1730-ban Voltaire írt az egyházi temetésre – mestersége miatt – nem érdemesített tragika, Adrienne Lecouvreur elsiratására. A 38 esztendősen elhunyt színésznő története utóbb aztán szokványos bűnesetből a legkevésbé sem szokványos bűnesetté alakult át: a prózai, majd az operaszínpadon. Merthogy Scribe-ék tragédiájában, majd az annak nyomán készült Cilea-operában a címszereplővel egy mérgezett ibolyacsokor végez. Ebből a hálás dívaszerepet kínáló dalműből fél tucat részlet is felhangzik majd a lett szoprán, Kristīne Opolais áriaestjén (Nemzeti Hangversenyterem, február 7., fél nyolc). A világsztár pesti debütálásának műsorán emellett persze a Tosca, a Manon Lescaut és a Pillangókisasszony részletei is ott szerepelnek, elvégre Opolais vitán felül korunk (egyik) vezető Puccini-énekesnőjének számít.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.

Viszlát, Észak, viszlát, Nyugat!

  • Ljupcso Popovszki

Május 8-án országgyűlési és elnökválasztást tartottak Észak-Macedóniában. A VMRO-DPMNE párt tönkreverte a 2017 óta kormányzó baloldalt: 58 mandátumot szereztek a 123 tagú törvényhozásban, az Európa-párti Szociáldemokrata Unió az eddigi 41 helyett csak 18-at. A VMRO-DPMNE jelöltje nagy fölénnyel nyerte az elnökválasztást is. Hogyan jöttek vissza a játékba az egykor Nikola Gruevszki által vezetett nacionalisták?

 

Fecseg a felszín

A NER-sajtó valóságos kampányt folytat a nem a saját hold­udvarba sorolt közvélemény-kutatók ellen. A közölt adatok „pontossága” azonban nem feltétlenül valamiféle ideológiai részrehajlás következménye.

 

A hárítás magasiskolája

Az állami gondozottaknak járó otthonteremtési támogatásból vett egy lerobbant csanádpalotai házikót Alexandra. Az ingatlanvásárlásra a kijelölt utógondozó és az illetékes gyámhivatal is rábólintott. Most viszont újszülött kisfiával nem engedi visszaköltözni oda a helyi gyermekjóléti szolgálat.