Menjünk csak tüntetni: ordas kamu a kormány meghátrálása CEU-ügyben

Belpol

Palkovics László úgy nyilatkozik, mintha nem olvasta volna a lex CEU-t.

Sokan meghátrálásként értelmezik, Palkovics László CEU-ügyben tett mai nyilatkozatait. A hvg.hu-nak fejtette ki az oktatási államtitkár, hogy az egyetem akkor is folytathatná budapesti működését és az amerikai diplomák kiadását, ha esetleg nem sikerülne határidőig teljesítenie a lex CEU új feltételeit (campus és oktatási tevékenység Amerikában, nemzetközi szerződés a magyar és az amerikai kormány között).

Palkovics szerint ehhez csak arra lenne szükség, hogy a magyar egyetemnek számító Közép-európai Egyetem (KEE) licencszerződéssel végezze a CEU képzéseit Magyarországon. Az államtitkár azt is elmondta, 2009-ben néhány képzésre már létrejött egy ilyen megállapodás a két jogi entitás között, ezt kellene most kibővíteni.

Ez az érvelés azonban több ponton sántít.

A legfeltűnőbb, hogy épp a múlt héten elfogadott lex CEU teszi lehetetlenné a licencszerződéses megoldást amerikai intézmények számára.

A felsőoktatási törvény 77. paragrafusa jelenleg így rendelkezik:

„Az Európai Gazdasági Térségről, illetve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetről (OECD) szóló szerződésben részes állam által elismert felsőoktatási intézmény államilag elismert alap-, mester-, illetve azzal egyenértékű – közös képzésnek nem minősülő – osztott képzésének magyar felsőoktatási intézmény által történő indítását az oktatási hivatal nyilvántartásba veszi, ha a képzés megszervezésében az érintett külföldi és magyar felsőoktatási intézmény megállapodott, és a külföldi felsőoktatási intézmény e megállapodásban vállalja a magyar felsőoktatási intézmény által folytatott képzésre tekintettel a külföldi oklevél kiállítását.”

A lex CEU egy keveset idézett szakasza értelmében viszont

hatályát veszti e bekezdésnek az „illetve a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezetről (OECD)” szövegrésze. Ez azt jelenti, hogy felsőoktatási licencszerződést magyar egyetemmel a jövőben csak EGT-tagállamban elismert intézmény köthet, az amerikai CEU nem.

A CEU alkotmányossági kifogásai között szerepel is, hogy ezzel a Közép-európai Egyetem számára lehetetlenné válik „licenciaképzés formájában” végezni a CEU képzéseit. Palkovics államtitkár tehát olyan megoldást javasol az egyetemnek, amelyet egy hete éppen az ő minisztériuma kezdeményezésére tiltott meg a jogalkotó.

Elértük Enyedi Zsoltot, a CEU rektorhelyettesét,

aki megjegyezte, hogy jogászaikkal még értékelik az államtitkár nyilatkozatát, de első ránézésre úgy látja, OECD-országokból valóban lehetetlen lesz a licencmegállapodásra alapuló megoldás.

Ha esetleg ezen a ponton visszakozna a kormány, az sem jelentene megnyugtató megoldást a CEU-nak, mert az egyetem amerikai része akkor is elvesztené magyarországi működési engedélyét. Ezzel Enyedi szerint kiszolgáltatottabbá válnának a magyar kormánynak, és a változás az amerikai akkreditációikra is hatással lehet.

A rektorhelyettes ugyanakkor hozzátette: elképzelhető, hogy az államtitkár tud valamilyen lehetőségről, amiről ők nem. Ezért is furcsa, hogy a megoldási javaslatot nem a tárgyalások során, hanem a sajtóban vetette fel.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.