Egy rejtélyes közvélemény-kutatás utóélete Szentesen

Így „tombol” egy polgármester

Belpol

Van televíziója? Elégedett a város fejlődésével? Mit gondol, mi történne, ha a Fidesz vezetné tovább az önkormányzatot? Szentesen egyebek közt ilyen kérdésekkel kopogtattak be lakásokba közvélemény-kutatók. Később beültek egy étterembe. A független polgármester mögöttük ebédelt.

„Tombolt” a szentesi polgármester, Szabó Zoltán Ferenc március végén a könyvtárral szembeni étteremben – legalábbis a helyi sajtó ezt írta. E beszámolók szerint a 26 ezer lakosú Csongrád-Csanád megyei város önkormányzatának vezetője az ott lévő idős vendégekkel „veszekedni kezdett”, „megfenyegette őket, hogy ne merjenek még egyszer Szentesre érkezni, mert »annak súlyos következményei lesznek«”. Szabó ráadásul, miután „kikelve magából fenyegetőzött”, a Facebookon közzétett egy bejegyzést is, amelyben „próbált uszítani” a négy idős ember ellen, akik pedig „hivatalos közvélemény-kutatók”, a szentesiekről gyűjtöttek adatokat. A rendőrség addigra igazoltatta is őket, és semmilyen szabálysértést vagy bűncselekményt nem követtek el. Szentes első embere tehát „ismét nagyokat mondott, és megpróbálta manipulálni a választókat. Minden erejével békétlenséget próbál szítani, és igyekszik egymásnak fordítani az embereket”.

A Délmagyar.hu április 2-i cikkéből kiderül, hogy a történetet a cs3.hu nevű oldal írta meg. A Délmagyar.hu szó szerint vette át a „nagyotmondásról” és „egymásnak fordításról szóló” két mondatot a cs3.hu-tól, amely még azt is írta, „a gyűlöletkeltésre azonban a szentesiek egyre kevésbé fogékonyak, az egyre agresszívabb Szabó viselkedéséből pedig nem kérnek”.

Kenyérre kellett

Szentesen 1994-től 2019-es nyugdíjba vonulásáig a szocialista Szirbik Imre volt a polgármester. Utoljára 2014-ben mérette meg magát, akkor 5392 vokssal győzött. A második a Fidesz jelöltje, Bozó Zoltán lett (4885 voks), a harmadik Szabó Zoltán Ferenc, akkor még Jobbik-színekben (982 szavazat). 2019-ben a Fidesz nem Bozót, hanem Gémes Lászlót, Szegvár sikeres kormánypárti polgármesterét indította Szentesen. Az ellenzék és a civilek ernyőszervezete, a Jövőnk Szentes Egyesület közös jelöltje Szabó Zoltán Ferenc lett, akit Szirbik is támogatott. Szabó győzött 5877 szavazattal, Gémes László 4726 voksot kapott, a független, de addig fideszes önkormányzati képviselőként ismert Antal Balázs Tibor 1012-t. Az egyesület többséget szerzett a képviselő-testületben is.

Szabó júniusban ismét indul, és jelöltnek készül a 2014-ben még előtte végzett fideszes ellenfél, Bozó Zoltán is.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Münster egén

Több mint húsz év telt el azóta, hogy az HBO bemutatta Tom Hanks és Steven Spielberg háborús sorozatát, az elég szerencsétlen magyar fordításban Az elit alakulatként futó Band of Brotherst.

Aki soha nem járt Tulsában

  • - turcsányi -

Mathew Brady a fotográfia történetének kétségkívül kimagasló alakja, az első fotoriporter, az első PR-szakember, az első bármi.

Elsüllyedt Budapest

„Szép Ernő előbb népszerű költő volt, azután divatos színpadi szerző lett, regényei irodalmi szenzációknak számítottak, azután egy időre szinte teljesen megfeledkeztünk róla” – írta Hegedűs Géza 1976-ban, A magyar irodalom arcképcsarnoka című portrékötetében. 

Búcsú a gonosztól

A német író, Otfried Preuβler (1923–2013) művei közül itthon leginkább a Torzonborzról, a rablóról (eredeti nevén Hotzenplotz) szóló történeteket ismerjük.

Kedvezmény

Az idén 125 éves Közlekedési Múzeumot bombatalálat érte a 2. világháborúban, az épület és a gyűjtemény nagy része elpusztult. Csak 1965-ben nyílt meg újra, majd ötven éven át működött, a hiányosságai ellenére is hatalmas érdeklődés mellett. A Liget-projekt azonban a Közlekedési Múzeumot sem kímélte, 2015-ben bezárták, 2017-ben lebontották.

Isten nevében

Egy gyermek ára: három miatyánk, két üdvözlégy – pimf összeg, mindenkinek megéri, vevőnek, eladónak, az üzlet hivatalos tanújának (ezúttal a Jóisten az, lakcím, anyja neve, három példányban), de legfőként a Fidesznek. Most még pénzbe se kerül: alsónadrágokban fizetik ki a papságot. Választások jönnek, tartják a markukat, lökni kell nekik valamit, hogy misézés közben rendesen korteskedjenek, Isten akarata szerint.

Távolságtartás

A három még logikus és észszerű. Sőt, a három elvárható (a Tisza Párt és az MKKP potenciális szavazói szemszögéből mindenképpen), s aligha sérelmezhető (a rivális pártok híveinek perspektívájából) – ennyi kerületi polgármesterjelölt kell ugyanis a fővárosi listaállításhoz. És már miért ne állítana listát, miért is ne akarna bejutni a Fővárosi Közgyűlésbe Magyar Péter pártja és az MKKP? Hisz’ nem csak a szűk pártérdek, hanem demokratikus közéletünk, illetőleg közéletünk demokratikusságának imperatívusza is azt követeli, hogy ha egy párt van, létezik és kitapintható közösségi igény is van rá, az méresse meg magát a nemes versenyben, és a verseny legyen nemes!

Mint parton a hal

  • Földényi F. László

Pontosan húsz évvel ezelőtt egy német napilap többeket megkérdezett, mit várunk mi, magyarok a küszöbön álló EU-csatlakozástól. Én akkor habozás nélkül ezt válaszoltam: Komp-ország hajója végre kiköt – Nyugaton. Vagyis: Európában. A Fidesz épp ellenzékben volt. De már jóval korábban kiadta a velejéig antidemokratikus jelszót: „a haza nem lehet ellenzékben”, s előre tudni lehetett, merre kormányozzák majd a hajót, ha újra hatalomra jutnak.

Dermedt figyelem

Az elbitangolt ellenzéki szavazók jó részét néhány hónap alatt becsatornázta Magyar Péter és a Tisza Párt. De mire jutnak így az elhagyott pártok?

„Mint egy óvodás”

A közszereplők cáfolhatóan hamis privát legendáival az egyik fő probléma az irracionalitás, a logikátlanság – vélekedik a történész. A többi közt Magyar Péter sikeréről is beszélgettünk Ungváry Krisztiánnal, aki nem hiszi, hogy az országban hamarosan véget érne az agymosó demagógia uralma.