2018. január 1-je helyett 2019. január 1-jéig kell az egyetemeknek megfelelniük a felsőoktatási törvény tavaszi módosításában előírt feltételeknek, ha az Országgyűlés megszavazza a kormány ma benyújtott módosítását – mondta sajtótájékoztatóján Trócsányi László igazságügyi miniszter.
A lex CEU néven elhíresült módosítás két új feltételt szabott a Magyarországon működő külföldi egyetemeknek: az anyaországukban is tényleges oktatási tevékenységet kell folytatniuk, illetve a kormánynak nemzetközi szerződést kell kötnie működésükről a bejegyzésük szerinti állammal.
|
Az elmúlt hetekben több újságcikk is megszellőztette, hogy a magyar kormány és New York állam között közel a megállapodás, a CEU pedig úgy pipálná ki az amerikai oktatási tevékenységet, hogy oktatási együttműködést köt a Bard College egyetemmel. Trócsányi mai bejelentése azt valószínűsíti, hogy a kormány a kampánybeli látványos kiegyezés helyett inkább elodázná a kérdés rendezését.
A határidők meghosszabbításával persze a Magyar Rektori Konferencia és a Velencei Bizottság kritikáinak egy részére is reagál a kormány. Trócsányi azt ugyanakkor „nem tudja elfogadni, hogy ezeket a szabályokat a már működő felsőoktatási intézményekre ne kelljen alkalmazni, hiszen éppen ez az értelmezés eredményezne diszkriminatív helyzetet."
A lex CEU tavaszi elfogadása után hetekig több tízezres tüntetések voltak Budapesten, a törvényt kritizálta a Velencei Bizottság mellett az amerikai kormány is, az Európai Bizottság pedig kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen. A Fidesz európai pártcsaládja, az Európai Néppárt is kemény közleményeket adott ki a CEU-ügyről, amelyek erősen valószínűsítették, hogy ha a kormány bevonja az intézmény működési engedélyét, a Fideszt kirakhatják a Néppártból.