Gyurcsány: „Hülyét csinálunk magunkból”

  • narancs.hu
  • 2014. január 22.

Belpol

A DK elnöke elmondta, mire kell Orbánnak az MTV új retrocsatornája, beszélt a magyar film hagyományairól, a rovásírásról, és arról, hogy miért volt galamblelkű mint miniszterelnök. Best of idézetek.

A Fapados Szalon és a Demokratikus Koalíció szerdán egész napos konferenciát tartott Kultúra és hatalom: itt és most. Hogyan tovább? címmel. Felszólalt három korábbi miniszter, Magyar Bálint, Bozóki András és Hiller István, valamint több neves művész, esztéta és közíró. Gyurcsány Ferenc meglehetősen széttartó, a konkrétumoktól szelíden tartózkodó, ugyanakkor igen lendületes előadásával aratott zajos tetszést. Ennek legerősebb mondataiból, gondolataiból szemezgetünk alant.

false

„Miért jelenik meg a választások előtt pár hónappal a Magyar Televízió retrocsatornája? Ne gondolják, hogy ez véletlen! Ha nem tudom a jelenben megkötni azt a lényegében kádári típusú paktumot, hogy jólétet ajánlok a szabadság megvonásáért cserébe – mondhatja a miniszterelnök –, akkor, mint az átkosban, a citrom helyett adok citrompótlót. Ha nem tudok adni jólétet, akkor adom az utolsó nagy nosztalgikus érzületet, a Kádár-világ érzületét, amit a leghatékonyabb tömegmédium közvetít. Erre szolgál a retrocsatorna. Amiben Vágó Pista barátom is benne lesz, ha ki nem vágják…”

„A köztelevízió a leghatékonyabb kulturális platform, amelynek kulturális funkcióját – a közkultúra és magaskultúra közvetítését – újra kell teremteni, mert ez mára lényegében megszűnt.”

„Miért hollywoodizálta a magyar filmet a kormány? Egyszerű hatalmi logikából. Azért, mert a magyar film hagyományában természetes módon, alapvetően ott van a szocializáló, szabadelvű örökség, és nincs meg benne az a fajta konzervatív-keresztény örökség, amiből ez a kormány építkezni tudna. És ha nincs, akkor kidobom az ablakon, és megyünk Hollywood felé.”

„Ha van a baloldalnak maradandó öröksége, az a reflexizmus – jól mondom? A képesség, hogy reflektáljon a világra.”

„Az első Fidesz-kormány a mostanihoz képest soft kultúrkampfot csinált, ez most a hardcore változat. És ha a miniszterelnök sikerre viszi ezt a küzdelmet, akkor azt fogja megtanulni belőle, hogy minél keményebb, annál jobb. Mármint a kultúrkampf.”

„Ha valamit a szemünkre lehet vetni, akkor azt, hogy a végtelen megértés, a végtelen tolerancia, a sokszínűség igenlése oda vezetett, hogy a mi kultúrpolitikánknak elvesztek a kontúrjai. Ezért az történt, hogy amikor a jobboldal kormányzott, eltolta a kultúrát jobbra, amikor mi jöttünk, nem küzdöttünk és ott maradt, és amikor megint ők jöttek, még tovább vitték jobbra. Addig-addig tolják, amíg egyszer majd leesik.”

„A jobboldalt ugyanaz a kultúrharcosság jellemzi, mint a nem szabadságelvű baloldalt – hogy ilyen szépen fogalmazzak. És ezen a ponton ők összeérnek. Nagy kérdés, hogy mennyire szabad galamblelkűnek lenni. Nem árulok el nagy titkot, ha azt mondom: én magam galamblelkű voltam ebben az ügyben. Egyetlen miniszterem sem tudja azt mondani, hogy a miniszterelnöknek bármikor volt olyan utasítása, hogy ezt vagy azt kell támogatni, ezt megtorolni, attól levegőt elszívni, megmondani a vidéki polgármestereknek, kit szabad meghívni és kit nem… Ez olyan idegen volt tőlem, amennyire csak lehet, és ma is az.”

„Minden jobbikosnak feladatul adnám, hogy aki nem tudja elolvasni rovásírással a Kiskunlacháza táblát, annak ki kell lépnie a Jobbikból. Nem sok tagjuk maradna. Ezzel a rovásírással hülyét csinálunk magunkból, nem úgy viselkedünk, mint egy normális, felvilágosult európai ország.”

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.