Pintér Sándor hihetetlenül őszinte megnyilvánulása

  • narancs.hu
  • 2017. június 29.

Belpol

Ő sem tudhat mindent.

Pintér Sándor belügyminiszter úgy tájékoztatta az Eötvös Károly Intézetet, hogy nincsen tudomása arról, hogy az intézetet, illetve annak bármely munkatársát megfigyelték volna a felügyelete alá tartozó szolgálatok – közölte Majtényi László, az Eötvös Károly Intézet elnöke az MTI-vel.

Mindennek azért van jelentősége, mert 2016 szeptemberében Németh Szilárd (Fidesz), az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának alelnöke kérte a bizottságot és a titkosszolgálatokat „a Soros-hálózattal együttműködő szervezetek” – köztük az EKINT tevékenységének átvilágítására, márciusban pedig a Mandinernek már azt mondta, több pénzt kaptak bizonyos szervezetek, mint amit bevallottak beszámolóikban. „Amit a szolgálatoktól meghallgathattam a nemzetbiztonsági bizottságban (…) világos, hogy itt sokkal, de

sokkal nagyobb lóvé

van a háttérben” – mondta Németh, amiért is az Eötvös Károly Intézet az Alkotmányvédelmi Hivatalt felügyelő belügyminiszterhez fordult azzal kérdéssel, hogy az intézetet vagy bármely munkatársát megfigyelték-e. Majtényi ma ismertette Pintér Sándor belügyminiszter válaszát. Ezek szerint Pintér nem tud az intézetet érintő megfigyelésről.

false

 

Fotó: MTI – Szigetváry Zsolt

Ám ez nem azt jelenti, hogy a belügyminiszter cáfolta volna a rezsihuszárt, mivel Pintér azt is közölte, hogy a felügyelete alá tartozó szervek is önálló adatkezelők, így neki sincs teljes rálátása a titkosszolgálatok döntéseire, intézkedéseire.

Azt viszont nem közölte, hogy ha neki sincs, akkor kinek van?

Majtényi most bejelentette, az intézet most valamennyi titkos információgyűjtést végző szolgálat vezetőjéhez, az azokat felügyelő másik két miniszterhez, továbbá az igazságügyi miniszterhez fordult, hogy megtudják, voltak-e megfigyelés alanyai.

Most már csak a kérdés, hogy szálak kinél futnak össze: a Nagy Testvérnél vagy Németh Szilárdnál?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.