A Fradi-stadion mellett a Sorsok Házát is a Market Építő húzza fel

  • Nagy Gergely Miklós
  • 2014. január 6.

Belpol

Mintegy 5,5 milliárdért vállalták a munkát. A Wallis-csoporthoz tartozó cégben vezérigazgató-helyettesként dolgozott a Sorsok Háza projektet irányító kormánybiztos, Fürjes Balázs. Ahogy a céget tulajdonló WING-ben is.

Még a karácsonyi ünnepek alatt, december 26-án tette közzé a Közbeszerzési Értesítő, hogy a MÁV által meghirdetett tenderen a Market Építő Zrt. győzött. A cég összesen 5,48 milliárd forintért vállalta a „Holokauszt Gyermekáldozatainak Emlékhelye – Európai Oktatási Központ megvalósításához szükséges engedélyes és kiviteli tervek” elkészítését, „valamint a beruházás I. ütemének teljes körű” megvalósítását.

false



Az időpont azért érdekes csupán, mert az építkezés már december 17-én – a kihirdetés előtt jó egy héttel – elindult; erről a Népszabadság számolt be elsőként. A lap ekkor érdeklődött is Fürjesnél, hogy „melyik cég kapott megbízást a kivitelezésre”, de választ a kormánybiztos munkatársa csak későbbre ígért. (A Sorsok Házával kapcsolatos többi közbeszerzésről keretes írásunkban olvashat.)

Korábbi munkahelyek
A 2011-ben 2,2 milliárd, 2012-ben pedig 972 millió adózott eredményt elérő Market Építő Zrt.-nek jelenleg két tulajdonosa van a cégadatbázis szerint: Scheer Sándor és a WING Ingatlanfejlesztő Zrt. (Korábban egy offshore cég is tulajdonos volt, ám ezt tavaly tavasszal törölték.) A WING Zrt. pedig két dolog miatt érdekes: egyrészt a Portfolio.hu-n található életrajza szerint Fürjes Balázs, a budapesti beruházásokért felelős kormánybiztos, aki egyebek mellett a Sorsok Házának megvalósításáért is felel, itt volt korábban vezérigazgató-helyettes. Az életrajz szerint Fürjes a Market vezérigazgató-helyettese is volt 2004 és 2006 között.

false



Másrészt a WING – ahogy ezt az atlatszo.hu korábban már megírta – a Veres Tiborhoz köthető Wallis-csoport tagja. (Erről lásd korábbi cikkünket: A Wallis és Bajnai)

A Market Építő neve a közelmúltban több alkalommal is felmerült: 228 millióért ők végezték a bontási munkákat az Orczy kertben a Közszolgálati Egyetem igényei szerint, de ők az új FTC-stadion kivitelezői is 13,48 milliárd forintért. Ez utóbbi két projekt egyébként a már említett Fürjes Balázs hatáskörébe tartozik: azaz lassan közelíti a 20 milliárd forintot a kormánybiztos korábbi munkahelyének munkadíja, amelyet a kormánybiztos jelenlegi hatáskörébe tartozó projektekből nyert.

Budai építkezések
A Market építette a második kerületi polgármester, Láng Zsolt házát is. Tavaly márciusban az Index írt arról, hogy a második kerületi polgármester „saját kerületében, a Rózsadomb egyik kedvelt részén építkezik. Láng január végén leadott, tavalyi évre vonatkozó vagyonnyilatkozata erre semmilyen módon nem utal. A politikusnak a becsléseink szerint több mint százmillió forintos építkezés mellett készpénzvagyona is jelentősen gyarapodott. Láng ezt örökléssel és családi segítséggel magyarázta. Cikkünk megjelenése után a Blikk vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményezett a politikus ellen, az Országgyűlés mentelmi bizottsága pénteken ezt elutasította.” Továbbá a Market Zrt. részt vett a Rogán Antallal sajtóinformációk szerint baráti kapcsolatot ápoló Csipak Péter emlékezetes hármashatárhegyi villájának építésében is.

Közbeszerzések a Sorsok Háza projektben

Lebonyolítói és műszaki ellenőri feladatok: ezt a Óbuda-Újlak Beruházásszervező és Fővállalkozó Zrt. látja el 132,5 millió forint plusz áfa értékben. A cég – a hvg.hu írása szerint – „számos szálloda, irodaház, lakópark és bevásárlóközpont építése, a kecskeméti Mercedes-gyár megvalósítása vagy az Audi győri üzemének” bővítése mellett korábban már szintén a Fürjes Balázs felügyelte Sportaréna építésében is részt vett. Tavaly, a Kossuth tér újjáépítése során a beruházáslebonyolítói és műszaki ellenőri feladatokat látta el, de hirdetmény nélküli közbeszerzési eljárás során a Szépművészeti Múzeum is ezt a céget bízta meg egy tervpályázat lebonyolításával. Az FTC stadionja kapcsán 288, a Ludovikánál 22,5 milliós megbízást kaptak: ezek szintén Fürjes Balázshoz köthető projektek. A cég felügyelőbizottsági tagja volt 2007-től egészen főpolgármesteri megválasztásáig Tarlós István is.


Szakmai program: ezt a Terror Házához kötődő Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítvány (KKETTK) nyerte, melyben Schmidt Márián kívül kuratóriumi tag Tőkéczky László történész is. Érték: hirdetmény nélküli tárgyalásos úton 39,3 millió forint plusz áfa.

Látványtervek: ezt a Cube Design, a Terror Háza létrehozásában is részt vevő F. Kovács Attila cége végzi. A kiíró a KKETTK. Érték: hirdetmény nélküli tárgyalásos úton 15 millió forint plusz áfa.


Kommunikáció: a Reklám és Arculat Kft. az „intézménynév kreatív megalkotására”, valamint „az előzetes kommunikációs terv kidolgozására” kapott megbízást. A kiíró a KKETTK. Érték: hirdetmény nélküli tárgyalásos úton 15 millió forint plusz áfa. Érdekesség, hogy a hirdetményt szeptember 23-án adták fel a Közbeszerzési Értesítőben, jó tíz nappal azután, hogy Schmidt Mária bejelentette: Sorsok Háza lesz az intézmény neve.


Tervezés: egyes tervekre a Fernezelyi Basa Iroda kapott hirdetmény nélküli megbízást. Az irodához számos építészeti elismerés és innovatív épület tervezése kötődik. A 2001-es hannoveri világkiállításon az iroda két névadója tervezte a magyar pavilont. Érték: 23,48 millió forint. A MÁV a tendert eredetileg „Holokauszt tervezési szerződés” tárgyában írta ki. A vasútcég később elnézést kért, és a korlátozott karakterszámokkal magyarázta a félresikerült megfogalmazást.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.