Tudósítás: Az utolsó órákban is tömegével érkeznek az aláírások a NOlimpia standjaihoz!

  • Gera Márton
  • 2017. február 16.

Belpol

Két helyszínen néztük meg, hogy halad az aláírásgyűjtés utolsó teljes napja.

„Az előző napokhoz képest nagyon sokan jönnek” – mondja Dani a Blaha Lujza téri aluljáróban. Rugalmas munkaidőben dolgozik, bármikor tud jönni. „Legfeljebb majd este dolgozom, van annyira fontos ez az ügy, hogy megérje” – jegyzi meg. Csütörtök délelőtt van, és a Blaha aluljárója ugyanolyan forgalmas, mint általában mindig. Dani és Jácint kora reggel óta gyűjtik az aláírásokat a NOlimpia-standnál, azt mondják,

nekik negatív tapasztalataik nem igazán vannak.

„Néhányan beszólnak, hogy hülye vagy, meg ilyenek, én ilyenkor udvarias vitába szállok velük, de ennyi” – meséli Jácint. (Nem sokkal azután, hogy eljöttünk a Blaháról, egy férfi széttörte a standot és eltépett egy ívet, amin három aláírás volt. Az aktivisták rendőrt hívtak, a férfi meglépett – G. M.)

false

Egy fiatal férfi rohan a mozgólépcsőtől kifelé, de útközben még megkérdezi: „Meddig vagytok itt?” 8-ig, válaszolja Dani. „Jó, akkor jövök este.”

Közben egyre többen jönnek oda a pulthoz, aláírnak, s ugyanazt kérdezik: meglesz-e. „Nagyon érdeki az embereket,

szinte mindenki megkérdezi, hogy haladunk”

– mesélik az aktivisták. Egy nyugdíjas hölgy is most adja le az aláírását: messziről jött, s nevetve megjegyzi: „a fiam rádumált, hogy jöjjek”. Jácinték szerint gyakori, hogy vidékiek is szeretnének aláírni, és mindig elszomorodnak, amikor kiderül, hogy nekik nem lehet. „Jól van, akkor szólok a lányomnak, hogy írja alá, ő rákospalotai” – mondja most is valaki. Többen csak egy egy-egy ívet adnak le, aztán mennek is tovább: van amelyiken kettő, s van amelyiken kilenc aláírás is szerepel.

Jácint néha megszólítja a járókelőket, nem írnák-e alá.

„Már aláírtam, az első nap jöttem”

– ezt rögtön három ember válaszolja egymás után. Egy idősebb nő hosszasan szemléli a standot, aztán közelebb jön, s elkezd beszélni. „Szép, szép lenne az olimpia, de nem éri meg.” Legyint egyet, ám az ívet valamiért mégsem írja alá. Nem sokkal 11 előtt megint kialakul egy kisebb sor a stand előtt. „Jó érzés itt lenni, látni, hogy az emberek hasonlóan gondolkodnak, mint te, az a fontos nekik is, ami neked” – mondja Dani.

false

Az Örs vezér terén két stand

is áll, az egyik a metró kijáratánál, a másik az aluljáróban, közel az Árkádhoz, itt Mariann és Bence álldogál. Mariann másodszor van itt, Bence viszont már vagy hatszor segített aláírásokat gyűjteni az elmúlt 29 napban. „Nekem a férjem is volt itt korábban, családilag támogatjuk a kezdeményezést” – mondja nevetve Mariann. Mindketten

200 ezer aláírásra tippelnek,

szerintük nagyjából ennyi lesz a végeredmény.

Szemben az LMP is gyűjti az aláírásokat, az ő aktivistájuk szalad át Bencéék pultjához. „Van itt egy kislány, tucatnyi aláírást gyűjtött, azt kérdezi, meddig adhatja le.” „Holnap 12-ig itt, nálunk” – feleli Mariann, aki szerint az utolsó napokban sokan hozzák a maguk által gyűjtött aláírásokat. Éppen így tesz egy nyugdíjas nő, de exkuzálja magát. „Kilencet gyűjtöttem, de ketten, azt hiszem, helytelenül töltötték ki” – mutat a lapjára. Amikor megtudja, hogy hét aláírás is szép szám, gyorsan megjegyzi: holnap délig talán hoz még. „Volt, amikor valaki negyvenet hozott” – meséli Mariann.

false

„A férjem nagyon aktív volt, huszonötöt gyűjtött”

– büszkélkedik egy nő, amikor elővesz a táskájából két ívet. Egy család is befut, anyuka és apuka a gyerekével, de csak előbbi írja alá, a férfi azt mondja, az elvvel nem ért egyet. Közben megjön Attila is a másik standtól; ő koordinálja az aláírásgyűjtést. „Nem reggel vagy este, hanem kora délután jönnek a legtöbben aláírni. Tényleg nem tudom, mi ennek az oka” – mondja.

12-kor váltás van a standnál; új aktivisták érkeznek, de a pult este 9-ig az Örs vezér terén lesz. Vagy tovább is, ha még később is jönnének aláírók. Úgy tűnik, még az utolsó órákban is jönnek.

A képek a szerző felvételei.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.