Magyar Narancs: A Nézőpont Intézet legfrissebb jelentése szerint Ön a legnépszerűbb ellenzéki politikus. Elsőre elhitte ezt az eredményt?
Fodor Gábor: Hasonló eredménnyel találkoztam már, ezért ez nem lepett meg különösebben. Ennek ellenére nem gondolom azt, hogy túl kell dimenzionálni ennek a kutatásnak a jelentőségét. Egy induló politikai párt nem ettől lesz sikeres, hanem az országos szervezettségtől, és attól, hogy meg tud fogalmazni néhány politikai üzenetet.
MN: Ez az eredmény egyébként azért is meglepő, mert a Medián november végi kutatásában ön nem szerepelt a népszerűségi listán, de a pártja sem ért el százalékban kifejezhető eredményt.
FG: Pontosan tudtam, hogy ez így lesz, már akkor is, amikor tavasszal megalapítottuk a Liberálisok-Magyar Liberális Pártot (MLP). Nekem korábbról volt ismertségem, a pártnak nincs. De a munkánk kezd beérni. Ezt bizonyítja a fóti választáson elért 13 százalékos eredmény.
|
MN: Hogy látja most? Bejutnak a tavasszal a Parlamentbe?
FG: Igen, erre ma már van esély.
MN: Tegyük fel, így lesz. Mit fognak ott csinálni?
FG: Az állam terjeszkedésével szemben a szabadságot, a piacgazdaság elveit és a jogállamiságot fogjuk képviselni. Erre egyre nagyobb szüksége lesz Magyarországnak.
MN: Mondjon egy konkrét dolgot!
FG: Az idei tanévkezdéskor megalkottuk az oktatási havária-tervet. Ebben azonnali kármentő javaslatok is vannak, és egy rövid távú program arra, hogyan tennénk nyitottabbá az oktatást. A többi területen is ezt kéne tenni, azaz a központosítástól a nyitottság felé kéne a döntéseket terelni. A jogállamiság visszaállítását egyébként lassabb folyamatnak gondoljuk, azt nem lehet egyik napról a másikra végbevinni. A gazdasági ügyekről most csak annyit, hogy az egykulcsos adót mi, liberálisok helyesnek gondoljuk, bevezetésének az időpontját azonban elhibázottnak.
MN: Minden választókörzetben lesz önálló jelöltjük?
FG: Erre törekszünk. Jelenleg 30 és 40 közti az a szám, ahol már biztosan megvan a konkrét személy.
MN: Mondana húzóneveket a sajátján kívül is?
FG: Nincsenek évek óta ismert politikusok rajtam kívül. Az elmúlt hónapokban ismertté váltak közül megemlíteném Bősz Anettet vagy Popper Gábort. Főleg fiatalokból áll a párt, akik vagy maguk jelentkeztek, vagy mi kerestük meg őket. És ez jól is van így. Három éven át vártam arra, hogy valaki jöjjön és megcsinálja a liberálisok pártját, de nem jött. Én láttam neki.
MN: Ha minden körzetben állítanak jelöltet, az a kampányköltséget tekintve is százmilliós nagyságrendű összeg lesz. Ezt honnan teremtik majd elő?
FG: Ha a jelenlegi választási törvény nem változik, akkor azok a pártok, amelyek országos listát állítanak, központi támogatásban részesülnek, valamint kapnak a közmédiában is megjelenési felületet. Jelenleg úgy tűnik: erre mi mind számíthatunk.
MN: De ez még odébb van! A fővárosban és vidéken is óriásplakátokon szólt a választókhoz, sőt aktivistáik szórólapoztak. Nyilván ezeket meg is kellett valakinek terveznie. Ezek eddig mennyibe kerültek a pártnak?
FG: Nagyon szerény összegekről beszélünk.
MN: Jó, de mégis mennyiről?
FG: Az egész őszi kampányunk úgy kétmillió forintba került. Több esetben előfordult, hogy a termék-előállításnál komoly kedvezményt kaptunk. Ezt a szerencsének is köszönhettük, mert például a nyomtatásnál valaki előttünk visszalépett a megrendeléstől. A vidéki plakátokat a helyi tagok finanszírozták. Manufakturális működésről van a mi esetünkben szó.
MN: A kétmillió valóban diszkontárnak tűnik. A fővárosi óriásplakátnál is kaptak kedvezményt?
FG: Remélem, majd kapunk tavasszal.
MN: Talán a Mahírnál hirdettek?
FG: Nem.
MN: Az előző kampányban az LMP például nyilvánossá tette, hogy ki mekkora összeggel támogatta munkájukat. Az MLP oldalán egyelőre nincs üvegzseb menüpont.
FG: Tervezzük, hogy lesz ilyen.
MN: De az átlátható kampányfinanszírozást, gondolom, ön is fontos dolognak tartja.
FG: Természetesen annak. Hosszú éveken át én terjesztettem a parlament elé az átlátható támogatásról javaslatokat, melyeket a Fidesz az MSZP-vel együtt leszavazott.
MN: Kik a párt jelenlegi támogatói?
FG: Lelkes tagok, szimpatizánsok.
MN: Név szerint ki a legfontosabb patrónusuk?
FG: Nem akarom őket megnevezni. Tisztában vagyok vele, hogy milyen országban élünk, és hogy annak, aki felvállal bármilyen ellenzéki szerepet, akár párttagságot, akár támogatást, annak retorzióktól kell tartania.
MN: Van egy körúti pletyka, amelynek három szereplője van. Az ön pártja, Mesterházy Ernő és a Fidesz. És ez a pletyka egy felettébb termékeny együttműködésről szól. Mit gondol ön minderről?
FG: Azt, hogy ez az ökörség kategóriájába tartozik. Hasonlóan rosszindulatú elméletek eddig is voltak, azzal a különbséggel, hogy korábban állítólag az MSZP pénzelt minket. Nézze, ez úgy működik, hogy ahogy jön egy eredmény, például egy időközi választási siker, vagy egy kedvező közvélemény-kutatás, úgy kezd el a párt egyre többeket zavarni. A Fidesz beterjeszti a hazugságon alapuló lex-SZDSZ-t, az MSZP pedig, hasonlóan inkorrekt módon, a Simicskával való állítólagos együttműködésről beszél. Mesterházy Ernőt pedig még a rendszerváltás előttről ismerem, úgy kerültem vele barátságba. Ma egy nemzetközileg elismert producer, akinek a nevéhez például olyan sikeres magyar film köthető, mint a Csak a szél. Ha találkozunk, mindig megkérdezem a véleményét különböző kulturális kérdésekről.