A szerk.

Durrantott párat Svédbe’

A szerk.

Kicsiny (164 oldal, vágott A5-ös formátum), ám annál tartalmasabb kötetben adta közre tavaly év vége felé Semjén Zsolt életbölcsességének, nem túlzás, gyöngyszemeit a Barankovics Alapítvány, a Kereszténydemokrata Néppárt hivatalos pártalapítványa.

Az Egymillió című Semjén-breviárium írásainak műfaja elegyes, a szerző alkalmi beszédeiből, napirend előtti országgyűlési felszólalásaiból, mások napirend előtti felszólalásaira adott rövid – ám annál veretesebb! – válaszaiból, a vele készült sajtóinterjúkból áll össze, ezek segítségével nyújt keresztmetszetet a miniszterelnök-helyettes és pártelnök belső szellemi univerzumáról, életfilozófiájáról, közéleti, politikusi szerepvállalásának megannyi dimenziójáról. Extatikus hangú előszót a régi barát, Bayer Zsolt írt hozzá (ebben egyenesen a Sátán méltó ellenfeleként festi le a szerzőt), s Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke mutatta be a minap (a Lakitelki Népfőiskolához kötődő cég végezte a kiadás könyvészeti munkálatait).

Anélkül, hogy részletesebben ismertetnénk a gazdag gondolati termés akárcsak főbb vonulatait – Semjén a mostani KDNP-t a kormány, közelebbről a Fidesz ideológiai-világnézeti tőkesúlyának és iránytűjének tartja, az örök értékek pályáján tartva az ország vezetésének napi gyakorlatával, hétköznapi gondjainak megoldásával elfoglalt robotosokat –, idézzünk most egy különösen lényeglátó mondatot a 70 éves a Kereszténydemokrata Néppárt II. c. beszédből (elhangzott az Országos Nagyválasztmányon, 2014. szeptember 27-én, szerző: dr. Semjén). „Miniszterelnök Úr, kedves Viktor, főtisztelendő Atyák, szeretett kereszténydemokrata Barátaim! (…) A keresztény politikai filozófia fundamentuma a perszonalitás, szolidaritás, szubszidiaritás mellett a közjó és az igazságosság gondolata!”

Úgy van!

Továbbá és ezek mellett a helikopterezés, a háziállatra lövöldözés távcsöves puskával (vadászat címén) és az exkluzív hotelbérlés, valamint annak a gondolata, hogy a közjó édes anyját bárkinek, és hogy mindenkinek jár az igazságos családlátogatás!

Mindemellett valóban semmi szükség arra, hogy a kereszténység és a vadászat (vagy akár a semjéni értelemben vett vadászat) morális összefüggéseit, vagy a svédországi kiruccanások esztétikai-bunkológiai vetületét, vagy a helikopterről lelógó döglött állat képe keltette undor természetét kezdjük itt boncolgatni. A képlet ennél sokkal egyszerűbb. A filozopter-politikusról az derült ki, hogy egy csávó, aki kifizette a vadászatok számláit (á. 4–5 millió/vadászat), a cégei révén súlyos, több száz milliós állami megrendeléseket és komoly támogatásokat kapott; miközben Semjén vagyonbevallásában nyoma sincs sem ilyen nagy értékű ajándékoknak, sem annak, hogy a vadászatok árát ő ki bírta volna fizetni Farkas Józsefnek.

Ez még akkor is a legordenárébb korrupciótól bűzlik messzire, ha arra (egyelőre) nincs közvetlen bizonyíték, hogy a dús merítést a közpénzből Semjén intézte volna el Farkasnak. Semjént – további bizonyítékok hiányában is, csak azért, amit eddig tudunk – már az ügy kipattanásának másnapján minden kicsit is normális országban elcsapták volna bármilyen és minden pozíciójából. S bár azon céltalan sopánkodni, hogy ez ma Magyarországon nem fog megtörténni, a nem elcsapásnak is lesznek következményei. Semjént a Fidesz az első napokban – akkor, amikor még nem tudtunk a bőkezű Farkasról – a rokonlátogatásos dumával próbálta mosdatni. „Hogy ők családi rendezvényen, családi körben találkozzanak, rokonait meglátogatja, ilyen családi rendezvényeken vesznek részt, az a családi ügyük” – mondotta például Rétvári Bence, a KDNP alelnöke és az Emmi államtitkára, ami felveti azt a kérdést is, hogy ki mindenkinek hazudhatott még a történtekről Semjén, ha egyszer pártbéli helyettesét is ilyen kellemetlen helyzetbe bírta hozni. (Itt hívnánk fel a figyelmet arra, hogy milyen megfontoltan és ügyesen adagolja a történet zaftos részleteit a Magyar Nemzet.) És ezt a kérdést nyugodtan feltehetjük kiterjesztőleg is: ki mindenki lesz még kénytelen falazni a szarvasvadásznak, a pártjában és azon kívül? És ha ma Magyarországon Semjén a katolikus egyház összekötője és kijáróembere a kormányban és viszont, a kormány szándékainak közvetítője a püspökök felé, a harmonikus kapcsolatok olajozója, az mit árul el a magyar katolikus egyházról? A kispapoknak is muszáj lesz, ahogy Rétvárinak, Semjén rokonait emlegetni majd, a családot előrángatni, ha a hívek közül valaki rákérdezne a szállodabérlésre? És mit bír el tartós károsodás nélkül Barankovics István neve?

„Ez valóban erkölcsi forradalom!” – kiáltott fel már idézett előadása vége felé Semjén Zsolt, midőn a KDNP szerepét méltatta az Orbán-rendszerben, s szavait aztán így zárta: „Barátaim! Megcselekedtük azt, amiért az Alapító Atyák 70 éve megalapították a Pártunkat!”

Elvégre azt mégsem mondhatta, hogy mindjárt jövök, csak egyet lövök!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.