VIDEÓ: Lynch, aki nincs (Dobozba zárt szerelem)

  • - sissova -
  • 1997. július 31.

Zene

Be kéne tiltani az álmokat.

Örök anomália ez a szülő-gyermek viszony a művészvilágban, különösen abban az esetben, ha az utód hasonló szárba szeretne szökkenni, mint közveszélyes apja. Klaus Kinski őrült volt, azt terjesztette, hogy dugja a lányát, David Lynch szintén nem normális, de ő csak eldugta a lányt. Kicsit igaza is volt, várathatott volna az a gyerek magára a filmrendezéssel még vagy ötven évig. Ugyanis az a bizonyos, a filozófusok által emlegetett alap megvan, csak a felépítmény, az valahogy nem az igazi. Úgy képzelem, a kicsi Lynchnek is lehetett valami lunatikus babysittere, aki már kétéves korában a rézfaszú bagollyal ijesztgette, kicsit később pedig, úgy négyéves kora táján véletlenül ott felejtette egy sebészet patológiáján, és a történtek után a gyerek csak virágnyelven volt képes megértetni magát. A szimbólumokat azóta is egyértelműen használja. A Dobozba zárt szerelem című filmje legalábbis erre enged következtetni. A főszereplő, a sebész, aki szerelmes, úgy fejezi ki önző szeretetét bizonyos Helena nevű, függetlenségben utazó nő iránt - aki ráadásul kegyetlenül szép és hidegen elutasító néhai anyjára emlékezteti -, hogy legallyazza őt. A szó szoros értelmében. Először a lábát amputálja, aztán a karját, végül egy virágcserépszerű székbe ültet, a többi virág közé, éppen csak nem locsolgatja a kis harmatost, aki ahhoz képest egész jól néz ki, és be nem áll a szája, mindig leimpotensezi. Hogy nem félti a nyelvét a szikétől. Később kénytelen szeretni, mert egy lépést sem bír tenni nélküle. Ha, ha. Idióta egy helyzet, de legalább rúzsozzák meg fésülik rendesen. Végre Helena is függő, ennél függőbb csak akkor lenne, ha gyűrűhintára szerelné szíve orvosa. Tudni kell hozzá még azt is, hogy a gyermekkori villa, ahol a sebész fogva tartja szerelme torzóját, mindig is tele volt kar és láb nélküli próbababákkal és végtaghiányos szobrokkal a klasszikusokból. Ez szintén közrejátszhatott a serdülőkori értékvesztésben: miközben a sebész gyűlölte az anyját, még szépérzéke is gellert kapott egy perverz lakberendezőtől. Nem csoda hát, hogy vad, esztelen csonkolásba kezdett a szépen ívelő orvosi pálya elején. Miután túl vagyunk néhány fade to white, magyarul slejjeres vágáson meg hatásos lassításon a Lynch családi eszköztárból, sápadtra sopánkodtuk magunkat a káromkodástól, zsibbadnak a végtagjaink, és megfogadjuk, hogy először mindig környezettanulmányt végzünk, valamint mélyinterjúkat készítünk a családtagokkal, miel&ot

ilde;tt lefeküdnénk részegen egy pasival, akkor kiderül, hogy csak álom volt az egész.

- sissova -

Boxing Helena; rendezte: Jennifer Lynch; 98 perc; Az InterCom videója

Figyelmébe ajánljuk

Mi, a színek

  • Kiss Annamária

Már az elején világos, hogy a színeknek jelentőségük lesz. A gárda egyik fele piros és fehér ruhát visel, vannak, akik talpig pirosban játszanak, mint az életre kelt Mefisztó (Szacsvay László) is (jelmez: Nagy Fruzsina). A hatalom kiszolgálói, a megalkuvók púderrózsaszínben virítanak.

Perpatvar mobile

A XXI. magyar tánc – e-moll hangneme ellenére életteli verbunkos – szinte csak szignálként szolgál a Fesztiválzenekar Brahms-koncertjén: természetesen arra várunk, hogy a hegedűre és csellóra írt Kettősverseny felcsendüljön, amelynek komponálását maga a szerző egy levelében „mulatságos ötletnek” nevezett. Nem véletlenül: ez egy hálátlan műfaj.

Huszonhét másodperc

  • Pálos György

A történet közismert: az indiai-brit származású, jelenleg az Egyesült Államokban élő Salman Rushdie-ra az 1988-ban megjelent Sátáni versek című regénye miatt Homeini ajatollah a megjelenést követő évben kimondta a fatvát, amely szerint minden muszlim joga és kötelessége végrehajtani rajta a halálos ítéletet.

Kampány

Amikor az idiotizmus a megszokottnál is erősebben tombolt egy aktuális kampányban, egy-egy mondat erejéig rendre kitértünk arra: a Fideszben vajon mit gondolhatnak odafönt a saját szavazóikról? Mire taksálják őket, akik döntenek arról, hogy milyen ún. narratívával etessék azt a tömeget, amelynek a jólétüket (tízemeletes jacht, orangerie meg fakazetta, lásd mint fent) köszönhetik. (Persze, pontosan tudjuk a választ: az urak számára annyit érnek a híveik, amennyijük van.)

Elandalodni Andalúziában

Spanyolhon. Tarka hímü rét. Tört árnyat nyujt a minarét. Bús donna barna balkonon mereng a bíbor alkonyon… álljunk csak meg egy pillanatra, nem is oly bús, inkább vidám, széles mosolyához milyen jól áll ez a fess ezredes! Aire fresco… hermosos caballos… bien, mi coronel. Jerez szőlővesszeiről szakadatlan csepeg valami kis nektár.

Az élet kapuja

  • Jeszenszky Géza
Sokan, de talán nem elegen érezzük ebben az országban, hogy sokszázadnyi megpróbáltatás, tragédia után a magyarság hajója a NATO- majd az EU-tagsággal biztos kikötőben horgonyzott le. A mostanában sokat emlegetett író, Herczeg Ferenc Az élet kapuja c. történelmi regényének címét kölcsönözve, Magyarország előtt kitárult az élet, a jobb jövő kapuja.