"A Fidesz sokat fog változni" (Rogán Antal, a Belváros polgármestere)

  • Besenyei Zsolt
  • 2007. február 15.

Belpol

Az V. kerületi polgármesteri posztot tavaly októberben elnyerő Rogán Antal nem tartja magát Orbán Viktor potenciális utódjának; szerinte a jelenlegi kormánnyal szemben a mostani pártelnök jelenti a megoldást, középtávon viszont változásokra számít a Fideszben.

Az V. kerületi polgármesteri posztot tavaly októberben elnyerő Rogán Antal nem tartja magát Orbán Viktor potenciális utódjának; szerinte a jelenlegi kormánnyal szemben a mostani pártelnök jelenti a megoldást, középtávon viszont változásokra számít a Fideszben.

Magyar Narancs: Némileg szokatlan, hogy biliárdozással összekötött interjúra hívott minket, a menyasszonyával. Ez szintén az új médiapolitizálásának része, mint a bulvárlapokban megjelenés, a tévés talk-show-k vagy az Operabál?

Rogán Antal: A celebszerű szerep a polgármesterséggel együtt jár. Az pedig önmagában újdonság, hogy egy fiatalember tölti be ezt a posztot. Az V. kerület korábbi polgármestere is elment bálozni, csak kevésbé vonta magára a sajtó figyelmét. Nyilvánvalóan sokkal több olyan megnyilvánulási forma is tartozik ehhez, ami idősebbekre nem jellemző. Emellett természetesen élem az életem. Az a véleményem, hogy a politikusok magánélete a modern politizálásban már nem magánügy; nem szabad titkolni. A modern politizáláshoz ez hozzátartozik, Nyugat-Európában már évtizedek óta így van.

MN: Nem imázsváltás ez? Le akarja vetkőzni az eddigi fideszes "verőember" szerepét, és ki akar törni a megosztó politikus kategóriájából? Mintha pártokon felül állónak is mutatná magát kicsit.

RA: Pártokon felül állónak nem szeretnék tűnni. A Fidesz jelöltjeként szereztem parlamenti mandátumot, és nyertem el a polgármesteri széket; felesleges lenne bizonygatnom, hogy pártok fölött álló politikus vagyok, úgyse hinné el senki. Az más kérdés, hogy a polgármesteri időszak, amikor nem kötik le az energiáimat a párt- vagy a parlamenti politizálás feladatai, alkalmas arra, hogy az egyéniségemből többet vagy mást is mutassak, mint amikor fegyelmezetten követnem kellett az egységes érdekeket. Amikor kizárólag arról kellett beszélnem, hogy a másik oldal miért rossz vagy a miénk miért olyan nagyszerű, akkor ez nyilvánvalóan sokkal nehezebb. A parlamenti keret a küzdelemre való, míg az önkormányzatokban inkább építkezni kell. Nyolc év parlamenti politizálás amúgy is sok, rám fért a más jellegű munka.

MN: Nem pimf egyébként - mondjuk - a karácsonyi díszkivilágítás ügyeit intézni, ahelyett, hogy a nagypolitikában ügyködne? Nem bukás ez ahhoz képest, hogy alig egy éve még a Fidesz kampányát irányította?

RA: Ebben sokkal több a kihívás, a kampányfőnökséget inkább tanulómunkának fogtam föl. A Fideszben abban a feladatkörben sokkal inkább végrehajtotta, nem pedig érdemi döntéseivel befolyásolta a kampánystratégiát az ember, de ez az életkorom miatt természetes is volt. Nekem sokat jelentett abból a szempontból, hogy megismertem, milyen marketingmódszerekkel lehet befolyásolni egy választási eredményt. Sokat tanultam az ellenféltől és magunktól is.

MN: Milyen marketingeszközökre gondol, a Magyar Vizslára vagy a szerverügyre?

RA: Ezeket a magam részéről már lezártam, mint a magyar közéletben mindenki. Ez már a múlt.

MN: Nem inkább a vesztes választás volt az oka, hogy önkormányzati pályára kényszerült? Orbán Viktor nem egészen két éve, közvetlenül az államfőválasztás után adott interjújában arról beszélt, hogy a kampányfőnök felelőssége kiemelkedő, mert "a sikernek mindig sok anyja van, a kudarc pedig mindig árva". El kellett vinnie a balhét?

RA: Nem, már jóval az országgyűlési választás előtt bejelentettem, hogy bármi lesz az eredmény, ha győzünk, ha veszítünk, mindenképpen a polgármesteri széket célzom meg. Az más kérdés, hogy nem ijedtem volna meg, ha valaki velem akarta volna "elvitetni a balhét", de egészen más hangulat volt akkor a Fideszben. Ma azt látom, hogy alig néhány hónappal a választást követően már érdektelen, ki miért aratott sikert, vagy szenvedett éppenséggel vereséget. Ma annak van jelentősége, hogy miért hazudtak a politikusok az embereknek. Az ország hosszú távú stabilitása és a magyar demokrácia megítélése tekintetében ezt sokkal súlyosabb kérdésnek tartom. A taxisblokád után tizenöt évnek kellett eltelnie, hogy újabb, még annál is súlyosabb válságot kelljen átélnie a parlamentáris demokráciának. Ráadásul az az érzésem, hogy a taxisblokádhoz képest a politikai elit nagyobb mértékben felelős a mostani válságért.

MN: Meglepő módon a politikusok hazugságát és a politikai elit felelősségét említi, miközben a Fidesz meghatározó figurái egyértelműen Gyurcsány Ferenc hazugságáról, illetve a miniszterelnök és a szocialisták felelősségéről beszélnek.

RA: Csak azt mondom, amit az emberek is mondanak általában, bár én úgy látom, hogy a kormányoldalnak nagyobb a felelőssége. Ugyanakkor a véleményemet a választók többsége nem osztja: a hazugságok következtében a politikai elit egésze értékelődik le, szenved kárt ettől. Klasszikus példa, amikor az ember szembesül azzal, hogyan vélekednek a parlamentről. Még karácsony előtt kerületi gyerekeket kísértem a cirkuszba, késésben voltam, fogtam egy taxit, és mondtam, hogy vigyen a Nagycirkuszba. Rám nézett, nyilvánvalóan megismert, és megkérdezte, melyikbe: a Kossuth téribe vagy az Állatkerti útra. Egy-egy ilyen mondatból azért le lehet szűrni, mi az emberek véleménye a politikáról. Ez nagy baj, mert addig lesz működőképes ebben az országban a demokrácia, amíg az emberek ötven-hatvan-hetven százalékának a hitét megtartjuk abban, hogy érdemes elmenni választani. Kételkednem kell abban, hogy ha ma tartanának előre hozott választásokat, elérnénk az érvényességi küszöböt.

MN: A látványosságot a parlamentben a Fidesz szokta produkálni. Mit tett a cirkusz megszüntetéséért? Nem hallottuk például a nevét a Gyurcsány-beszédek alatti kivonulások ellen szavazók között.

RA: Ne haragudjon, de egy demokráciában bevett és jól bevált eszköz, hogy az ellenzék kivonul, ha neki nem tetsző dolgot hall, vagy a neki nem tetsző szónokot hallja. Azon persze lehet vitatkozni, hogy ezek mennyire megfelelő, mennyire hatékony módszerek, de nem azért van a politikai elit megítélése a mélyponton, mert a parlamentben viták vannak, vagy mert az ellenzék kivonulással vonja kétségbe Gyurcsány Ferenc legitimitását. Még csak nem is azért, mert a miniszterelnök bevallotta, hogy több hónapon keresztül tudatosan hazudott, és félrevezette a választóit. Hanem azért, mert a kormánynak nem sikerül megtalálni a helyzetből kivezető utat. És bár lehet azt mondani, hogy ehhez az ellenzéknek is engednie kellene, de ez tyúk-tojás probléma: a mindenkori kormánypártoknak ebben jóval nagyobb felelősségük van. Nem váltják le a miniszterelnököt? Rendben, megtehetik. De hogy semmit nem tesznek a válság megoldására, már nincs rendben. Gazdasági válság van, és a pénzügyminiszter még mindig a helyén van? A gazdasági miniszter a helyén van? Ugyanazok hirdetik most a megoldást, akik a választások előtti kettő, de inkább négy évben nyilvánvalóan rosszul végezték a dolgukat. A kormányoldal felelőssége a válság megoldásában ezerszer nagyobb. Ha legalább néhány személyi konzekvenciát levonnának, akkor lehetne az ellenzék tennivalóit is keresni. Ha a miniszterelnök félreállna, és átengedné a kormány vezetését valaki másnak a pártjából, akkor nyilván más lenne a Fidesz hozzáállása is.

MN: A helyzet megoldásához - akár Gyurcsány távozásához - az önbíráskodás mennyiben járulhat hozzá?

RA: Mire gondol?

MN: A nagy kordonbontó akcióra.

RA: Szerintem ha Angliában bontottak volna ugyanígy kordont, senki nem kapja fel a fejét különösebben. Nem azt vitatták volna, hogy törvényes-e vagy sem, hanem napirendre tértek volna fölötte. Ez egy politikai akció volt. Figyelemfelkeltés, és nem több. Nem visz közelebb a megoldáshoz, de legalább felhívta a figyelmet egy problémára, és megmozgatta az állóvizet. Kérdés, kinek kell megtalálnia a megoldást, a kormányoldalnak vagy a politikai élet egészének. Azt döbbenetesnek tartom, hogy ebbe a kormány - már elnézést a megfogalmazásért, de - bele se dugta a képét. A háromoldalú egyeztetésen, ahol a kerület, a főváros és az Országgyűlés vett részt, mondtam is Szili Katalinnak, hogy a "biztatási kár" azon kevés jogi esemény egyike, ahol nehéz a felelősséget érvényesíteni. Pillanatnyilag a kormány biztatja, hogy vegye át a területet, és csináljon vele valamit, de ehhez hiányoznak a kormányzati eszközök, források és szándékok; a miniszterelnök még csak el sem küldte a képviselőjét. Azt látom, hogy a játék ugyanúgy folytatódik tovább; mintha mindenkinek az lenne a jó, ami ma van a Kossuth téren.

MN: Ki mindenkinek jó?

RA: Szerintem egyértelműen a kormányoldalnak, hiszen ami a téren zajlik, eltereli a figyelmet a hibák sorozatáról.

MN: A Fidesznek nem jó? A Kossuth téren ugyanazok az árpádsávos zászlók szoktak feltűnni, amelyek a Fidesz nagygyűlésein is, pedig erre sem a 2002-es, sem a tavalyi kampányban nem volt példa.

RA: Nem látom az összefüggést. Ha arra utal, hogy el kellene határolódni, akkor ezekből a felszólításokból nekem - úgy is, mint fiatalembernek - őszintén szólva elegem van. Nem érdekel, hogy ki milyen szimbólumot használ. Az sem, hogy a vörös csillag, amelynek az újbóli engedélyezését néhány éve Gyurcsány is sürgette, önkényuralmi jelképnek számít-e még, vagy sem. De ugyanígy nem érdekel a másik oldal jelképhasználata sem. Azt gondolom, hogy ezen már régen túl vagyunk: a politikusok és az emberek zömét is hidegen hagyja a kérdés. Aki ma komolyan gondolja ebben az országban, hogy létezik akár szélsőjobboldali, akár szélsőbaloldali veszély, az nem a jelenben, hanem a múltban él.

MN: A politikai elit felelősségének egyik feléről nyilván csak a véleményét tudja elmondani, a Fideszben lévő turbulenciáknak viszont részese is lehet. Mennyire van benne a mozgolódásokban?

RA: A Fidesz sokat fog változni; hogy ennek jó része a következő két-három évben, vagy egy kicsivel később következik-e be, az számomra is rejtély. A Fidesz komoly néppárttá vált, sokféle generáció képviselteti magát benne. Abban hiszek, hogy a jövőben teret fog nyerni egy új generációs gondolkodás, amelyhez magamat is sorolom, és a politikáról kicsit másként, ha szabad merészen fogalmaznom, akkor modernebbül gondolkodik, mint az előttünk járó nemzedékek tették. Ez nem feltétlenül életkorhoz, sokkal inkább gondolkodásmódhoz kötődik. Ennek a változásnak éppen itt van az ideje, de ez így természetes. Hogy aztán ez mennyi idő alatt nyer teret, hogyan jelenik meg a 2010-es vagy akár a 2009-es uniós választáson, az majd kiderül.

MN: Hogyan különböztetné meg a modern és a konzervatív gondolkodásmódot? Ezek ideológiai kategóriák?

RA: Nem, sokkal inkább szemléletmódot takarnak. Nagy különbség van abban - hogy csak egy példát mondjak -, ki hogyan gondolkodik a bulvársajtó szerepéről. Én is sok embertől kaptam kritikát amiatt, hogy bementem a Szulák-show-ba. Szerintem viszont Nyugat-Európában a politikusok jelentős része, főleg az utóbbi tíz-tizenöt évben, már volt ilyen műsorban. Ez Magyarországon is így normális. Aki ezt nem fogadja el, afölött - bármennyire tisztelem is -, azt kell mondjam, eljárt az idő. Megváltozott a világ, csak körül kell nézni az országban. Nem véletlenül próbálja a kormányoldal a jobb- és a baloldal helyett a múlt és a jövő ellentétére felosztani a politikát. Ez az egyetlen esélyük a győzelemre. Ha ehhez a Fidesz nem alkalmazkodik, ha hagyja magát belegyömöszölni a maradi kategóriába, akkor elveszett. Ezen kell változtatni.

MN: Ön állna a modernisták élére? Pártja májusi tisztújításán aspirál meghatározó pozícióra?

RA: Akkor semmiképpen. Egyelőre nem vállalok pártpolitikai szerepet. Szeretnék még egy ciklusra bizalmat kapni a kerületi választóimtól. Még 2014-ben sem leszek elkésve.

MN: Az Orbán Viktor potenciális utódaiként emlegetettek (Áder János, Kósa Lajos, Pokorni Zoltán) egyikeként például nem vett részt a kordonbontásban. Nem lesz következménye a dolognak?

RA: A potenciális utódot visszautasítanám. A távolmaradásnak mindannyiunk részéről praktikus okai voltak.

MN: Ezt nem is vonnánk kétségbe.

RA: Polgármesterekkel egyszerűen nem lehet azt csinálni, kivéve, ha valami eget rengetően fontos dolog van, hogy előző délután szólnak, másnap frakcióülés. Ha engem a Fidesz-frakció ülésére hívnak, és azzal egy időben találkoznom kell öt közös képviselővel a kerületben, akkor az utóbbit választom. Egyébként, ha előre tudok róla, akkor a Kossuth teret is magában foglaló kerület polgármestereként nem mentem volna el, mert nekem a megoldást kell keresni, és nem figyelemfelhívó akciókban részt venni. Ezt amúgy el is mondtam utólag. Lehet, hogy erről a többi polgármester is ugyanígy gondolkodott.

MN: Akadt olyan feltételezés is, amely szerint az akcióban való részvétel egyfajta hűségnyilatkozatnak tekinthető az újraválasztásáért belső kampányt folytató Orbán mellett.

RA: Az a párt, amelyről a sajtóban írnak, és az a Fidesz, amelynek én is tagja vagyok, szerencsére sok dologban különbözik. Ha olyan lenne, már én sem lennék a tagja. Nem látok a feltételezésére utaló jeleket a Fideszben. Az, hogy Orbán Viktornak a májusi tisztújításon nem lesz komoly politikai ellenfele, nem azért van, mert egyébként elképzelhetetlen volna, hogy legyen. Azt kell belátni, hogy a dolgok pillanatnyi állása szerint, egy évvel az országgyűlési választások után, a mostani kormánnyal, annak szerkezetével, személyi összetételével, stílusával szemben az a megoldás, ha Orbán Viktor marad a pártelnöki székben. Egyáltalán nem tartom elképzelhetetlennek, hogy lesz olyan alkalom, amikor a vezetői posztért akár három-négy ember és ugyanannyi alternatíva lesz versenyben. Bármikor előállhat ilyen helyzet. De most a Fidesz egységét az garantálja, ha marad a pártelnök.

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.