Belenyúltak a Scheiber Sándor-díjba

Navracsics kihúzta Iványit

  • narancs.hu
  • 2012. március 22.

Belpol

Navracsics Tibor kihúzta az egyik jelölt nevét az idei Scheiber Sándor-díjra javasoltak szakmai listájából, egy másik jelölt pedig nem akarta átvenni a kitüntetést. Az esettel kapcsolatban majdnem mindenki lapít.

A Scheiber Sándor-díjat idén csak egyetlen jelölt, Shaul Shaked, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora vette át szerdán, holott az elismerésre javaslatot tevő kuratórium még három nevet terjesztett be Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszternek. A hebraisztika, a judaisztika, valamint a zsidók és nem zsidók közötti párbeszéd és tolerancia előmozdításában jeleskedők elismerésére 1995-ben alapított díjat Kecskeméti Károly, Párizsban élő levéltáros és történész nem kívánta átvenni, míg Iványi Gábor metodista lelkész nevét Navracsics Tibor húzta le a kuratórium listájáról. Az elismerés szabályait rögzítő rendelet szerint a díjat március 3-án kellett volna átadni, és minden évben hárman kapják: a jelölteket a miniszter által felkért bizottság javasolja, de a végső döntést a miniszter hozza meg.

Ilyen még nem fordult elő
A díjat szerdán Szászfalvi László, az egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár adta át, majd a laudációkat követően Komoróczy Géza történész, a kuratórium tagja olvasta fel hozzászólását. Ebben felhívta a figyelmet, hogy a minisztérium hibájából eleve három hetet csúszott az átadás, valamint a díj történetében még sosem fordult elő, hogy a miniszter kihúzott volna valakit a kuratórium előterjesztette listából, illetve az, hogy valaki visszautasította volna a nagy presztízsű díj átvételét. Mint mondta, Iványi Gábor, a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség egyház elnökét a kuratórium egyhangúlag javasolta a kitüntetésre, „mint egyikét azon keresztény lelkészeknek, aki mindig határozottan kiállt a zsidók és nem mellesleg a vallásszabadság mellett, tud héberül, egyházi szolgálatában használja is a nyelvet és a zsidó liturgia elemeit”.

Komoróczy Géza


Komoróczy Géza

Fotó: Sióréti Gábor

Az ugyancsak egyhangúlag kitüntetésre javasolt Kecskeméti Károly, a neves egykori makói rabbi, a francia állami levéltárak nyugalmazott helyettes főigazgatója pedig személyes ok miatt nem akarta átvenni a díjat. A professzor hozzászólásában hozzátette: „Az eseményekre, amelyek kétségessé teszik munkánkat, reagálnunk kell mint testületnek, de valamennyiünknek külön-külön személyesen is.” Az MTI tudósítása szerint az államtitkár erre azt mondta: „Ma itt az a dolgunk, az a küldetésünk, hogy a kitüntetett professzor úrnak gratuláljunk. (...) Szeretném továbbra is jelezni, hogy Magyarország kormánya a szellemi, lelki, kulturális értékeket nemcsak megbecsüli, hanem támogatja, szeretné tovább erősíteni mind Magyarországon, mind külkapcsolatainkban.”

Néma csend volt utána
Komoróczy Géza a narancs.hu-nak az esetről elmondta: bár semmiképpen nem akarta elrontani a végül díjazott és általa nagyra tartott tudós ünneplését, valahogy szóvá akarta tenni, hogy a hozzáértők által összeállított listát felülbírálta a hozzá nem értő miniszter (azaz Navracsics Tibor – a szerk.). Ezért a levelet kiosztotta a kuratórium többi tagjának is, de ők arra kérték, hogy az átadási ünnepségen olvassa is fel az írást. Az egésszel azt akarta elérni, hogy a tagok üljenek össze, és gondolják végig, mit tehetnének, „de a felolvasásomat néma csend fogadta”. Iványi Gábor és a mostani kormány közötti ellentét a professzor szerint a listáról való törlés okát elég egyértelművé teszi, Kecskeméti Károly gesztusáról pedig Komoróczy megjegyezte: a tudós napi rendszerességgel követi az eseményeket, tehát tisztában van a magyarországi helyzettel.

„Ez egy befejezett ügy, utólag nem tehetünk semmit, és minél tovább foglalkozunk vele, annál több kárt okoz” – így fogalmazott érdeklődésünkre a kuratórium egy másik, névtelenséget kérő tagja azon kérdésünkre, miért nem reagált senki Komoróczy Géza levelére. A minisztérium késése pedig azért bosszantó, mert ha időben szóltak volna a kuratóriumnak, akkor a kieső kettő helyett könnyen tudtak volna másik, a díjra szintén érdemes személyeket ajánlani. „Ez egy nagyon fontos kitüntetés, nincs több ilyen, nem kellene kockáztatni a megszűnését. Ezért úgy tettünk, mintha semmi nem történt volna, még privátin sem hoztuk szóba. Reméljük, jövőre megint három kitűnő embert díjaznak majd” – tette hozzá.

Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium reakciója

Cikkünk megjelenésekor küldte el válaszait az illetékes KIM. Kérdéseink a következőek voltak:

- Mi volt az oka, illetve melyek voltak a döntés körülményei, hogy a Scheiber Sándor-díj idei odaítélésekor a kuratórium javaslatát a közigazgatási és igazságügyi miniszter megváltoztatta?
- Mi volt az oka, hogy az elismerés szabályait rögzítő rendelet előírásaival ellentétben a díjat nem március 3-án adták át, illetve nem három, hanem csak egy díjazott részesült az elismerésben?

A válasz pedig a következő: "tájékoztatjuk, hogy a közigazgatási és igazságügyi miniszter a Scheiber Sándor-díj azoknak adományozza, a

kik kiemelkedőt alkottak - a magyar nemzeti kultúra szolgálatában - a hebraisztika, judasztika, zsidó vallás-, művelődéstörténet és az oktatás, valamint a zsidók és nem zsidók közötti párbeszéd és tolerancia előmozdításának területén. A díj évente 3 fő részére adományozható, megosztás nélkül. A díjat idén Shaul Shaked, a jeruzsálemi Héber Egyetem professzora vehette át, aki a keleti nyelvek és az ősi kéziratok ismerője, számos egyetem megbecsült oktatója és a magyar-izraeli tudományos kapcsolatok elmélyítője."

Nemrégiben Szőcs Géza gyalázta meg ugyanígy a József Attila díjat. Erről cikkünket lásd itt.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.