Szegény gazdagok: Pharaon azt állította, hogy a jordán konzul tartja el

  • - urfi -
  • 2017. március 17.

Belpol

Előkerült a milliárdos szaúdi bűnöző szürreális tartózkodási kérelmének újabb részlete. Az is bele van írva, hogy Orbán hatalmasat hazudott.

Hiába kérte Ghaith Pharaontól a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal (BÁH), hogy tartózkodási engedélyének a meghosszabbításához igazolja, miből fog élni (a hatóság bankszámlakivonatot kért tőle), a szaúdi milliárdos ezt nem, pontosabban furcsa megoldással tette meg. Ennek ellenére meghosszabbították az engedélyét. Pharaon Jordánia magyarországi tiszteletbeli konzuljának, Zaid Naffának az eltartói nyilatkozatát csatolta – kezdődik az Index cikke.

Pharaon Seregélyesen

Pharaon Seregélyesen

Fotó: Kisbíró

Demeter Márta, a kiugrott szocialista képviselő már másodszor szolgál érdemi információval Pharaon fordulatos ügyében. Miután betekintett a nyilvánosság elől elzárt papírokba, először azt közölte, hogy a Pharaon vízumügyintézése során rögzített adatokban fel van tüntetve, hogy Pharaon Magyarországon a miniszterelnökkel találkozik majd. Méghozzá azon a rendezvényen, amelyet Jordánia tiszteletbeli konzulja, a Fideszhez régóta közel álló Zaid Naffa szervez.

Demeter mostani közlései szerint nemcsak az az abszurd állítás szerepel az iratokban, hogy a milliárdos olajmágnást, több tucat nemzetközi cég vezetőjét a magyarországi tiszteletbeli jordán konzul tartja el, hanem a következő mondat is: „Dr. Pharaon úr tekintélyes befektető, aki már megvásárolt több nagy értékű ingatlant Magyarországon (kastélyok), és a következő években még számos újabb ingatlant kíván megvásárolni.”

Tiborcz, Zaid Naffa és Namous

Tiborcz, Zaid Naffa és Namous

Fotó: Németh Dániel

Ehhez képest Kontrát Károly belügyi államtitkár 2016 novemberében, Pharaon vízumának lejárta után egy nappal azt nyilatkozta a Magyar Időknek, hogy „Ghaith Pharaon nevű személy nem tartózkodik Magyarországon, nem él itt életvitelszerűen, és nem vásárolt ingatlant”. Tavaly májusban pedig Orbán Viktor száját hagyta el az a mondat a parlamentben, hogy ők nem tudnak róla, hogy Pharaonnak hazánkban „kiterjedt üzleti kapcsolatai” lennének.

Arra már korábban felhívtuk a figyelmet, mennyire álságos kijelentés ez azok után, hogy a Pharaon-cégek felvásároltak négy méregdrága műemléket, az egyiket Orbán házával szemközt, illetve miután már Pharaon második vállalkozásába is beszálltak állami tulajdonú cégek. De persze mindez hivatalosan valóban nem Pharaon, hanem az ügyvédje, Ammar M. Abu Namous neve alatt futott. A BÁH iratai alapján azonban egyértelmű, hogy a kormányban mindenki pontosan tudhatta, ki áll a kastélyokat felvásárló cégek mögött. Jó, azelőtt sem volt ez ekkora rejtély, hiszen ezek a cégek a mai napig mind Pharaonról vannak elnevezve.

Épül már a szerelemdomb – Ghaith Pharaon, Tiborcz István és a kastélyok

A szaúdi üzletember a napi politika része lett, a kormány és vidéke saját méltóságát nem kímélve próbálja összezavarni a közvéleményt, a baloldal keresi a fogást, a Jobbik bőszen bevándorlózik. A legérdekesebb kérdés viszont az, hogy mi lesz a Pharaonhoz és Tiborczhoz köthető ingatlanok sorsa.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.