Elhatárolódik Putyin díszpolgári címétől a Debreceni Egyetem Alkotmányjogi Tanszéke

  • narancs.hu
  • 2017. augusztus 30.

Belpol

Elfogadhatatlannak tartják az autokraták magasztalását.

„Az autokraták magasztalása elfogadhatatlan számunkra, mindennel ellenkezik, amit az egyetemi szakmai munkánk során képviselünk.” A Debreceni Egyetem Alkotmányjogi Tanszéke közleményben határolódik el az intézmény szenátusának döntésétől – szúrta ki a 24.hu – , amely díszpolgári címet adományoz Vlagyimir Vlagyimirovics Putyinnak, az Orosz Föderáció elnökének.

Az egyetem szenátusa azzal indokolta a cím adományozását, hogy Paks 2-vel kapcsolatban mind Oroszország, mind a magyar kormány jelentős szerepet szán az egyetemnek, így miért is ne érdemelné meg az orosz elnök a kitüntetést.

Az ügyben kis késéssel megszólaló rektor az ATV híradójában pontosította az indoklást, miszerint „Kifejezetten a Debreceni Egyetem műszaki irányba való eltolódása és abban az orosz kapcsolatok fontossága miatt került ez a cím odaítélésre, elég nagy többséggel”.

DE ÁJK Alkotmányjogi Tanszék

Tanszékünk elhatárolódik a Debreceni Egyetem szenátusának döntésétől, amely értelmében az egyetem díszpolgári címet adományoz Vlagyimir Vlagyimirovics Putyinnak, az Orosz Föderáció elnökének. A...

„A testület döntésével semmibe vette azokat a polgárait, akik a tudományos és az oktatási szabadság versenyfeltételei között járultak hozzá az intézmény nehezen megszerezhető jó híréhez.”

De nem csak az alkotmányjogi tanszék akadt ki, sokaknak nem tetszett az egyetemi akció, egy debreceni fiatalok által alapított civil szervezet például petíciót indított a díszpolgári cím visszavonásáért, a Debreceni Egyetem Facebook-oldalán pedig rengeteg negatív komment jelent meg, valamint az intézmény értékelése is a béka segge alá esett. (Persze a kommenteket törölték, az értékelési funkciót pedig inaktívvá tették a Facebookon.)

Az egyetem szenátusa 90 százalékos szavazati aránnyal döntött a díszpolgári cím adományozásáról tíz nappal Putyin magyarországi látogatása előtt. A díjat azonban nem adták át, mert az orosz elnök nem ment Debrecenbe.

Ám, ami késik, nem múlik. A Népszava értesülése szerint az orosz elnök már jövő év elején, de legkésőbb tavasszal újra Magyarországra látogathat, hogy (többek között) átvegye a díszpolgári címet.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.