A hétfőn hazánkba látogató orosz elnök Budapesten nemcsak Orbánnal fog tárgyalni, hanem átveszi a Debreceni Egyetem díszpolgári címét is, ami „azon belföldi vagy külföldi személynek adományozható, aki kimagasló közéleti vagy művészeti tevékenységet fejt ki, valamint munkásságával, erkölcsi vagy anyagi támogatásával segítette az egyetem vagy annak valamely szervezeti egysége jó hírnevének az erősítését”. Na de, hogy jön ehhez Putyin? A szenátus indoklása szerint mivel Paks 2-vel kapcsolatban Oroszország és a magyar kormány is jelentős szerepet szán a Debreceni Egyetemnek, ezért megérdemli Putyin a kitüntetést.
Ez azonban egyáltalán nem tetszik a debreceni fiataloknak, pontosabban egy általuk alapított Natív nevű civil szervezetnek, amely két éve létezik. A Kettős Mérce interjút készített az egyik taggal, Lénárt Attilával, aki elmondta, azzal a céllal alakultak, hogy toleránsabbá, zöldebbé és nyitottabbá tegyék a várost. Alapvetően helyi ügyekkel foglalkoznak, ezért is tiltakoznak Putyin kitüntetése ellen.
„(…) két év alatt rá kellett jönnünk, hogy nagyon sok helyi probléma gyökere nem csupán szakmai, hanem a helyi döntéshozatal antidemokratikusságából fakad. Látszólag fenntartják az intézményekben a demokráciát, de a döntésekbe való bevonás és az ehhez szükséges átláthatóság hiányzik.
Pontosan ilyen antidemokratikus és átláthatatlan folyamat volt az, amivel most Putyin díszdoktori címét is megszavazta az egyetem szenátusa. És pontosan azt a nyitottságot és toleranciát rombolja le az egyetem szimbolikusan ezzel a döntéssel, ami miatt a szervezetünket megalapítottuk. Debreceni polgárokként és a Natív tagjaiként pedig figyelünk arra, ha valami nem tetszik a környezetünkben levőknek. Ez pedig nem tetszett” – mondja Lénárt Attila.