Mágnesként vonzza Orbán az alt-rightot – Feltérképeztük a Budapesten tanyázó nyugati szélsőjobbos kört

  • Nagy Gergely Miklós
  • 2017. március 29.

Belpol

Ismeri Mészáros Melissát, a népszerű magyar alt-right vloggert? Tudta, hogy pedofil hálózat „működik” az Oktogonnál?

Valódi kis szélsőjobboldali különítmény alakult ki a Budapesten tábort verő nyugati (azaz európai és amerikai) bloggerekből, aktivistákból, politikusokból. A legfrissebb Narancsban bővebben olvashat arról, hogy miért épp a magyar fővárost nézte ki magának ez a sokszínű csoport, és kik is tartoznak ide.

Itt él például Matt Forney, aki a Richard Spencer-féle alt-right társaság híresen nőgyűlölő tagja. Ő külön bejegyzést szentelt annak, miért jó Budapesten élni, egy másik írásában pedig politikai okokat is talált ehhez.  „Képzeld el, hogy nincsenek balosok. Igazán könnyű ez, próbáld csak meg. Nincsenek tüntetések az utcán, csak csinos fehér csajok. Ez a világ létezik, és úgy hívják: Magyarország. Itt a baloldal kicsi, impotens és jelentéktelen.” Forney csodálja Orbán Viktor számos lépé­sét: a kerítést, a „sorosbérencek” rugdosását, vagy azt, hogy az új alkotmányba vésette, házasság csak férfi és nő közt lehetséges. Forney személyesen nézte végig az Együtt Putyin-ellenes tüntetését, és minősítette azt utóbb erőtlennek és szánalmasnak. „Ha legközelebb antifasiszta Molotov-koktélt dobálót látsz a tévében (…), gondolj arra, hogy a baloldalt igen­is el lehet tüntetni. Orbán ezt már megtette a saját országában.”

Rajta kívül ennek a Budapesten élő vagy itt rendszeresen feltűnő közösségnek a tagja még:

– Paul Ramsey (USA)
– Daniel Friberg (SWE)
– Tor Westman (SWE)
– Almássy Ferenc (FR-HUN)

– Griffin+Dowson (UK)

– Mario Rönsch (GER)

– Mészáros Melissa (USA-HUN)
– Willem Nassau (FR)

Utóbbi kettő még kevéssé ismert, ám feltörekvő vlogger. Egyikük ráadásul magyar, ő Mészáros Melissa, aki Győrből tolja jobbnál jobb videóit. Ezekben hol a menekülteket, hol a feminista nőket ekézi. Vagy szimplán a „liberálisokat”. Mészáros amúgy szerkeszti is a Daniel Friberghez köthető, soraiban Richard Spencert is felmutató altright.com-ot, de fordít az itt élő külföldi szélsőjobboldaliaknak. Itt van például az egyik videója, amit majdnem 100 ezren néztek meg.

false

 

Nála is súlyosabb az a francia Willem Nassau, aki az Oktogon mögött „fedezett fel” pedofil hálózatot, amit szerinte Soros György finanszíroz. Nem, most nem viccelünk, itt a videó, amit erről készített. Emlékeznek még a pizzagate-re, ugye? Na, ez meg a magyar sugargate:

false

A csütörtökön megjelenő Magyar Narancsban megszólal majd Jim Dowson és Daniel Friberg, akiket az ideköltözésük motivációjáról is kérdezünk, és arra is kitérünk, miképp kerül képbe Dowson egy alakuló magyar pártnál.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.