Örök Elnökünk, nyugodj békében!

Belpol

Ma délután kísérték végső nyughelyére Göncz Árpádot az óbudai temetőben. Helyszíni tudósításunk.

Tartottunk a tumultustól, ezért az oldalbejáraton érkeztünk. Nem kellett volna félni, bő fél órával a szertartás előtt még igen szellősen vonultak a megemlékezők. Viszont háromra megtelik a színpad előtti tér, olyannyira, hogy sokan hátulra és oldalra szorultak. A szertartás pontosan kezdődik. Először Göncz Árpád végakaratának megfelelően Bródy János szerzeményét, a Ha én rózsa volnék című dalt Koncz Zsuzsa énekli, könnyeivel küszködve. A dal végén sárga rózsákat emelnek a magasba, a „Ha én zászló volnék” kezdetű versszaknál szinte mindenki énekelte.

Mécs Imre, egykori rabtársa érezhetően megindult a hangja el-elhal. A hosszú szövegben elsősorban a barátságukról beszél, arról, hogy az elhunytat mindenki Árpinak hívta, talán csak Antall József volt kivétel. De hogy ebben az Árpiban nem lekicsinylés volt, hanem a legnagyobb tisztelet. Ez a becézett alak inkább azt hivatott kifejezni, viselője mennyire közvetlen ember volt, aki mindenkivel megtalálta a közös hangot, mindenkihez tudott szólni, és ő is meghallotta mindenki szavát. Később az egykori államfő szeretetét említi, arról, hogy mind emberi, mind politikusi nagyságával magasra tette a mércét. Mécs végül egyperces csendet kér. Fogjuk meg egymás kezét, és lehunyt szemmel emlékezzünk egykori köztársasági elnökünkre. „Nem lehetett nem szeretni téged (…) Az emberek óriási többsége szeretett téged. (…) Mert te a szeretet embere voltál. (…) De ugyanakkor tudtál nagyon kemény és határozott lenni. – mondta -  Nagyon kellene a te szemléleted. Jó lenne, ha sok Göncz Árpád lenne az országban, vagy legalább akik megközelítenek téged. (…) Most is az kellene, hogy a te példádat kövessük.”

false

 

Fotó: Draskovics Ádám

 

Benedek Márton, Göncz legidősebb unokája jobbára végigtekint az egykori elnök életén, beszéde a humort sem nélkülözi. Elsőre nem is tudom, merjek-e nevetni. Aztán merek. Sokat mesél ő is nagyszüleinek kapcsolatáról. Elmeséli, hogy nagyapja 16 évesen, szúrós zakójában semmiképpen nem a tánclépéseinek tökéletességével vette le nagyanyját a lábáról. „Nyolcvan évet éltek együtt. Szerelemben” – hangsúlyozza Benedek, említve azt is, hogy milyen szeretetreméltó, szeretettel teli ember volt Göncz Árpád. Aki a hazáját is a végtelenségig szerette. Felidézi, hogy egyszer megkérdezte tőle, miért nem hagyta el az országot soha, mire Göncz ezt felelte: „Az ember nem hagyja cserben a hazáját.” Amikor az elnökről szóló régi anekdotát idézi, a többieknél is megtörik a jég: mindenki mosolyog, nevetünk. Egy feljegyzett eset szerint amikor 1990-ben Diana hercegnő és Károly herceg Magyarországra látogatott, az akkor három napja ideiglenes köztársasági elnöknek kinevezett Göncz fogadta őket a repülőtéren. Göncz elnézést kért a protokollbéli hiányosságai miatt, hozzátéve, hogy elképzelhető: hibázni fog. „Az ön családja ezer éve csinálja ezt, én három napja” – mondta Károlynak. Benedek eztán Esterházy Pétert idézi: „A szeretet veszélyes, légy jámbor, kormányzáshoz ez jobb.” Az övé talán a legpolitikusabb megszólalás, hiszen hangsúlyozza, hogy nagyapja köztársasági elnökként végig azon dolgozott, hogy nálunk is az a társadalmi igazságosságon alapuló liberális demokrácia valósuljon meg, ami Nyugaton már kialakult.

A beszédek után szintén Göncz végakarata szerint Várszegi Asztrik, a pannonhalmi főapát adja meg a végtisztességet. Az egyórás szertartás végén felcsendült a Himnusz. Áder és Schmitt a színpadon, Orbán valahol hátul, „magánemberként”. Nagyon boldog vagyok, hogy az előzetes félelmekkel szemben semmilyen rendbontás nem zavarta meg a megemlékezés méltóságát.

Örök Elnökünk, nyugodj békében!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.