Úgy tűnik, a választásokig már nem megy neki a kormány a CEU-nak

  • MTI/narancs.hu
  • 2017. október 13.

Belpol

Soros kiszorításának évében nem szorítják ki a Soros-egyetemet.

2018. január 1-je helyett 2019. január 1-jéig kell az egyetemeknek megfelelniük a felsőoktatási törvény tavaszi módosításában előírt feltételeknek, ha az Országgyűlés megszavazza a kormány ma benyújtott módosítását – mondta sajtótájékoztatóján Trócsányi László igazságügyi miniszter.

A lex CEU néven elhíresült módosítás két új feltételt szabott a Magyarországon működő külföldi egyetemeknek: az anyaországukban is tényleges oktatási tevékenységet kell folytatniuk, illetve a kormánynak nemzetközi szerződést kell kötnie működésükről a bejegyzésük szerinti állammal.

Soros György, a CEU alapítója az egyetem diplomaosztóján

Soros György, a CEU alapítója az egyetem diplomaosztóján

Fotó: Marjai János / MTI

Az elmúlt hetekben több újságcikk is megszellőztette, hogy a magyar kormány és New York állam között közel a megállapodás, a CEU pedig úgy pipálná ki az amerikai oktatási tevékenységet, hogy oktatási együttműködést köt a Bard College egyetemmel. Trócsányi mai bejelentése azt valószínűsíti, hogy a kormány a kampánybeli látványos kiegyezés helyett inkább elodázná a kérdés rendezését.

A határidők meghosszabbításával persze a Magyar Rektori Konferencia és a Velencei Bizottság kritikáinak egy részére is reagál a kormány. Trócsányi azt ugyanakkor „nem tudja elfogadni, hogy ezeket a szabályokat a már működő felsőoktatási intézményekre ne kelljen alkalmazni, hiszen éppen ez az értelmezés eredményezne diszkriminatív helyzetet."

A lex CEU tavaszi elfogadása után hetekig több tízezres tüntetések voltak Budapesten, a törvényt kritizálta a Velencei Bizottság mellett az amerikai kormány is, az Európai Bizottság pedig kötelezettségszegési eljárást indított Magyarország ellen. A Fidesz európai pártcsaládja, az Európai Néppárt is kemény közleményeket adott ki a CEU-ügyről, amelyek erősen valószínűsítették, hogy ha a kormány bevonja az intézmény működési engedélyét, a Fideszt kirakhatják a Néppártból.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.